Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 marca 2022

Cyfrowe zmęczenie wzrokuCyfrowe zmęczenie wzroku to dolegliwość występująca zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Wiąże się z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych – zazwyczaj z komputera i telewizora, choć w ostatnich latach stwierdza się znaczny wzrost nadużywania telefonów komórkowych.

Przyczyny cyfrowego zmęczenia wzroku

Jak wskazuje nazwa, główną przyczyną tego typu zmęczenia wzroku jest korzystanie z urządzeń elektronicznych posiadających ekran, w który się wpatrujemy. Mowa o telewizorach, komputerach, tabletach, laptopach, telefonach komórkowych z dużym wyświetlaczem, a nawet e-bookach. Dlaczego jednak zmęczenie wzroku nie występuje u każdego, skoro z tego typu urządzeń korzysta dzisiaj niemal każdy? Otóż cyfrowe zmęczenie wzroku nie pojawia się już po jednorazowym skorzystaniu z komputera lub gdy czynność trwa stosunkowo krótko. Czynnikami ryzyka są bowiem:

  • długi czas korzystania z urządzeń cyfrowych – np. wskutek pracy zawodowej, po czym wracając do domu siadamy przed telewizorem, zamiast odpocząć czynnie;
  • ekspozycja na bardzo jasne obrazy na wyświetlaczu / ekranie;
  • długie okresy aktywności wymagające skupienia i koncentracji, np. wielogodzinne czytanie e-booka, gdzie wzrok skupia się cały czas na niewielkiej przestrzeni;
  • korzystanie z urządzeń cyfrowych nocą lub w przyćmionym świetle, co znacznie nadwyręża wzrok.

Jak zatem widać, przyczyną jest nie tyle korzystanie z urządzeń cyfrowych, o ile niewłaściwa ergonomia podczas wykonywania tych czynności. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, na cyfrowe zmęczenie wzroku jest narażone nawet 90% współczesnej populacji.

Jak objawia się cyfrowe zmęczenie wzroku?

Dla cyfrowego zmęczenia wzroku charakterystyczne są objawy takie jak:

  • bóle oczu, bóle głowy;
  • uczucie napięcia w oczach;
  • podwójne widzenie;
  • zamazane widzenie, „jak za mgłą”;
  • pieczenie, suchość, podrażnienie oczu.

Większość z tych dolegliwości ustępuje tuż po zaprzestaniu korzystania z urządzeń elektronicznych. Badania wykazały, że najczęściej występują: suchość oczu, ból oczu, a także ból głowy.

Jak radzić sobie z cyfrowym zmęczeniem wzroku?

Jak można się domyśleć podstawą jest ograniczenie czasu korzystania z urządzeń cyfrowych. Znacznie lepszym pomysłem na odpoczynek po pracy zdalnej czy po zajęciach w szkole i na uczelni będzie aktywność fizyczna. Cały dzień siedzenia w ławce lub za biurkiem i wpatrywanie się w ekran sprawia, że nasz organizm potrzebuje i wręcz wymaga innego bodźca, aby prawidłowo funkcjonować. Dalsze korzystanie z urządzeń cyfrowych po powrocie do domu jedynie spotęguje objawy zmęczenia wzroku, a ponadto – staniemy się jeszcze bardziej zmęczeni, stracimy motywację do działania, wzrośnie ryzyko licznych chorób wywołanych siedzącym trybem życia (żylaki, otyłość, nadciśnienie, hemoroidy, miażdżyca, depresja itd.).

Co w sytuacjach, gdy cyfrowe zmęczenie wzroku występuje podczas pracy zawodowej, w związku z czym nie jesteśmy w stanie ograniczyć czasu korzystania z komputera czy laptopa? Wówczas konieczne jest zapewnienie sobie odpowiednich przerw. Wzrok również musi odpocząć, dlatego zaleca się cogodzinne 5-minutowe przerwy, podczas których można:

  • przejść się po schodach lub po korytarzu;
  • wykonać kilka ćwiczeń zwiększających mobilność i rozciągających;
  • skupić wzrok na przedmiotach odległych, np. drzewie rosnącym daleko za oknem;
  • wykonać automasaż skroni i karku;
  • napić się wody, o czym również często zapominamy.

Najważniejszy jest odpoczynek wzroku. W takich przerwach bezwzględnie unikajmy korzystania z telefonu, laptopa czy innych urządzeń cyfrowych. Korzyści złagodzenia objawów przemęczenia wzroku są ogromne, w tym: większa wydajność, lepsze samopoczucie i komfort fizyczny, a także uczucie relaksu.

Wsparcie dietetyczne

W dzisiejszych czasach korzystanie z urządzeń cyfrowych jest już na porządku dziennym. Na tyle, na ile możemy – redukujmy czas wykonywania tych czynności. Często zdarza się jednak, że nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Wówczas warto zastosować się do powyższych rad, a dodatkowo zwrócić uwagę na codzienną dietę. Wprowadźmy do niej produkty poprawiające widzenie i pozytywnie wpływające na wzrok, bogate w:

Mówiąc prościej, często sięgajmy po marchew, borówki, szpinak, orzechy, jaja, ryby morskie czy zielone warzywa liściaste i natkę pietruszki.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Brenk-Krakowska A., Jankowska M., Wpływ urządzeń elektronicznych na widzenie u dzieci – możliwe dolegliwości i ich potencjalne przyczyny, Optyka, 4/2017.
  2. Łuksza L., Glasner L., Iwaszkiewicz-Bilikiewicz B., Raczyńska D., Polekowe uszkodzenie narządu wzroku, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2007.
  3. Louis E., Mayer S., Rowland L., Neurologia, tom 1, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami