Ćwiczenia relaksacyjne wykonywane systematycznie pozwalają zredukować poziom stresu, odprężyć się, wyciszyć. Wspomagają prawidłową czynność układu nerwowego i uczą radzenia sobie z presją z zewnątrz. Mogą być wykonywane przez każdego, bez względu na wiek czy stan zdrowia. Osoby znerwicowane, z wysokim poziomem stresu, depresją, wahaniami nastroju i wszelkimi zaburzeniami emocjonalnymi powinny każdego dnia poświęcać chociaż kilka minut na ćwiczenia relaksacyjne.
Spis treści
Ćwiczenia relaksacyjne – charakterystyka
Podczas ćwiczeń relaksacyjnych niezwykle ważne jest otoczenie. W pomieszczeniu powinno być cicho (dopuszczalna jest relaksacyjna muzyka), a wiele osób bardzo dobrze reaguje na przyciemnione, ciepłe światło oraz przyjemne zapachy. Warto więc łączyć ćwiczenia relaksacyjne z aromaterapią. Do olejków wyciszających należą: olejek lawendowy, olejek bergamotowy, olejek cyprysowy, olejek wetiwerowy, olejek grejpfrutowy. Takie ćwiczenia najlepiej robić wieczorem po wykonaniu wszystkich obowiązków, aby nie zamartwiać się zadaniami, które jeszcze zostały do wykonania. Ćwiczenia relaksacyjne dzielimy na kilka grup:
- rozciąganie całego ciała – spokojne, powolne skłony w dół na prostych nogach, skłony do nóg naprzemiennie, skłony boczne, kocie grzbiety, ukłon japoński i wiele innych;
- rozluźnianie mięśni karku i szyi zarówno poprzez ćwiczenia, jak i automasaż;
- strząsanie napięcia – przyjęcie pozycji stojącej z opuszczonymi rękami, po czym następuje głęboki wdech przez nos i spięcie barków. W tej pozycji należy wytrzymać 5 sekund i energicznym ruchem strząsnąć napięcie z jednoczesnym wykonaniem wydechu ustami;
- ćwiczenia oddechowe – można je wykonywać przy zamkniętych oczach, kładąc dłonie płasko na dolnych żebrach. Każdy głęboki wdech odbywa się z kierowaniem powietrza do dłoni, co powoduje rozszerzenie żeber na boki i nieco ku przodowi, zaś podczas powolnego wydechu powietrze powinno być usunięte spod dłoni;
- wizualizacje – wizualizacja miejsc, w których chcemy się w danym momencie znaleźć, co pozwala odciąć się od bodźców zewnętrznych.
Ćwiczenia relaksacyjne zawsze powinny być dla danej osoby atrakcyjne i wywoływać u niej stan rozluźnienia. Dlatego warto wypróbować wszystkie rodzaje, aby znaleźć ten optymalny dla siebie. Aby jeszcze intensywniej odczuwać rozluźnienie, podczas ćwiczeń nie powinno się myśleć o problemach, sprawach do załatwienia, obowiązkach, kłótniach i jakichkolwiek innych sytuacjach, które mogą nas rozpraszać.
Ćwiczenia relaksacyjne – wpływ na organizm
Przede wszystkim ćwiczenia relaksacyjne (jak wskazuje nazwa) pozwalają się zrelaksować i wyciszyć. Ma to ogromne znaczenie dla osób zabieganych, prowadzących życie w szybkim tempie, zestresowanych, ale nie tylko. Każdy człowiek powinien zadbać o sferę emocjonalną, ponieważ to właśnie ona wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, ogólne samopoczucie, relacje z innymi. Ponadto ćwiczenia relaksacyjne wykonywane regularnie poprawiają krążenie, normalizują rytm serca i ciśnienie tętnicze, a także redukują wzmożone napięcie mięśni. Udowodniono, że mogą poprawiać jakość snu, zwiększać libido, łagodzić bóle głowy.
Ćwiczenia relaksacyjne – wskazania
Systematyczne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych polecane jest zwłaszcza osobom z następującymi problemami zdrowotnymi:
- nerwica;
- depresja;
- drażliwość i skłonność do agresji;
- stany lękowe i fobie;
- nadciśnienie tętnicze;
- zaburzenia trawienia;
- nadaktywność ośrodkowego układu nerwowego;
- bezsenność, zaburzenia snu;
- wzmożone napięcie mięśniowe, w tym bolesne miesiączkowanie u kobiet;
- migreny i przewlekłe bóle głowy.
W praktyce ćwiczenia te może wykonywać każda osoba, która chce zadbać o równowagę fizyczno-emocjonalną. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do ich praktykowania. Jeśli mimo tego stres nie przemija, a wewnętrzne napięcie i niepokój są wciąż odczuwane, warto udać się do psychoterapeuty. Być może problemy mają głębsze podłoże i pomoc specjalisty jest konieczna. Relaksację za pomocą ćwiczeń można też łączyć z regularnymi masażami, akupunkturą oraz codzienną aktywnością fizyczną.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rygiel K., Wybrane techniki relaksacyjne oraz możliwości ich zastosowania w kontekście zaburzeń i chorób psychofizycznych związanych ze stresem, Neuropsychiatria i Neuropsychologia, 12/2017.
- Gmitrzak D., Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji, Wydawnictwo Samo Sedno, Warszawa 2017.
Zostaw komentarz