Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 czerwca 2022

Co zrobić jak boli kolano?Warto wiedzieć co zrobić jak boli kolano, tym bardziej, że dolegliwość jest w dzisiejszych czasach niezwykle powszechna. Zarówno u osób aktywnych fizycznie i uprawiających sport, jak i tych prowadzących siedzący tryb życia. Ból kolana może mieć znacznie bardziej złożoną etiologię, dlatego w pierwszej kolejności gdy ból jest silny lub się przedłuża, a my nie znamy jego przyczyny poleca się wizytę u specjalisty takiego jak lekarz i fizjoterapeuta.

Co zrobić jak boli kolano?

Istnieje wiele sposobów przy dolegliwościach bólowych kolana, należy jednak zacząć od wnikliwej diagnostyki. Najskuteczniejszą metodą jest bowiem leczenie przyczynowe.

Wizyta u lekarza i fizjoterapeuty

Diagnostyką dolegliwości bólowych kolana zajmuje się lekarz ortopeda, który może zlecić badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, RTG). Dają one pełny obraz sytuacji, uwidaczniając m.in. obecność płynu w stawie, naderwania i zerwania tkanek miękkich czy pęknięcia łąkotki. Wówczas można wdrożyć leczenie przyczynowe. Dobrym rozwiązaniem będzie także wizyta u fizjoterapeuty, który wykona szereg testów funkcjonalnych i na tej podstawie postawi odpowiednie rozpoznanie. Zaletą współpracy z fizjoterapeutą jest fakt, że od razu zostanie wdrożone leczenie – kinezyterapia, indywidualnie dobrana terapia manualna oraz ewentualnie zabiegi fizykalne. Jeśli zaistnieje taka konieczność (np. ryzyko operacji) z pewnością odeśle on pacjenta do tego lekarza, z którym współpracuje.

Domowe sposoby na ból kolana – okłady

Gdy zaczyna boleć nas kolano, warto zastanowić się nad przyczyną tej sytuacji. Jeśli doszło do stłuczenia czy innej kontuzji, zaleca się zimny okład na około 10 minut, ewentualnie okład z liści kapusty. W aptece kupić można maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki którym unikniemy wystąpienia krwiaków. Nie zaleca się ciepłych okładów, które mogłyby zaostrzać stan zapalny.

Jeśli jednak ból kolana ma charakter przewlekły, wiąże się z dawnymi urazami lub chorobą zwyrodnieniową, warto postawić na ciepły okład. Ma on działanie rozgrzewające, przeciwbólowe i rozluźniające. Zwiększa elastyczność tkanek miękkich, a więc i ruchomość stawu kolanowego. Alternatywą dla ciepłych okładów są okłady z imbiru. Wystarczy pokroić świeży korzeń imbiru na plastry, zalać gorącą wodą i odczekać pół godziny, a następnie zamoczyć w tej wodzie miękką ściereczkę i przyłożyć ją do bolącego stawu na około 30-45 minut. Imbir zawiera wiele cennych składników o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (m.in. gingerole i szogaole). Blokuje napięcia mięśniowe, rozgrzewa oraz poprawia krążenie płynów ustrojowych w organizmie.

Nawodnienie organizmu i suplementacja

Przy bólach kolan warto poświęcić chwilę za zapoznanie się z podstawami anatomii i fizjologii ludzkiego ciała. Składa się ono z około 60-70% z wody, zaś wszystkie stawy zbudowane są głównie z wytrzymałego i odpornego na czynniki uszkadzające białka, który nazywa się kolagen. Związkiem uzupełniającym kości i stawy jest kwas hialuronowy. Właśnie dlatego przy bólach kolan, warto postawić na uzupełnienie niedoboru wszystkich tych składników, co często jest przyczyną przewlekłych dolegliwości. Z kolei w ostrych stanach i po kontuzjach suplementacja kolagenu i kwasu hialuronowego, a także picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie przyspiesza gojenie się tkanek. Ból kolan jest ponadto wskazaniem do włączenia do codziennej diety produktów bogatych w magnez, cynk, wapń i witaminę D.

Kwas hialuronowy na stawy

Iniekcje komórkami macierzystymi

Jeśli ból kolan ma charakter przewlekły można rozważyć dość kosztowną, jednak niezwykle efektywną metodę – iniekcje komórkami macierzystymi. W przypadku stawu kolanowego sprawdzą się idealnie w następujących przypadkach:

  • zwyrodnienie stawu kolanowego i inne zmiany degeneracyjne;
  • złamania;
  • pęknięcia łąkotek, przebyte operacje łąkotek;
  • rekonstrukcja więzadła krzyżowe go przedniego (ACL);
  • protezoplastyki z użyciem przeszczepów kostnych;
  • uszkodzenia chrząstki stawowej.

I wiele innych.

Komórki macierzyste są w rzeczywistości młodymi, nierozwiniętymi w pełni i niezróżnicowanymi komórkami ludzkiego organizmu, które po umieszczeniu w docelowym miejscu przekształcają się w tamtejsze komórki. Na przykładzie stawu kolanowego – iniekcja komórkami macierzystymi sprawia, że przekształcają się one w chondrocyty, czyli komórki chrząstki stawowej, uzupełniając ich niedobór, co z kolei powoduje przywrócenie sprawności kolana.

Ćwiczenia

Jeśli ból kolan wiąże się z siedzącym trybem życia, najlepszą metodą będzie wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Dobrze, aby był to sport wymagający wykorzystania pełnego zakresu ruchomości w stawie. Wówczas przyczynimy się do rozprowadzenia mazi stawowej na całej powierzchni stawu, co wpłynie na jego właściwe funkcjonowanie. 2-3 razy w tygodniu warto zdecydować się na dłuższą, 1-1,5 godzinną aktywność, np. jazda na rowerze, jogging czy taniec, w zależności od preferencji. Natomiast codziennie warto poświęcić przynajmniej 20 minut na gimnastykę:

  • przysiady w pełnym zakresie ruchu stawów kolanowych i stawów biodrowych;
  • rozciągnie mieści łydek, mięśnia czworogłowego uda oraz mięśni kulszowo-goleniowych;
  • krążenia kolan do wewnątrz i na zewnątrz;
  • trucht w miejscu;
  • „jaskółka” jednonóż.

Z pewnością tego rodzaju ćwiczenia będą bardzo korzystne gdy boli kolano. Jeśli pracujemy zdalnie i część dnia spędzamy przed komputerem co godzinę należy wykonywać przerwę, aby wykonać chociaż rozciąganie mięśnie nóg.

Natomiast jeśli ból kolan wiąże się z urazami lub chorobami przewlekłymi, jedyną skuteczną metodą w odniesieniu do ćwiczeń jest wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty. Nie warto dobierać ćwiczeń samodzielnie, ponieważ możemy jedynie sobie zaszkodzić i sprawić, że pojawią się komplikacje pierwotnej kontuzji. Otrzymany zestaw ćwiczeń należy wykonywać zgodnie z zaleceniami specjalisty, a do tego stosować odpowiednio dobraną suplementację.

Kwas hialuronowy na stawy

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jańczyk A., Sawczuk M., Wybrane suplementy diety stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów, Farmacja Współczesna, 12/2019.
  2. Białoszewski D., Adamczyk J., Benke G., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Wróblewska J., Marszałek A., Komórki macierzyste i reprogramowanie komórek somatycznych – wybrane zagadnienia, Letters in Oncology Science, 1/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami