Kolagen do picia
Kolagen do picia

Co pyli w kwietniu?Każdy alergik zmagający się zwłaszcza z alergią wziewną powinien znać dokładnie kalendarz pylenia i wiedzieć, co pyli w kwietniu, maju lub w dowolnym innym miesiącu, który właśnie się rozpoczyna. Dzięki temu będzie mógł unikać miejsc z największym ryzykiem ekspozycji na dane pyłki. Kwiecień jest niestety miesiącem, w którym w powietrzu spotkać można bardzo dużo różnych pyłków drzew, traw i krzewów. Wywołują one liczne reakcje uczuleniowe u osób predysponowanych.

Pylenie roślin

Niemal każda roślina posiada pyłek kwiatowy. To powstające z mikrospor roślin nasiennych ziarna pyłku zawierające gametofity męskie. Powstają w woreczkach pyłkowych męskich organów rozmnażania roślin, po czym mogą być przenoszone na żeńskie organy w procesie zapylenia. W największych ilościach przenoszą się wraz z wiatrem, ponieważ są bardzo lekkie i z łatwością unoszą się w powietrzu. Pyłki roślin posiadają w sobie alergeny, będące najważniejszą i najczęściej występującą przyczyną występowania objawów alergii w Polsce. Pylenie roślin jest więc procesem uwalniania pyłków, wskutek czego mogą one unosić się w powietrzu. Jest to zjawisko bardzo ważne dla dalszego rozwoju roślinności, jednak niepożądane w przypadku alergików z alergiami wziewnymi. Każda roślina ma swój własny cykl pylenia, ponieważ rozwija się w różnym tempie. Na tej podstawie powstał tzw. kalendarz pylenia.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to miesiąc pylenia najsilniej uczulających roślin. Mowa przede wszystkim o trawach, brzozach, dębach oraz jesionach. W okresie tym zaczynają kwitnąć buki i szczawy, trwa także dalsze pylenie topoli i wierzby, które rozpoczęło się w marcu. Należy wiedzieć, że pylenie brzozy i jesionu trwa stosunkowo krótko – rozpoczyna się i kończy w kwietniu, jednak jest bardzo intensywne. Pyłki brzozy są drugą najczęstszą przyczyną objawów alergicznego nieżytu nosa w Polsce. Można zatem stwierdzić, że kwiecień jest najtrudniejszym miesiącem w roku dla alergików.

Objawy alergii wziewnej

Alergię wziewną, w tym alergię na pyłki roślin, można podejrzewać w przypadku wystąpienia następujących objawów:

Objawy te pojawiają się w przypadku alergii na pyłki głównie po wyjściu z domu na zewnątrz w okresie wiosenno-letnim. Znacznie nasilają się podczas przebywania w parku, w lesie liściastym, na łące czy przy bezdrożach, na których rosną rośliny. Jeśli takie objawy rzeczywiście wystąpiły i pacjent podejrzewa alergię wziewną, warto zwrócić uwagę, jaki miesiąc aktualnie trwa. Następnie na podstawie kalendarza pylenia dla danego roku można wstępnie określić alergeny wywołujące dolegliwości. Z tą informacją należy udać się do alergologa, który wykona testy alergiczne skórne, skupiając się przede wszystkim na alergenach wziewnych charakterystycznych dla danej rośliny pylącej w obecnym miesiącu.

Kalendarz pylenia

Kalendarz pylenia to praktyczna i przedstawiona w skrócie rozpiska pylenia poszczególnych roślin w zależności od obszaru Polski oraz miesiąca w kalendarzu. Dzięki temu można kontrolować, w których miesiącach istnieje największe narażenie na alergeny wziewne będące pyłkami roślin. Jednocześnie znajomość kalendarza pylenia jest elementem diagnostyki alergii. Warto wiedzieć, że zgodnie z nim Polska została podzielona na 4 strefy – różnią się one czasem pylenia tych samych roślin. Przykładowo w strefie 2 (pasmo łączące Rzeszów, Kraków, Katowice i Poznań, czyli zlokalizowane w środkowej Polsce) pylenie ma miejsce później niż w strefie 1 (pasmo łączące Wrocław, Opole i Zieloną Górę, aż do granicy z Niemcami).

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Możliwości leczenia pacjentów uczulonych na kilka alergenów wziewnych jednocześnie, Kurier Medyczny, 2/2021.
  2. Jahnz-Różyk K., Gawlik R., Kupczyk M., Alergologia w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Rapiejko P., Alergeny pyłku roślin, Wydawnictwo Medical Education, 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami