Aktualizacja: 31 grudnia 2021
Co oczyszcza kubki smakowe i dlaczego dbanie o dobrą kondycję języka jest tak ważne? Nie od dziś wiadomo, jak dużą radość można czerpać z jedzenia i delektowania się różnymi smakami. Aby jednocześnie zapewnić sobie zdrowie jamy ustnej, warto zwrócić uwagę na regularne oczyszczanie kubków smakowych. Jest to niezwykle proste i w pełni bezpieczne, a korzyści takiego postępowania zostaną szybko zauważone.
Kiedy oczyszczać kubki smakowe?
Oczyszczanie kubków smakowych ma szczególne znaczenie podczas degustacji win, gdzie liczy się każde, nawet najmniejsze doznanie smakowe. W praktyce przy każdej degustacji liczy się czystość języka i kubków smakowych, a degustować można niemal wszystko – czekoladę, sery, wędliny czy niemal każdy alkohol. Jak wiadomo, to właśnie rozmieszczone na języku kubki smakowe odpowiadają za czucie smaku. Dawniej uważano, że poszczególne lokalizacje odnoszą się do czucia konkretnych smaków, np. czubek języka wyczuwa smak słony. Dziś jednak wiadomo, że lokalizacja kubków nie ma najmniejszego znaczenia.
Oczyszczanie kubków smakowych ma duże znaczenie również w terapii chorób przebiegających z zanikiem węchu i smaku, np. Covid-19. Zaburzenia smaku to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby, aby przywrócić czucie smaków warto ćwiczyć język i węch. Każdego dnia warto przygotować sobie różne pokarmy i pomiędzy nimi oczyszczać kubki smakowe niżej wymienionymi sposobami. Przy pomocy drugiej osoby przygotowane pokarmy można degustować z zamkniętymi oczami, starając się rozpoznać co to jest. Zaburzenia smaku mogą wynikać również z:
- uszkodzenia dróg nerwowych przewodzących bodźce smakowe;
- przyjmowania niektórych leków;
- kserostomii, czyli zmniejszonej produkcji śliny, np. w przebiegu zespołu Sjogrena;
- chorób przewlekłych i zaburzeń metabolicznych związanych z nimi;
- niedoborów pokarmowych.
Warto więc wiedzieć, co oczyszcza kubki smakowe, aby bez względu na okoliczności móc cieszyć się zdolnością rozpoznawania smaków.
Zobacz również: Biały nalot na języku – jak się pozbyć?
Leki zaburzające smak
Zmniejszoną zdolność odczuwania poszczególnych smaków obserwuje się wskutek farmakoterapii niektórymi preparatami. Są to przede wszystkim:
- oxyfedryna – stosowana w chorobie wieńcowej. Brak smaku pojawia się po kilku tygodniach jej przyjmowania, a objaw ten ustępuje po zakończeniu leczenia;
- kaptopryl – stosowany w leczeniu wielu chorób sercowo-naczyniowych;
- D-penicylamina – stosowana w leczeniu choroby Wilsona, zatrucia ołowiem lub reumatoidalnego zapalenia stawów w fazie przewlekłej;
- pirytynol – stosowany w leczeniu zaburzeń pamięci. Związek ten budową przypomina witaminę B6;
- thiamazol – stosowany w leczeniu nadczynności tarczycy.
W większości przypadków dolegliwość zaburzenia smaku ustępuje po odstawieniu leków.
Co oczyszcza kubki smakowe?
Najprostszym sposobem na oczyszczenie kubków smakowych jest napicie się wody lub niesłodzonej herbaty, można tego dokonać jednak sięgając również po wybrane pokarmy. Działanie oczyszczające wykazuje sorbet cytrynowy, którego cierpki i czysty smak pozwala pozbyć się z jamy ustnej smaku poprzedniego jedzenia czy napoju. W wielu środowiskach koneserskich sorbet cytrynowy uznawany jest za topowy środek oczyszczający podniebienie i język. Przy degustacji sushi sięga się z kolei po marynowany imbir – wystarczy zjedzenie jednego cienkiego plasterka, aby pozbyć się smaku ryżu, ryby czy sosu sojowego pomiędzy próbowaniem poszczególnych rolek. Co ważne – imbiru nigdy nie jemy w połączeniu z sushi, czyli kładąc plasterek na rolce.
Kolejnym sposobem jest spożycie krakersów wody stołowej, czyli cienkich i suchych ciasteczek zrobionych z mąki i wody stołowej. Udowodniono, że oczyszczają one kubki smakowe z niemal każdego smaku, zwłaszcza gorzkiego, słodkiego, ostrego, jednocześnie pozbywając się z jamy ustnej tłuszczu.
Oczyszczanie kubków smakowych można wykonać decydując się na detoksykację organizmu. Działamy wówczas od wewnątrz i kompleksowo usuwamy z organizmu patogeny czy związki, które mogą wpływać na stałe czucie niektórych smaków. Częstym zjawiskiem jest np. metaliczny posmak w ustach, który może wiązać się z obecnością w organizmie metali ciężkich. Dobrą metodą oczyszczania organizmu jest wykluczenie z jadłospisu ciężkostrawnych pokarmów, cukrów prostych i konserwantów, picie dużej ilości wody oraz suplementacja Chlorelli.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pałczyński C., Kuna P., Słodki smak nauki czyli sieć pozaustnych receptorów gorzkiego smaku, Alergia, 2/2017.
- Mitrenga B., Zmysł smaku, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2014.
- Gudej S., Błaszczyk K., Gromadzka-Ostrowska J., Związane z wiekiem zmiany węchu i smaku, Geriatria, 8/2014.
Zostaw komentarz