Aktualizacja: 4 października 2022
Co najbardziej uczula i które alergie występują najczęściej? To pytanie stawia sobie coraz więcej osób, ponieważ alergie zaliczono do grona chorób cywilizacyjnych. Wraz z upływem lat rośnie częstotliwość ich występowania z nie do końca wiadomych przyczyn. Uznaje się, że ma to związek ze słabnącą odpornością, nieodpowiednim stylem życia oraz wprowadzeniem żywności modyfikowanej genetycznie.
Spis treści
Czym jest alergia?
Alergia, zwana również uczuleniem, to patologiczna, zmieniona jakościowo odpowiedź immunologiczna organizmu na dany czynnik, zwany alergenem. Wiąże się to z powstaniem swoistych przeciwciał IgE – reakcja alergiczna rozpoczyna się bowiem wytworzeniem przez limfocyty swoistych przeciwciał kierowanych przeciwko alergenom. W momencie, gdy alergen dostanie się do organizmu lub gdy powierzchnia skóry ma z nim kontakt, ustrój uruchamia reakcje obronne, w tym wydzielanie mediatorów stanu zapalnego. Konsekwencją jest wystąpienie szeregu objawów, w zależności od rodzaju alergii.
Alergie kontaktowe dotyczą głównie zmian skórnych – mogą pojawiać się odparzenia, zaczerwienienia, pokrzywka czy świąd, W skrajnych przypadkach dochodzi do nadmiernego łuszczenia się naskórka i pękania skóry. Alergie pokarmowe skutkują dolegliwościami gastrycznymi, przy cięższych reakcjach mogą jednak doprowadzić nawet do obrzęku gardła, co uniemożliwi oddychanie. Z kolei alergie wziewne wiążą się zwykle z objawami ze strony układu oddechowego – silne duszności, kaszel, kichanie, katar, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, ale również łzawienie oczu i bóle głowy.
Zobacz również: Alergia na zapach.
Co najbardziej uczula?
Związki i substancje najczęściej wywołujące reakcje alergiczne organizmu można podzielić na kilka grup – są to alergeny kontaktowe, pokarmowe i wziewne. Poza nimi wyróżnia się zupełnie osobną grupę alergii, jaką jest uczulenie na jad zwierząt. Reakcja organizmu może być miejscowa lub ogólnoustrojowa i z pewnością należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Użądlenie przed pszczołę, osę czy trzmiela w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu.
Alergeny kontaktowe
Alergie kontaktowe najczęściej występują u pewnych grup zawodowych, np. fryzjerów czy pracowników budowy. Nie jest to jednak regułą – każdego człowieka może uczulić określony rodzaj metalu lub jego stop. Zwykle są to:
- nikiel – alergia na nikiel dotyczy zwykle kobiet, ponieważ to właśnie one częściej noszą biżuterię czy bieliznę z metalowymi wstawkami;
- chrom – w tym wypadku częściej uczulani są panowie, ponieważ chrom występuje powszechnie w benzynie, olejach, cemencie czy farbach antykorozyjnych;
- kobalt – często współtowarzyszy alergii na chrom;
- lateks – używany do produkcji rękawiczek. Zmiany alergiczne pojawiają się po ich założeniu.
Nieco rzadziej stwierdza się alergie na formaldehyd lub formalinę.
Alergeny pokarmowe
Alergie pokarmowe odnoszą się do nadmiernej reakcji organizmu na spożyte produkty, niekiedy nawet w ilościach śladowych. W przypadku dzieci najczęściej diagnozuje się alergię na mleko krowie i jajka (nawet do 5%), natomiast u osób dorosłych jest to alergia na ryby i owoce morza, orzechy, zboża zawierające gluten i soję. W gronie często występujących alergenów można znaleźć także seler, gorczycę oraz łubin i jego pochodne. Nie należy mylić alergii pokarmowej z nadwrażliwością, która występuje znacznie częściej.
Alergeny wziewne
Alergeny wziewne dokuczają szczególnie wiosną i latem, gdy rośliny zaczynają pylić. Pyłki krzewów, drzew i roślin to najczęściej występujące alergeny wziewne, a tuż po nich plasują się roztocza kurzu domowego. W przeciwieństwie do alergii na pyłki, roztocza kurzu domowego wywołują objawy alergii przez cały rok – dlatego osoby uczulone muszą przykładać szczególną uwagę do codziennych porządków w domu. Równie częstą przyczyną alergii wziewnych są pleśnie i grzyby, a w dalszej kolejności – sierść zwierząt domowych.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Holgate S., Church M., Lichtenstein L., Alergia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.
- Durajski Ł., Alergie – fakty i mity, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Zostaw komentarz