Choroby mózgu dopiero w latach 90. XX wieku uznane zostały jako jedna z największych plag ludzkości. Prowadzą bowiem do upośledzenia zarówno ruchowego, jak i umysłowego, utrudniając życie choremu.
Spis treści
Czym jest mózgowie?
Mózgowie to ośrodkowa część układu nerwowego wypełniająca wnętrze czaszki. Stanowi najwyżej rozwiniętą część układu nerwowego, składającą się z mózgu, móżdżku i pnia mózgowego, na którym te narządy są osadzone i który łączy mózgowie z rdzeniem kręgowym.
Sam mózg to dwie półkule, połączone częścią środkową – śródmózgowiem i spoidłem wielkim. Obie półkule jednak składają się z licznych zakrętów i płatów. Mózg jest tak skomplikowaną strukturą, że do tej pory do końca jej nie poznano, mimo licznych, wciąż udoskonalanych badań na jego temat.
Choroby mózgu
Wśród najczęstszych chorób mózgu znaleźć można:
- udary;
- chorobę Parkinsona;
- otępienie;
- choroba Alzheimera.
Udar mózgu
Udar mózgu to nagłe, ogniskowe, naczyniopochodne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, którego warunkiem rozpoznania jest potwierdzenie obecności ogniska udarowego w badaniach neuroobrazowych lub utrzymywanie się objawów ogniskowych ponad 24 godziny przy wykluczeniu innych przyczyn zaburzeń neurologicznych. Skutkuje to różnymi ubytkami neurologicznymi, takimi jak zaburzenia równowagi, zaburzenia poznawcze, a także niedowłady.
Choroba Parkinsona
To przewlekła choroba zwyrodnieniowa układu nerwowego, którą powoduje postępująca utrata neuronów. Pierwotnie wiązano patogenezę objawów z uszkodzeniem istoty czarnej w śródmózgowiu, która zawiera komórki dopaminergiczne. Teraz, dzięki licznym badaniom wiadomo jednak, że choroba ma patologicznie znacznie większy zasięg. W efekcie obejmuje bowiem wiele innych neuronów, łącznie z podkorowymi i korowymi. Choroba objawia się licznymi zaburzeniami ruchowymi, wśród których najbardziej znane są: spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśniowa i zaburzenia postawy.
Otępienie
Zwane inaczej demencją, wskazuje na zespół nabytych i postępujących zaburzeń psychicznych. Otępienie dotyczy osób, które po osiągnięciu odpowiedniego poziomu umysłowego utraciły go w wyniku patologicznego procesu mózgowego. Do objawów można zaliczyć osłabienie sprawności poznawczych, zaburzenia emocjonalne oraz inne. Choroba może towarzyszyć innym schorzeniom neurologicznym, stanowi jednak odrębny problem.
Choroba Alzheimera
Uznaje się ją za najczęstszą przyczynę demencji. W przebiegu choroby dochodzi do nieprawidłowego odkładania się w mózgu specyficznego białka. Choroba Alzheimera dotyczy głównie osób po 65 roku życia. Jej charakterystycznym objawem są zaburzenia pamięci i orientacji. W głębokim stadium chory często jest zdolny jedynie do wypowiadania kilku prostych słów, a następnie tylko sylab i dźwięków. Ponadto mogą występować omamy i urojenia, przy czyn najczęściej dotyczą one wyobrażenia, że choremu grozi niebezpieczeństwo ze strony innych osób (nawet bliskich).
Inne schorzenia
Należy wiedzieć, że mózg to nie tylko udary i inne choroby prowadzące do kalectwa. Z tym narządem wiążą się bowiem również dolegliwości takie jak:
- depresja;
- alkoholizm;
- nerwica;
- wszelkie inne choroby psychiczne.
Zobacz również: Dieta dla mózgu.
Przyczyny chorób mózgu
Nagły początek zawsze sugeruje sprawę naczyniową lub zapalną, ale nie guz. Z doświadczenia jednakże wiemy, że tak bywa z guzami złośliwymi rosnącymi dość szybko, które mają słabą sieć naczyniową, nie nadążającą wzrostem za guzem. Dochodzi wtedy czasem do krwotoku do guza i nagłego ujawnienia się choroby.
Wiele chorób neurologicznych rozwija się jednak powoli, podstępnie, w sposób niezauważalny dla chorego i jego najbliższego otoczenia. Później dopiero, kiedy choroba ma już swój kliniczny obraz, chory przypomina sobie różne fakty, które nie zawsze mają powiązanie z tym obrazem.
Ogromną rolę w powstawaniu chorób układu nerwowego odgrywa dziedziczność, którą zajmuje się genetyka. Dziś jest to najszybciej i najefektowniej rozwijająca się dziedzina biologii, mająca już ogromne osiągnięcia i nieprawdopodobne perspektywy na przyszłość.
Podsumowanie
Chorób mózgu jest wiele, a wraz z rozwojem wiedzy medycznej i cywilizacji dochodzą coraz to nowsze. Ze względu na fakt, iż nie do końca poznano skomplikowaną czynność mózgu, nie ma metod gwarantujących 100% wyleczenie. Natomiast leczenie tego typu chorób musi być kompleksowe i obejmować opiekę wielu specjalistów. Dużą rolę odgrywa tu także fizjoterapia.
Bibliografia
- Domżał T., Na tle nerwowym, Wydawnictwo Czelej, Warszawa 2014.
- Biechowska D., Orłowska E., Neuropsychologiczna charakterystyka wybranych zespołów otępiennych, Polski Przegląd Neurologiczny, 2/2012.
- Raciborski F., Gujski M., Udary mózgu – rosnący problem w starzejącym się społeczeństwie, Instytut Ochrony Zdrowia, Warszawa 2016.
- Sławek J., Choroba Parkinsona – jak właściwie rozpoznawać, skutecznie i bezpiecznie leczyć?, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2014.
- Biechowska D., Orłowska E., Neuropsychologiczna charakterystyka wybranych zespołów otępiennych, Polski Przegląd Neurologiczny, 2/2012.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz