Choroba lokomocyjna (kinetoza) występuje głównie u dzieci, jednak może dotyczyć również osób dorosłych. Schorzenie to aktywuje się w momencie gdy do mózgu docierają sprzeczne bodźce odnośnie ruchu ciała, które znajduje się w przestrzeni. Głównym objawem choroby lokomocyjnej są wymioty, zawroty głowy oraz nudności.
Spis treści
Co to jest choroba lokomocyjna?
Choroba lokomocyjna (kinetoza) to zespół objawów tj. nudności, ból brzucha, zawroty głowy. Wynikają one z napięcia nerwu błędnego zlokalizowanego w uchu wewnętrznym, który nie odczuwa zgodności bodźców i sygnałów wzrokowych odbieranych przez mózg.
Trudno jest bowiem organizmowi pogodzić fakt, że ciało znajduje się w pozycji siedzącej, a jednak porusza się do przodu. W związku z tym narząd wzroku odbiera bodźce ruchowe, ponieważ zmienia się otoczenie, zaś z drugiej strony błędnik (narząd równowagi) znajdujący się w uchu, nie odbiera żadnych zmian położenia ciała. Reaguje jednak na każde hamowanie, skręcanie czy przyspieszanie.
Czynniki sprzyjające rozwojowi choroby lokomocyjnej
- wiek – choroba lokomocyjna najczęściej dotyczy dzieci w wieku 2-12 lat, z kolei u noworodków i niemowląt objawy choroby występują bardzo rzadko;
- płeć – kobiety będące w ciąży, podczas menstruacji lub stosujące środki hormonalne wykazują większe predyspozycje na wystąpienie choroby lokomocyjnej;
- choroby – np. migrena;
- dym tytoniowy;
- alkohol – szczególnie spożywany w trakcie podróży;
- czynniki emocjonalne – strach i wewnętrzny niepokój.
Objawy choroby lokomocyjnej
Do głównych objawów choroby lokomocyjnej zalicza się:
- nudności
- wymioty
- bladość
- zawroty głowy
- ból brzucha
- ból głowy
- zmęczenie
- osłabienie organizmu
Objawy te może zwiastować m.in. ziewanie, zimne poty, nadmierne ślinienie się. Symptomy choroby mogą wystąpić nagle lub stopniowo narastać. Zdarza się również, że u niektórych osób w trakcie ruchu objawy zmniejszają się, co oznacza, że chory przystosowuje się do sytuacji. Jednak gdy ruch ulegnie zmianie objawy mogą ponownie wrócić.
Choroba lokomocyjna – leczenie
W zmniejszeniu objawów choroby lokomocyjnej służą głównie preparaty farmakologiczne. Należy do nich m.in:
- skopolamina
- preparaty antyhistaminowe
- preparaty antydopaminergiczne
Środki tego typu należy stosować na określony czas przed podróżą, aby mogły zadziałać. Zastosowanie leków, kiedy objawy już wystąpiły, jest zdecydowanie mniej skuteczne.
Oprócz preparatów aptecznych można zastosować również domowe i naturalne środki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Należy do nich imbir, ponieważ związki w nim obecne zmniejszają dolegliwości żołądkowe tj. nudności, wymioty czy utrata apetytu. Wato również pamiętać, aby w trakcie jazdy uzupełniać płyny.
Jak zapobiegać objawom choroby lokomocyjnej?
- podczas planowania podróży warto odpowiednio dobrać miejsce siedzące osoby chorej w samochodzie, samolocie czy na statku;
- przed podróżą nie należy się najadać, spożywać alkoholu oraz palić papierosów – dym papierosowy mocno nasila objawy choroby lokomocyjnej;
- nie zaleca się czytania w trakcie jazdy;
- w trakcie jazdy warto włączyć na siebie powiew świeżego powietrza.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Będąc w ciąży to przeżywałam… Okropnie ten okres wspominam ?
Jak byłam dzieciakiem choroba lokomocyjna była dla mnie udręką!!! Teraz też czasem się zdarzy, ale jest dużo lepiej 🙂
W dzieciństwie bardziej odczuwałam, obecnie siadam w komunikacji miejskiej jak najwyżej a w samochodzie na przodzie. To niemiłe uczucie, gdy Ci jest niedobrze. Jedno z moich dzieci także ma tę przypadłość. Bez leków przed dłuższą podróżą się nie obejdzie.
Na szczęście nie borykamy się z tym 😉
Choroba lokomocyjna jest ogromną uciążliwością i utrudnia podróżowanie. na szczęście, czasami jest tak, że nie może się podróżować tylko jednym środkiem lokomocji, np. autobusem, a innymi – już tak. No i dobrze, że są różne środki na tę dolegliwość, każdy znajdzie coś dla siebie!
Eh to musi byc bardzo uciążliwe ?