Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 marca 2022

ChoreoterapiaChoreoterapia miała swój początek w latach 40. XX wieku. Zgodnie z definicją oznacza terapeutyczne wykorzystanie ruchu jako procesu, poprzez który wspomaga się integrację emocjonalną i fizyczną. Innymi słowy jest to terapia tańcem, mająca wszechstronne działanie na zdrowie ogólne.

Na czym polega choreoterapia?

W procesie terapii tańcem podstawowe elementy tańca takie jak ruch i rytm stają się drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także porozumiewanie się z innymi ludźmi. W efekcie zajęcia ruchowe i terapeutyczne są sposobem na powtórne odkrycie tej pierwotnej energii. Dzisiaj, co bardzo niepokojące, zbawienne dla ludzkiej fizyczności i psychiki działanie aktywności fizycznej, możemy uświadomić sobie dopiero w aspekcie psychoterapii. W skład choreoterapii wchodzą następujące elementy:

  • taniec – zwykle w formie uproszczonej pod względem kroków, układów i figur;
  • ćwiczenia muzyczno-ruchowe;
  • improwizacje ruchowe przy muzyce;
  • zabawy ruchowe.

Dobór poszczególnych elementów zależy od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia oraz zainteresowań. Ważne jest również to, czy choreoterapia podejmowana jest w celach profilaktycznych czy terapeutycznych.

Efekty choreoterapii

Choreoterapia jest terapią wielozakresową i wielowymiarową, ponieważ oddziałuje na sferę emocjonalną, motoryczną, fizjologiczną, poznawczą, estetyczną, erotyczną oraz sferę kontaktów interpersonalnych. Do korzystnych efektów jej oddziaływania zaliczamy:

  • pobudzanie emocjonalne, możliwość wyrażania ekspresji emocjonalnej;
  • zmniejszanie niepokoju i lęku;
  • ogólną poprawę samopoczucia;
  • kształcenie i poprawę umiejętności nawiązywania kontaktów z otoczeniem;
  • przekształcanie negatywnych emocji w pozytywne;
  • poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej i cech motorycznych (ze szczególnym naciskiem na gibkość, zwinność i wytrzymałość);
  • tonizowanie napięcia mięśniowego, ogólną poprawę pracy mięśni.

Jak można zauważyć, choreoterapia ma ogromny wpływ zarówno na emocje, sferę psychiczną, jak i sprawność fizyczną. Z tego względu ma zastosowanie w profilaktyce wielu chorób oraz lecznictwie. Wykorzystywanie ruchu w terapii to metoda wspomagająca ludzi cierpiących na choroby psychiczne i dolegliwości emocjonalne takie jak:

Pomaga radzić sobie z frustracją i stresem, a także przełamywać bariery w kontaktach interpersonalnych. Jest szansą na wyrażanie siebie i porozumiewanie się z drugim człowiekiem bez słów. Stosuje się ją bez względu na wiek. Jest popularna zarówno w przypadku dzieci, jak i zdrowych osób dorosłych, pacjentów niepełnosprawnych i seniorów.

Zobacz również: Muzykoterapia.

Zajęcia z choreoterapii

Choreoterapia stanowi długotrwały proces leczniczy. Oznacza to, że uzyskanie zadowalających efektów wymaga częstych i regularnych zajęć. Uczestnicy powinni być traktowani w sposób holistyczny, z uwzględnieniem ich wieku, sprawności umysłowej, osobowości, aktualnego samopoczucia i zainteresowań. W terapii tańcem istotne znaczenie ma przestrzeganie zasady stopniowania trudności. Nie można na pierwszych zajęciach zalecić skomplikowanych choreografii, tym bardziej gdy sprawność fizyczna uczestników jest niewielka. Poskutkuje to utratą motywacji do dalszego działania.

Zobacz również: Korzyści płynące z tańca.

Osoba prowadząca zajęcia z choreoterapii powinna wykazywać się charyzmą, kreatywnością i cierpliwością. Ważna jest wyrozumiałość, ponieważ nie każdy uczestnik będzie dobrze radził sobie z poleceniami. Choreoterapia jest formą terapii twórczej, dlatego szczególnie istotne znaczenie ma otwarta i elastyczna postawa terapeuty – powinien on dopasowywać zajęcia do bieżąco zaistniałych potrzeb poszczególnych uczestników. Przed przystąpieniem do pracy terapeuta powinien dodatkowo zasięgnąć informacji na temat ewentualnych schorzeń współtowarzyszących, przeciwwskazań, jak również przejściowych niedyspozycji podopiecznych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Puszczałowska-Lizis E., Markowski A., Markowska M., Szymańska-Smoleń E., Możliwości zastosowania choreoterapii w rewalidacji dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie – Instytut Ochrony Zdrowia.
  2. Garbacik J., Węgrzyn E., Choreoterapia jako jedna z metod leczenia ruchem, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 25/2008.
  3. Brudnowska A., Taniec i choreoterapia jako sposób na poprawę jakości życia współczesnej Polki, Nowiny Lekarskie, 1/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami