Brak aktywności fizycznej ma bardzo poważne konsekwencje – od negatywnego wpływu na zdrowie i wzrost ryzyka licznych chorób, poprzez pogorszenie samopoczucia, aż do obniżenia estetyki wyglądu zewnętrznego. Głównie jednak ze względów zdrowotnych powinniśmy pozostawać regularnie aktywni fizycznie.
Spis treści
Zalety aktywności fizycznej
Wysiłek fizyczny wywołuje korzystne zmiany w układzie ruchu – zwiększa masę i siłę mięśniową, wzmacnia i stabilizuje stawy, zwiększa ich zakres ruchomości, wzmacnia przyczepy, jak również zapobiega zwyrodnieniom stawów. Ponadto podtrzymuje prawidłową mineralizację kości,
zapobiega i koryguje wady postawy. Zmiany biochemiczne zachodzące w mięśniach prowadzą do poprawy odporności ustroju – zarówno tej ogólnej (w związku z chorobami i infekcjami), jak i na zmęczenie. Regularna aktywność fizyczna skutkuje pozytywnymi zmianami także w odniesieniu do funkcjonowania układu nerwowego. Wspomaga bowiem sprawność intelektualną, zmniejsza napięcia nerwowe, stany depresyjne i lękowe. Poprawia jakość snu i samopoczucie. Osoby systematycznie trenujące deklarują wyższą subiektywną ocenę stanu zdrowia, lepsze samopoczucie, zarówno z punktu widzenia fizycznego, jak i psychicznego.
Brak aktywności fizycznej – z czego wynika?
Brak ruchu jest problemem w każdym wieku, przede wszystkim jednak staje się szczególnie widoczny u osób starszych. Systematyczne ćwiczenia fizyczne w podeszłym wieku wpływają na zachowanie sprawności, niezależności i samodzielności w wykonywaniu czynności dnia codziennego, są istotnym elementem pomyślnego starzenia się. Ze względu na ból stawów, sztywność stawów, szybkie męczenie się i choroby przewlekłe osób w podeszłym wieku, brak aktywności fizycznej jest tu niezwykle częsty. Mimo tego warto pamiętać, że zawsze można dobrać ćwiczenia lub aktywność fizyczną do preferencji i możliwości, w związku z czym powyższe czynniki w żadnym stopniu nie są przeciwwskazaniami do aktywności.
Brak aktywności fizycznej obserwuje się jednak u coraz młodszych osób, na co wpływ ma siedzący tryb życia, tak popularny w dzisiejszych czasach. Wiele osób wykonuje pracę zdalną bądź biurową, siedząc przez 8 godzin dziennie praktycznie w jednej pozycji. Po pracy wracają do domu i odpoczywają w sposób bierny – przez telewizorem lub na kanapie. To duży błąd, który może mieć poważne konsekwencje.
Brak aktywności fizycznej – skutki
Do poważnych konsekwencji zdrowotnych braku aktywności fizycznej zaliczamy:
- tendencję do tworzenia się zakrzepów, żylaków i hemoroidów;
- zaburzenia trawienne, skłonność do zaparć;
- częstsze występowanie stanów lękowych i depresyjnych, pogorszone samopoczucie;
- tendencję do cellulitu i gromadzenia się tkanki tłuszczowej, co prowadzi również do nadwagi, a później do otyłości;
- osłabienie stawów, kości i mięśni, czego konsekwencją mogą być częste kontuzje i bóle stawów, zwłaszcza kręgosłupa, stawów kolanowych i stawów biodrowych;
- osłabienie mięśni dna miednicy, a więc nietrzymanie moczu i problemy natury seksualnej;
- gorsze krążenie krwi po organizmie, a więc i gorsze dotlenienie oraz ukrwienie poszczególnych narządów;
- zwężenie i zesztywnienie naczyń krwionośnych;
- przykurcze mięśniowe, bolesne napięcia mięśni;
- częste bóle głowy;
- podwyższenie poziomu cholesterolu LDL we krwi oraz ciśnienia tętniczego;
- upośledzenie funkcji poznawczych, koncentracji, równowagi i koordynacji.
Jeśli brak ruchu trwa przez długi czas obserwuje się wzrost poziomu wolnych rodników tlenowych w organizmie oraz stresu oksydacyjnego. To z kolei jest podstawowym czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, depresja, alergie czy zaburzenia układu immunologicznego (a więc i schorzenia z autoagresji).
Jaka aktywność fizyczna jest najzdrowsza?
Nie ma aktywności fizycznej, o której można powiedzieć, że jest najzdrowsza. Każdy rodzaj aktywności jest wskazany. Aby uprawiać sport chętnie i z przyjemnością, warto dobrać go indywidualnie do własnych potrzeb i możliwości. Niektóre osoby dobrze czują się w zajęciach wymagających kreatywności i dynamiki – tu sprawdzi się taniec oraz gry zespołowe. Osoby kochające kontakt ze zwierzętami powinny rozważyć jazdę konną, natomiast osoby spokojne i z natury introwertyczne mogą rozpocząć samotne, regularne wycieczki rowerowe lub pływanie. W przypadku osób starszych za najbezpieczniejsze aktywności fizyczne uznaje się spacery, nordic walking, pływanie oraz jazdę na rowerku stacjonarnym. Świetnie sprawdzają się również ćwiczenia gimnastyczne, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty lub trenera personalnego.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Biernat E., Aktywność fizyczna w życiu współczesnego człowieka, e-Wydawnictwo NCBKF, 1/2014.
- Skotnicka M., Pieszko M., Aktywność fizyczna receptą na długowieczność, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4/2014.
Zostaw komentarz