Kolagen do picia
Kolagen do picia

Ból stawów jesieniąJedną z częściej występujących dolegliwości zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest ból stawów jesienią. Choć przyczyny tego zjawiska nie zostały do końca poznane, wiele pacjentów zgłasza jego obecność. Z czego wynika i jak sobie z tym radzić?

Ból stawów jesienią – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie stawów, które nasilają się właśnie w sezonie jesiennym, są choroby reumatyczne. I nie ma to związku z samą porą roku, lecz zmianami atmosferycznymi w jej przebiegu. Spada temperatura powietrza oraz ciśnienie, natomiast wzrasta wilgotność powietrza. Wszystko to sprawia, że delikatnie wzrasta ilość płynu maziowego, co przy problemach przewlekłych może generować ucisk, a nawet niewidoczny obrzęk wewnątrz stawu.

Także w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów mocniej odczuwa się dolegliwości właśnie jesienią, co przede wszystkim wiąże się ze spadkiem temperatury. Powszechnie wiadomo, że rozgrzane stawy są bardziej mobilne i nie bolą. Niższe temperatury mogą powodować sztywność stawów, a nawet ból. Dlatego w fizykoterapii tak dużą popularnością cieszą się zabiegi z ciepłolecznictwa na stawy ze zwyrodnieniami. Jesienna aura sprzyja jednak sztywności stawów.

Ból stawów jesienią a meteoropatia

Warunki meteorologiczne oddziałują na organizm człowieka w sposób ciągły, prowadząc do szeregu reakcji fizjologicznych i behawioralnych. Meteoropata to osoba, której organizm silniej reaguje na zmiany elementów meteorologicznych, jak np.: szybki spadek/wzrost ciśnienia atmosferycznego, zbyt wysokie lub zbyt niskie wartości temperatury powietrza. Długo utrzymująca się lub dynamicznie zmieniająca się sytuacja meteorologiczna u osób wrażliwych może wyzwalać różne objawy fizyczne (bóle głowy, bóle gośćcowe, problemy z oddychaniem czy nawet ból zębów spowodowany zmianami ciśnienia atmosferycznego) i psychiczne (brak koncentracji, wahania nastroju, rozdrażnienie czy niepokój). Jedną z dolegliwości występujących u meteoropatów jest właśnie ból stawów jesienią. Wciąż jednak nie wiadomo, skąd bierze się meteoropatia i dlaczego u niektórych osób zmiany atmosferyczne wywierają pewien wpływ na tkanki i samopoczucie, a u innych nie.

Ból stawów jesienią – objawy

Ból stawów pojawiający się jesienią lub przy zmianie pogody zazwyczaj ma charakter tępy i rozlany. Przeważnie dotyczy stawów kolanowych, stawów biodrowych, stawów kręgosłupa lub drobnych stawów rąk. Nie wykazuje tendencji do promieniowania czy kłucia. Charakterystyczna jest współtowarzysząca mu sztywność, a niekiedy nawet obrzęk stawów. Jesienią mogą nasilać się objawy przewlekłych chorób narządu ruchu, takich jak np. dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa, RZS, ZZSK i inne.

Ból stawów jesienią – leczenie

Nie jest możliwe leczenie przyczynowe, jako że człowiek nie ma wpływu na pogodę panującą za oknem. Zaleca się więc leczenie przyczynowe, które rozpoczyna się od diagnostyki choroby lub schorzenia, które wywołuje dolegliwości. Leczenie może opierać się na farmakoterapii, modyfikacji stylu życia, a także profesjonalnych zabiegach (np. wiskosuplementacja, osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste – wszystko w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu). Większość osób decyduje się na domowe sposoby na ból stawów jesienią.

Domowe sposoby na ból stawów jesienią

Jako że ból stawów jesienią często ma związek z niskimi temperaturami, należy zadbać, aby stawy były zawsze ogrzane. W tym celu warto:

  • ciepło się ubierać wychodząc na zewnątrz;
  • przy sztywności stawów wykonywać ciepłe okłady, np. z użyciem termoforu z pestkami wiśni;
  • zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza w domu, zwłaszcza w sypialni podczas snu.

Dodatkowo wskazana jest regularna aktywność fizyczna w pełnym zakresie ruchomości stawów, jak również suplementacja. Warto regularnie przyjmować witaminę D, witaminę K, kolagen i kwas hialuronowy, choć udowodniono również, że problemy ze strony narządu ruchu dobrze reagują na przyjmowanie kwasów tłuszczowych Omega 3. Jesienią spada subiektywne odczucie pragnienia, dlatego należy stale kontrolować poziom wypijanych płynów (minimum 1,5 l dziennie).

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaliński G., Próba określenia sezonowości występowania objawów psychofizycznych wśród mieszkańców Warszawy na podstawie jednorocznego badania ankietowego, Przegląd Geofizyczny, 1-2/2016.
  2. Górna W., Wpływ pogody na życie codzienne człowieka, Badania Fizjograficzne.
  3. Błażejczyk K., Kozłowska-Szczęsna T., Klimat a zdrowie, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami