Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 marca 2022

Ból głowy na zmianę pogodyBól głowy na zmianę pogody jest bardzo częstym zjawiskiem (podobnie jak ból stawów, większa senność, zmiana samopoczucia czy problemy ze snem). Taka sytuacja zwie się meteoropatią i wciąż jest badana przez specjalistów. Choć problem znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogarsza jakość życia – nie jest niebezpieczny. Dodatkowo istnieją skuteczne, domowe sposoby na łagodzenie tych dolegliwości. 

 

Z czego wynika ból głowy na zmianę pogody?

Istnieje wiele koncepcji wyjaśniających możliwe przyczyny bólu głowy powiązane ze zmianą pogody. Jedna z nich sięga jeszcze prehistorii i mówi, że taki fenomen zmian samopoczucia miał wcześniej ostrzegać ludzi i zwierzęta przed zmianą pogody. Dawał czas na bezpieczne ukrycie się i możliwość przeczekania burzy. To tylko jedna z koncepcji, lecz żadna nie została poparta naukowymi badaniami. Do dziś nie wiadomo do końca z czego wynika zjawisko bólu głowy przy zmianach pogody.

Wiadomo jednak, że ból głowy nie wynika typowo ze zmiany pogody, lecz ze zmian warunków atmosferycznych, które temu towarzyszą. Niektórzy mogą być bowiem wrażliwi na zawartość ozonu w powietrzu, ciśnienie atmosferyczne bądź promieniowanie elektromagnetyczne. Wszelkie takie zmiany wpływają na parametry układu krwionośnego, nerwowego czy hormonalnego. U większości osób zmiany te są jednak tak niewielkie, że nie powodują typowych dolegliwości. Zwiększona wrażliwość organizmu może jednak prowadzić do ich pojawienia się.

Przykładem może być ciśnienie atmosferyczne. Jego zmiana wpływa na zatoki, czyli cztery puste przestrzenie w czaszce. Jeśli wskutek zmian atmosferycznych zmieni się również ciśnienie powietrza wypełniającego zatoki pojawią się dolegliwości bólowe, zwykle za oczami lub na wysokości czoła.

Objawy

Ból głowy na zmianę pogody jest dość charakterystyczny – na ogół tępy, rozlany, obejmujący wnętrze głowy i twarzoczaszki. Może lokalizować się na skroniach, za oczami lub między nimi. Niekiedy obejmuje okolice stawów skroniowo-żuchwowych lub potylicę. Na ogół nie promieniuje i nie można go opisać jako wyjątkowo ostry. Mogą mu towarzyszyć następujące objawy:

  • mroczki przed oczami;
  • ogólne zmęczenie organizmu;
  • osłabienie;
  • bóle stawów;
  • drażliwość;
  • trudności z koncentracją;
  • nudności.

Jeśli przyczyną dolegliwości jest zmiana pogody, bardzo łatwo można je zdiagnozować. Wystarczy obserwować swoje ciało. Ból powtarzający się regularnie przy zmianach pogody, deszczu czy podczas burzy wskazuje jednoznacznie na meteoropatię.

Sposoby na ból głowy na zmianę pogody

Istnieje wiele domowych, bezpiecznych metod łagodzących ból głowy spowodowany pogodą. Są to między innymi:

  • wypicie prawdziwej, czarnej kawy – udowodniono, że zmniejsza ciśnienie wewnątrzczaszkowe, rozszerza naczynia krwionośne mózgu oraz wykazuje działanie przeciwbólowe;
  • dotlenienie mózgu – a najlepszą metodą na to jest ruch na świeżym powietrzu. Jeśli ból głowy jest wyjątkowo intensywny może to być zwykłe spacer lub piknik w ogrodzie;
  • automasaże i masaże – jeśli mamy szybki dostęp do specjalisty lub domownicy potrafią i chcą się podjąć tej czynności, idealny będzie masaż grzbietu i głowy. W pozostałych przypadkach zaleca się automasaż skroni, barków i żwaczy;
  • odpoczynek – pół godziny przebywania w pozycji półleżącej, w zacienionym pomieszczeniu i przy spokojnej muzyce może zmniejszyć nawet bardzo silne bóle głowy. Ważne, aby podczas takiego odpoczynku popijać wodę lub napar ziołowy i świadomie oddychać kierując powietrze do dolnych żeber;
  • żucie gumy – czynność ta reguluje ciśnienie powietrza w zatokach, a więc zmniejsza ból głowy, jeśli przyczyną są właśnie te struktury.

Bólu głowy można uniknąć. Wystarczy śledzić prognozy pogody i w momencie zbliżania się drastycznych zmian pozostać aktywnym fizycznie oraz nawadniać organizm. Ważna jest dieta bogata w witaminy i minerały – należy jednak przestrzegać jej przez całe życie, a nie tylko przy zmianach pogody.

Zobacz również: Ból głowy po kawie – przyczyny i sposoby radzenia.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaliński G., Próba określenia sezonowości występowania objawów psychofizycznych wśród mieszkańców Warszawy na podstawie jednorocznego badania ankietowego, Przegląd Geofizyczny, 1/2016.
  2. Kozłowska-Szczęsna T., Krawczyk B., Kuchcik M., Wpływ środowiska atmosferycznego na zdrowie i samopoczucie człowieka, Warszawa 2004.
  3. Rożniecki J., Pogoda i warunki atmosferyczne a bóle głowy, Przewodnik Lekarza, 8/2004.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami