Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 sierpnia 2024

Bezpieczne opalanieOstatnimi czasy sporo mówi się o tym, że bezpieczne opalanie nie istnieje. Nie ustalono żadnej dawki, nawet minimalnej, która byłaby całkowicie bezpieczna dla skóry, zwłaszcza jeśli chodzi o korzystanie z solarium lub leżenie bez ruchu na plaży celem uzyskania zabrązowienia skóry. Co warto wiedzieć o opalaniu i jak maksymalnie zwiększać jego bezpieczeństwo, jeśli mimo tego chcemy dłużej przebywać na słońcu?

Skutki opalania

Przede wszystkim warto znać konsekwencje nadmiernego lub częstego opalania, dzięki czemu stosowanie ochrony i ograniczanie ekspozycji skóry na słońce będzie świadome oraz poparte odpowiednią motywacją. Głównymi konsekwencjami są:

Najgroźniejszą konsekwencją jest jednak złośliwy nowotwór skóry nazywany czerniakiem. Narażenie na promieniowanie słoneczne jest jednym z głównych czynników i jednocześnie praktycznie jedynym czynnikiem modyfikowalnym, przyczyniającym się do wystąpienia tego raka. Niestety wiąże się one z wysokim stopniem śmiertelności, zwłaszcza jeśli dojdzie do przerzutów nowotworowych. Szacuje się, że już jednokrotne poparzenie słoneczne wskutek nadmiernego opalania się zwiększa ryzyko raka skóry.

Bezpieczne opalanie – o czym należy pamiętać?

Aby opalanie się było nieco bezpieczniejsze, przede wszystkim należy pamiętać o zabezpieczaniu skóry odpowiednim kremem z filtrem SPF. Wbrew ogólnemu przekonaniu smarowanie ciała takim kremem nie sprawia, że słońce w ogóle nie chwyta się skóry. Nawet po nasmarowaniu się można uzyskać efekt delikatnie brązowej skóry, jednak bez ryzyka silnego oparzenia słonecznego. Przy właściwym smarowaniu nie pojawi się problem zaczerwienionej, piekącej, bolesnej skóry, a później jej obrzęku czy łuszczenia się. Na twarz zawsze należy nakładać krem SPF 50+, natomiast na resztę ciała minimum SPF 30. Wyjątkiem są osoby z jasną karnacją, które powinny smarować się najsilniejszym kremem na całym ciele. Wspomniany krem aplikujemy na skórę około 15 minut przed wyjściem na zewnątrz, a następnie powtarzamy czynność średnio co 2 godziny. Jeśli w tym czasie pływamy lub moczymy się w wodzie, ciało smarujemy po każdym wyjściu z wody.

Dla własnego bezpieczeństwa nie należy opalać się zbyt długo czy robić tego w godzinach szczytu dla promieniowania słonecznego. Jest to zwłaszcza 10:00-14:00. Dodatkowo opalając się, warto często robić przerwy, w których szukamy schronienia w cieniu i chłodzimy ciało. Takie przerwy mogą być wykonywane nawet co pół godziny.

Kolejnym kluczowym aspektem jest właściwe nawodnienie organizmu. Podczas przebywania na słońcu, nawet jeśli jest ono niewielkie, wzrasta ryzyko odwodnienia i utraty elektrolitów. Wszystko przez to, że ciało się poci, a więc woda i składniki mineralne są eliminowane przez pory znajdujące się w skórze. Każdego dnia rekomenduje się przyjmowanie przynajmniej 1,5 l płynów, przy czym podczas opalania się zalecana dawka wzrasta nawet do 2,5 l płynów. Powinny być one bogate w elektrolity, dlatego dobrym pomysłem jest sięganie nie tylko po wodę i soki, ale również napoje izotoniczne. Można przyrządzić je z łatwością samodzielnie w domu, mieszając wodę mineralną z miodem, sokiem z cytryny, miętą, kryształkami soli kłodawskiej. Przebywając na słońcu, należy natomiast całkowicie zrezygnować z napojów alkoholowych. Nie tylko nie nawadniają organizmu, ale nasilają pragnienie i zwiększają ryzyko udaru słonecznego.

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Po powrocie do domu warto wziąć prysznic lub kąpiel w chłodnej wodzie. Unikajmy przy tym sięgania po silnie działające środki myjące czy takie, które zawierają duże ilości chemii. Bardzo dobrze sprawdzają się szare mydła, żele dla dzieci, naturalne kosmetyki. Przeciwwskazane jest wykonywanie peelingów czy golenie włosków, ponieważ skóra jest podrażniona po ekspozycji na słońce. Po umyciu się ważna jest aplikacja na całe ciało nawilżającego i łagodzącego olejku bądź pianki. Bardzo dobrze sprawdzają się również emolienty, kremy na bazie witamin i ekstraktów roślinnych oraz żel z aloesu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Skórska E., Oddziaływanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2016.
  2. Czajkowski J., Grabowski R., Wpływ promieniowania ultrafioletowego na oczy i otaczającą je skórę, Ophtha Therapy, 2/2019.
  3. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmakologia Polska, 5/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami