Aktualizacja: 23 marca 2022
Bezpieczne opalanie, szczególnie gdy zbliża się lato i wiele osób marzy opaleniźnie jest niezwykle ważne. Jednak co trzeba zrobić, aby skóra była piękna? Podajemy sprawdzone sposoby na skuteczne i bezpieczne opalanie, czyli takie, które pozwoli nam uniknąć oparzenia słonecznego.
Przed wyjściem na słońce należy pamiętać, że długotrwałe opalanie może być szkodliwe dla zdrowia szczególnie przez promieniowanie UVB, które latem ma wpływ na opalanie skóry. Jednak w dużych dawkach przyczynia się do starzenia naskórka, a w dalszej perspektywie nawet do pojawienia się raka. Tak więc jeśli chcesz się opalać, to warto robić to z głową.
Spis treści
Jak przygotować się do opalania
Przed sezonem na opalanie warto do diety włączyć suplementy, które będą zawierały większe ilości beta karotenu. Dzięki niemu skóra w kontakcie ze słońcem zabarwi się na ładny, brzoskwiniowy kolor. Dzień przed opalaniem warto wykonać peeling całego ciała. Złuszczenie starego naskórka pozwoli na szybsze i równomierne opalanie.
Bezpieczne opalanie – jak i kiedy to robić?
Lekarze alarmują, że opalanie w godzinach od dziesiątej do czternastej jest najbardziej intensywne. Dlatego zaleca, aby w tych godzinach szczególnie uważać podczas kontaktu ze słońcem. Warto stosować produkty z filtrem UV. W sklepach można znaleźć kremy, mleczka do ciała czy mgiełki, które zawierają w składzie filtr przeciwsłoneczny. Mimo tego, że większość z tych produktów jest wodoodporna, to lepiej nakładać je na skórę po każdym wyjściu z wody. Ceny takich kosmetyków zaczynają się od 10 złotych wzwyż. Zależą one od formy i wysokości ochrony. Najdroższe są produkty z filtrem SPF 50.
Oprócz tego, należy ochronić także usta, twarzy i oczy. W drogeriach można znaleźć pomadki z filtrem UV, a ich cena nie przekracza 10 złotych. Są również podkłady i kremy do twarzy z filtrem. Dodatkowo warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Najlepiej kupić okulary u optyka. Podczas opalania nie można zapomnieć o nawodnieniu organizmu, w upalne i słoneczne dni można wypić nawet do czterech litów wody dziennie.
Czego unikać podczas opalania?
Przede wszystkim nie należy opalać się zbyt długo. Długotrwałe przebywanie na słońcu nie jest zdrowe i nie poprawi wyglądu. Leżenie przez cały dzień może sprawić, że skóra stanie się zaczerwieniona, podrażniona, a suchy naskórek zacznie odchodzić płatami. Dlatego lepiej zmniejszyć dawki opalania, tak jak się to robi w solarium. Lepszy efekt da częste opalanie, ale w rozsądnych dawkach, niż jeden dzień spędzony na słońcu. Warto zaznaczyć, że nie powinno się używać perfum i kosmetyków, które zawierają alkohol. W kontakcie ze słońcem mogą pozostawiać na skórze przebarwienia.
Co zrobić, kiedy opalanie trwało za długo?
Długotrwałe przebywanie na słońcu może spowodować oparzenia słoneczne. Jeśli dojdzie to takiej sytuacji, to najlepiej udać się do apteki i zakupić preparat na oparzenia. Jednak można poradzić sobie z oparzeniami domowymi sposobami. Skuteczne przy oparzeniach okazać się mogą okłady z surowych ziemniaków, kefiru czy zsiadłego mleka. Jeśli oparzenia są zbyt poważne i na skórze pojawiają się krwawiące nadżerki, to konieczna jest wizyta u lekarza.
Sposoby na opalanie bez wychodzenia z domu
Osoby, które nie chcą wychodzić na słońce lub nie mają czasu na opalanie naturalne, mogą wykorzystać balsamy koloryzujące. Jednak skuteczniejszym sposobem na szybką opaleniznę jest opalanie natryskowe. Polega ono na równomiernym nakładaniu preparatu o brązowej barwie na skórę. Barwnik wchodząc w reakcję z aminokwasami zawartymi w warstwie rogowej naskórka, pozostawia na skórze złoto-brązowy odcień. Taki zabieg można wykonać w gabinecie kosmetycznym i konieczne jest jego powtarzanie co dwa tygodnie, aby efekt utrzymywał się na dłużej. Koszt takiego zabiegu to 100-200 złotych. Są jednak tańsze sposoby na opaleniznę bez wychodzenia na słońce. W sklepach znajdziemy balsamy i samoopalacze, które zabarwiają skórę na brązowo. Jednak warto zwracać uwagę na skład i wybierać te naturalne. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie kosmetyki nie dadzą tak naturalnego i długotrwałego efektu jak opalanie na słońcu.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz