Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 marca 2021

Badanie prostatyBadanie prostaty powinno być wykonywane regularnie przez mężczyzn od pewnego wieku. Warto zatem wiedzieć, jak się przygotować do takiego badania i jak ono przebiega. Rozróżniamy tutaj 2 podstawowe wersje badania prostaty – USG oraz per rectum.

Jak przebiega badanie prostaty?

Badanie prostaty może wykryć nieprawidłowości już we wczesnym ich stadium. Wbrew pozorom nie jest to badanie nieprzyjemne, a z pewnością jest konieczne. Pierwsze objawy rozrostu prostaty mogą wystąpić już po 40. roku życia, dlatego od momentu osiągnięcia tego wieku zaleca się wykonywanie badania prostaty raz w roku.

Badanie per rectum

Badanie prostaty per rectum przeprowadza lekarz urolog po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. Polega na ocenie palpacyjnej prostaty poprzez umieszczenie palca w odbycie pacjenta. Lekarz sprawdza prostatę pod kątem jej konsystencji, wielkości czy powierzchni. Już na tym etapie można stwierdzić przerost prostaty i zlecić dalsze, bardziej szczegółowe postępowanie diagnostyczne. Badanie per rectum trwa kilkanaście sekund i wykonywane jest w pozycji leżenia na boku. Jest zupełnie bezbolesne – lekarz zakłada jednorazową rękawiczkę, a palec smaruje żelem zmniejszającym opór.

Badanie USG

USG prostaty może przebiegać na 2 sposoby, jako:

  • badanie wykonywane przez powłoki brzuszne – dzięki temu można ocenić nie tylko prostatę, ale i drogi moczowe;
  • badanie transrektalne – inaczej przezodbytnicze, umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego obrazu samej prostaty. Jest więc niezwykle pomocne przy podejrzeniu nowotworu stercza.

Badanie USG umożliwia dokładny pomiar gruczołu krokowego. Dzięki niemu możliwe jest określenie jego budowy, a w razie konieczności nawet biopsja do badania histopatologicznego. To zdecydowanie jedna z lepszych metod diagnostycznych i bardzo dobry sposób na ustalenie najbardziej optymalnych opcji terapeutycznych przy nowotworach prostaty. Jednak badania USG nie wykonuje się rutynowo, gdyż nie wykrywa wczesnego stadium nowotworu.

Badanie prostaty – jak się przygotować?

Badanie per rectum nie wymaga szczególnych przygotowań. Jedyne o czym należy pamiętać, to aby do badania przystąpić na czczo lub przynajmniej 6 godzin po lekkim posiłku. W dniu badania USG, na około 1-2 godziny przed jego wykonaniem, należy wypić co najmniej 1 litr niegazowanej wody. Ważne jest bowiem, aby na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem. Zaleca się, aby pacjent – ze względu na komfort własny i lekarza – zadbał o higienę badanych miejsc. Dzień przed badaniem USG wykonuje się lewatywę celem oczyszczenia końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Badanie prostaty – wskazania

Głównymi wskazaniami do badania prostaty są:

  • krwawienie z odbytnicy;
  • bóle brzucha i podbrzusza;
  • dodatni wynik na krew utajoną w stolcu;
  • świąd odbytu, ewentualne dolegliwości bólowe;
  • nietrzymanie moczu, problemy z mikcją;
  • dolegliwości bólowe przy wypróżnianiu się.

Badanie warto wykonywać regularnie raz do roku od momentu osiągnięcia 40. roku życia. Wcześniej można się na nie zgłosić w przypadku występowania nowotworów gruczołu krokowego w rodzinie.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Słowikowska-Hilczer J., Zdrowie mężczyzny od fizjologii do patologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Hofmann R., Hegele A., Honacker A., Ultrasonografia w urologii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2015.
  3. Thurtle D., Biers S., Sut M., Armitage J., Urologia na dyżurze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami