Kolagen do picia
Kolagen do picia

ArtemizynaArtemizyna to związek chemiczny z grupy terpenów, w dużych ilościach znajdujący się w bylicy rocznej (łac. Artemisia annua L.). Wyizolowanie artemizyny z bylicy i jej powszechnie zaakceptowanie na świecie w leczeniu malarii stanowi jeden z pokazowych przykładów sukcesu fitomedycyny. Substancja ta znajduje jednak znacznie szersze zastosowanie, nad czym coraz częściej podejmuje się badania kliniczne.

Artemizyna – charakterystyka

Artemizyna jest związkiem chemicznym izolowanym z bylicy pospolitej, w tym jej postaci jednorocznej. Ostatnimi czasy wzrasta popularność zarówno samej rośliny, jak i związków z niej pozyskiwanych. Dzieje się tak, ponieważ udowodniono, że mogą mieć cenny wpływ na zdrowie człowieka. Bylica pospolita, tak częsta w Polsce, odznacza się balsamicznym zapachem. Zawiera olejki eteryczne, w związku z czym dawniej wykorzystywano ją jako zioło lub przyprawę. Należy jednak mieć na uwadze, że w większych ilościach jest trująca. Poza olejkami eterycznymi i artemizyną roślina zawiera tujon, cyneol, fenolokwasy, pochodne chalkonu, zaś jej korzeń: żywice, garbniki, sterole, absyntynę i triterpeny oraz sole mineralne.

Artemizyna – właściwości lecznicze

Ostatnimi czasy prowadzi się coraz więcej prac i badań dotyczących wpływu artemizyny na pasożyty (głównie malarii, ale także boreliozy, babeszjozy itp.), jak również wpływu na organizm człowieka jej syntetycznych analogów: dihydroartemizyny (DHA), artemeteru, arteeteru, artesunaty. Wszelkie te związki znajdują zastosowanie w tradycyjnych ziołach chińskich i herbatach. Artemizyna reprezentuje nową klasę leków, które szybko zabijają pasożyty malarii we wczesnej fazie ich rozwoju. Dzięki niej umieralność wśród osób dorosłych zmalała o 20%, zaś w przypadku dzieci aż o 30%. To ogromna szansa dla przyszłości medycyny zajmującej się chorobami zakaźnymi, ponieważ produkcja DHA jest dużo łatwiejsza i tańsza od pozyskiwania chininy – alkaloidu występującego w korze drzewa chinowego. Przeciwmalaryczne działanie artemizyniny polega na wchodzeniu w reakcję z żelazem znajdującym się w plasmodiach, pasożytniczych pierwotniakach wywołujących chorobę.

Kolejne pochodne (artemizynina, artemisiten i arteanuina B) są badane również pod kątem silnego działania antynowotworowego. Mają szansę sprawdzić się jako leki przeciwnowotworowe, głęboko cytotoksyczne wobec komórek guzów mózgu. Ostatnimi czasy ogromną popularnością na świecie cieszą się wyniki badań, w których opisano korzystny wpływ DHA z wyciągu bylicy jednorocznej na zahamowanie rozrostu i skłonności do przerzutów oraz wzrost apoptozy komórek ludzkiego mięsaka kości. Ponadto po raz pierwszy odnotowano in vitro, że herbatka z bylicy jednorocznej wykazuje aktywność przeciwko wirusom HIV. Bylica może działać moczopędnie, jednak na tę właściwość wpływają pozostałe jej składniki.

Badanie kliniczne przeprowadzone w Johns Hopkins University wykazało skuteczność artemizyny w formie wkładek dopochwowych w leczeniu CIN2/3. CIN2/3 – są to zmiany śródnabłonkowe znacznego stopnia, które mogą ulec zezłośliwieniu, przyczyniają się do rozwoju raka szyjki macicy u kobiet.

Zobacz również: Co powoduje raka?

Artemizyna – czy jest bezpieczna?

Artemizyna (poza wysoką skutecznością) uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych związków roślinnych. Przeprowadzono liczne badania i żadne z nich nie wykazało poważnych działań niepożądanych. Ze względów bezpieczeństwa bylica oraz suplementy diety z artemizyną są przeciwwskazane w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią (brak badań w tym kierunku). W bardzo dużych ilościach mogą ponadto powodować nudności, wymioty, biegunki i bóle brzucha. Dolegliwości te znikają jednak po odstawieniu artemizyny. Zawsze należy przyjmować ją zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta.

Artemizyna w polskiej medycynie

Artemizynę można zażywać w postaci czystej w kapsułkach lub jako ekstrakt z bylicy rocznej w formie kapsułek, nalewek bądź naparów ziołowych. Niestety w tej postaci ma dość słabą biodostępność. Artemizyna może być bardzo dobrze przyswajalna w formie półsyntetycznej, jako lek Artesunate. Niestety nie jest on zarejestrowany w Polsce i dopuszczony do obrotu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Legocki A., Aplikacyjne perspektywy biologii ery postgenomowej, Biotechnologia, 1/2008.
  2. Buczyłko K., Nie tylko alergeny: bylica (Artemisia L.), Alergia, 4/2015.
  3. White N., Artemisinin: current status, Transactions of the Royal Society of Tropical Medicine and Hygiene, 1/1994.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami