Aktualizacja: 5 listopada 2020
Alergie w dobie dwudziestego pierwszego wieku występuje na masową skalę. U alergików ważna jest dieta eliminacyjna. Jej zadaniem jest wykluczenie z codziennego menu produktów, które mogą uczulać. Coraz więcej dzieci cierpi z powodu alergii pokarmowej. Dzieje się tak, ponieważ spożywają one coraz więcej produktów, które wzbogacone są w konserwanty i inne, chemiczne dodatki mogące być odpowiedzialne za wywołanie alergii.
Spis treści
Alergie u dziecka
To u dzieci najczęściej wykrywa się alergie. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że wielu niemowlęcym aż do średniego wielu dziecka, układ pokarmowy nie jest tak rozwinięty jak u osoby dorosłej. Jego czynność nie jest tak dojrzała, a jelita nadal są bardzo wrażliwe, zwłaszcza na produkty zawierające konserwanty i składniki uczulające. U dzieci alergie mogą pojawić się po zjedzeniu takich produktów jak:
- marchewka
- jabłko
- mleko
- produkty mleczne pochodzenia zwierzęcego
- jaja
- ryby
- czekolada
- pomidory
- truskawki
- cytrusy
Objawy alergii
Do najczęściej występujących objawów alergii pokarmowej u dzieci jest czerwona wysypka, która pojawia się na skórze. Najczęściej występuje ona na twarzy, ale może również pokrywać całe ciało. Wysypce może towarzyszyć świąd. Po zjedzeniu alergenu dziecko może rozboleć brzuch, a następnie mogą pojawić się zaparcia, wzdęcia, wymioty, biegunka i mdłości.
U alergików pokarmowych często obserwuje się nagły spadek masy ciała. U niektórych dzieci może dojść do odwodnienia. Grozi to tym, które po zjedzeniu alergenu mają biegunkę lub wymioty. U dzieci nawet niewielkie ilości alergenu mogą prowadzić do pojawienia się reakcji alergicznych. Objawy wymienione powyżej nie stwarzają zagrożenia dla życia dziecka. Jednak w niektórych przypadkach alergie mogą przerodzić się w reakcję całego organizmu, która oznacza walkę o życie. Objawem tego są:
- duszności
- problemy z oddychaniem
- obrzęk krtani
- puchnięcie całego ciała
- spuchnięty język
Jeśli takie objawy pojawiają się u dziecka, najlepiej jest jak najszybciej udać się do lekarza. Trzeba również zapamiętać jaki produkt został podany dziecku przed pojawieniem się alergii, aby móc określić co jest alergenem.
Jak wygląda dieta na alergię (dieta eliminacyjna)
Dzięki badaniom krwi i teście skóry można określić co jest alergenem.To pozwala wyeliminować tego typu produkty z diety. Eliminacja alergenu powinna zmniejszyć dolegliwości związane z alergią pokarmową. To dlatego tak ważne jest, aby wykonać odpowiednie badania, które pomogą określić co jest alergenem. Kiedy dziecko jest alergikiem, powinno być pod stałą opieką lekarza i dietetyka. W diecie dziecka nadal nie może zabraknąć składników odżywczych, które wpływają na jego rozwój. Jednak powinna ona być ułożona przez specjalistę, który powinien dobrać indywidualne składniki do każdego posiłku i będą one zgodne z potrzebami dziecka.
Jak przygotować potrawy dla alergika
Dania dla alergików najlepiej przygotowywać gotując je lub dusząc na parze. Warto unikać tłustych potraw, które są smażone na tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Mogą one spowolnić pracę układu pokarmowego i podrażnić jelita, co może wywołać reakcję alergiczną. Znacznie lepiej samemu przygotować dziecku zupki, kremy warzywne lub owocowe, gotowane mięso i ziemniaki. Dania powinny być łagodne i lekko doprawione. Nie można przesadzać z przyprawami. Ostre i tłuste potrawy mogą być przyczyną alergii. Dziecko z tego rodzaju problemami nie powinno spożywać przetworów ze sklepu. Mają one w sobie wiele konserwantów, a także substancji słodzących i są uznawane za czynnik wywołujący alergię. Dotyczy to również soków czy mieszanek zup. Wszystkie te produkty lepiej wykonać samemu w domu z naturalnych składników. Dieta eliminacyjna niekiedy musi być stosowana przez całe życie. Jednak w wielu przypadkach, kiedy dzieci dorosną, znika u nich większość objawów alergii pokarmowej.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Ciekawa sprawa, warto się temu przyjrzeć bliżej!