Kolagen do picia
Kolagen do picia

Alergia na zapachAlergia na zapach to nic innego jak uczulenie na substancje zapachowe. Jak wiadomo, na co dzień mamy kontakt nawet z 5000 różnych zapachów, wśród których jedne są dla nas przyjemne, inne zupełnie odwrotnie. Każdy z nich jednak może przyczynić się do nietolerancji, a nawet wywołać reakcję uczuleniową. Czym więc objawia się alergia na zapach oraz czego warto unikać w takiej sytuacji?

Jak objawia się alergia na zapach?

Związki zapachowe występujące w różnego rodzaju preparatach (kosmetykach, odświeżaczach powietrza, proszkach do prania) i potrafią bywać naprawdę drażniące. Wystarczy krótki kontakt z alergenem, aby niepożądana reakcja pojawiła się na skórze. Efektem tego może być wysypka np. w postaci drobnych krostek, zaczerwienienie skóry lub uporczywy świąd. Uczulenie na zapach może wywołać również kontaktowe zapalenie skóry lub przewlekłą postać pokrzywki. Dość powszechnym miejscem występowania objawów jest skóra twarzy oraz rąk.

Należy zaznaczyć, że niepożądana reakcja może dotyczyć również dróg oddechowych (zatkany nos, katar sienny). Niektóre alergeny przyczyniają się do aktywacji układu immunologicznego organizmu człowieka do walki z alergenem, co wywołuje stan zapalny objawiający się np. uciążliwym katarem. U osób z dużą wrażliwością na zapach po bezpośrednim kontakcie z substancją zapachową może wystąpić również ból głowy, ucisk w klatce piersiowej oraz kichanie.

Co może uczulić?

Jak się okazuje występuje aż 5 tysięcy różnych związków zapachowych, które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Do najczęstszych jednak zalicza się:

  • geraniol;
  • olejek ilangowy;
  • eugenol;
  • alkohol cynamonowy;
  • aldehyd cynamonowy;
  • absolut mchu dębowego.

Alergia na zapach jest indywidualnym problemem. U każdego człowieka inny związek może wywołać reakcję.

Diagnostyka alergii zapachowej

Alergię zapachową diagnozuje się wykorzystując test płatkowy. Polega on na zaaplikowaniu niewielkiej ilości alergenu (kompozycji zapachowej) na płatek, który następnie przykleja się do skóry pleców osoby badanej na czas 48 godzin. Po jego upływie usuwa się płatek z ciała i odczytuje wynik testu. Następnie wykonuje się drugi odczyt po upływie kolejnych 24 godzin.

W diagnostyce alergicznej wykorzystuje się dwa rodzaje mieszanek zapachowych, które oznaczono literą A i P.

  • mieszanka zapachowa A zawiera w składzie alkohol cynamonowy, aldehyd cynamonowy, absolut mchu dębowego, eugenol, geraniol i izoeugenol;
  • mieszanka zapachowa P to olejek cynamonowy oraz olejek cytronelowy.

Objawy takie jak świąd skóry, zaczerwienienie czy wysypka świadczą o wystąpieniu reakcji alergicznej.

Czego warto unikać?

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie każdego intensywnego zapachu. Jednak z doświadczenia wiadomo, że jest to praktycznie niemożliwe. Mimo to osoby wrażliwe na zapach powinny unikać intensywnie pachnących kosmetyków, środków do prania, a także zapachowych świeczek oraz odświeżaczy powietrza, zarówno w domu, jak i w samochodzie.

Należy pamiętać również o unikaniu świeżych kwiatów w mieszkaniu, które charakteryzują się intensywnym zapachem. Zaliczają się do nich lilie, frezje, hiacynty czy konwalie. Mocno drażniące są również farby, oleje czy rozpuszczalniki. Warto więc, aby osoby uczulone na zapach unikały miejsc ich występowania.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Napiórkowska-Baran K., Tykwińska M., Kołodziejczyk-Pyrzyk J., Bąkowska-Kocik N., Zacniewski R., Bartuzi Z., Trudności diagnostyczne w rozpoznawaniu chorób alergicznych, Alergia Astma Immunologia, 2/2018.
  2. Czernecki T., Targoński Z., Alergeny i alergie pokarmowe, Żywność, 1/2002.
  3. Pawliczak R., Alergologia – kompendium, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2018.
  4. Obtułowicz K., Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami