Agar-agar to substancja, którą pozyskuje się z naturalnych produktów pochodzenia roślinnego, do których należą algi. Z tego względu nazywany jest również „morską żelatyną”. Dzięki swoim właściwościom żelującym agar znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym.
Spis treści
Co to jest agar-agar?
Agar-agar jest naturalnym związkiem żelującym, który doskonale znają weganie. Pozyskuje się go z wyspecjalizowanych glonów (krasnorostów – glony, które w ścianie komórkowej zawierają związki zapobiegające ich wysychaniu), które występują u wybrzeży Japonii. Ciekawostką jest fakt, że agar-agar wykorzystuje się nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również w farmacji, mikrobiologii ze względu na właściwości lecznicze.
Zalicza się do produktów wegańskich, posiada mały stopień szkodliwości, a także niewielki koszt produkcji.
Jak produkuje się agar-agar?
Proces produkcji agaru opiera się na wydobyciu glonów z morza, co jest dość skomplikowane ze względu na głębokość na jakiej się znajdują (30 metrów). Kolejnym krokiem jest odpowiednia obróbka alg, która obejmuje proces suszenia, oczyszczania, wygotowywania i wymrażania, dzięki czemu powstaje substancja żelująca.
Jakie ma właściwości fizyczne agar-agar?
Najważniejsze cechy tej substancji:
- jest bezzapachowy
- jest przezroczysty
- nie posiada smaku
- posiada dużą ilość błonnika
- jest niskokaloryczny
- tężeje w temperaturze 30 stopni Celsjusza
Zastosowanie agaru
Agar-agar zyskał duży rozgłos głównie za sprawą kuchni wegańskiej. Stosuje się go do różnego rodzaju potraw, m.in. deserów, których przygotowanie wymaga zagęszczenia. Na dużą skalę dodaje się go również do produktów typu galaretki, żelki, pianki, dżemy, a także kremy, gdzie oznaczany jest symbolem E406. Wykorzystuje się go również w laboratoriach, w przemyśle farmaceutycznym jako preparat przeczyszczający i odchudzający.
Agar-agar stosuje się także w produkcji emulsji światłoczułej w fotografii, w preparatach do pielęgnacji skóry oraz odlewach dentystycznych.
W jakich produktach można znaleźć agar?
- słodycze (galaretki, żelki, nadzienia cukierków)
- marmolada
- czekolada
- ciasta oraz wyroby cukiernicze
- jogurty
- lody
- sery
- napoje mleczne
- parówki
- sosy z torebek
- alkohol (likier, wino)
Czy agar-agar jest zdrowy?
Agar-agar jest produktem naturalnym i nieszkodliwym. Stosowany w odpowiednich dawkach nie daje żadnych skutków ubocznych, jeśli tylko nie jesteśmy na niego uczuleni.
Produkt ten może być wykorzystywany do odchudzania, ponieważ spożyty jako płyn pęcznieje w żołądku zapewniając uczucie sytości na długi czas. Ponadto zawiera duże ilości błonnika, witaminę K, witaminę E, kwas foliowy oraz wykazuje delikatne działanie przeczyszczające. Charakteryzuje się również działaniem detoksykującym, ponieważ posiada zdolności absorbujące toksyny z układu pokarmowego. Agar-agar stosowany zewnętrznie na skórę w postaci okładów działa przeciwzapalne.
Jak stosować agar?
Agar w domowych warunkach można stosować jako alternatywę dla żelatyny np. przygotowując galaretkę, dżemy czy ptasie mleczko. Ilość stosowanego agaru zależna jest przede wszystkim od efektu jaki chcemy uzyskać. Agar jest bardzo wdzięcznym produktem z tego względu, że można go ponownie podgrzewać oraz rozcieńczać.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Ciekawy wpis. 🙂