Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 lutego 2023

Płatki otrębowePłatki otrębowe nie są tak popularne jak kukurydziane czy płatki owsiane, powinniśmy jednak rozważyć wprowadzenie ich na stałe do swojej diety. Otręby stanowią naturalny roślinny produkt uboczny otrzymywany w procesie przetwarzania ziarna na mąkę. Są mieszaniną różnorodnych składników powstających w trakcie przemiału peryferyjnych części ziarna, charakteryzującą się zmienną zawartością cząstek bielma i różnym stopniem rozdrobnienia. W składzie znajdziemy przede wszystkim błonnik, węglowodany i białko.

Płatki otrębowe – skład

Płatki otrębowe zawierają bardzo dużą ilość błonnika pokarmowego, w 100 gramach produktu znajdziemy nawet do 20 g tego związku. Ponadto w składzie znajdują się:

Zapewniają uczucie sytości na długo oraz są niezwykle zdrowe, szczególnie dla układu pokarmowego.

Płatki otrębowe – właściwości zdrowotne

Spożywanie płatków otrębowych reguluje procesy trawienne. W żołądku i jelitach (a więc w środowisku wilgotnym) pęcznieje, znacznie powiększając swoją objętość. Dzięki temu szybko czujemy sytość oraz nie zmagamy się z napadami głodu w najbliższym czasie po spożyciu posiłku. Pęczniejące płatki otrębowe wypełniają całe światło jelit, przez co dokładnie wymiatają inne zalegające w nim resztki pokarmowe, wpływając na jelita oczyszczająco. Przeciwdziałają zaparciom, a drażniąc ścianki jelit przyspieszają procesy trawienne. Dodatkowo regulują produkcję kwasu żołądkowego i soków trawiennych.

Regularne spożycie płatków otrębowych może więc wpływać na regulację masy ciała. Jest polecane osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy. Badania wskazują, że antyoksydacyjne działanie substancji zawartych w otrębach polega na wymiataniu wolnych rodników, chelatowaniu jonów metali ciężkich, a także redukcji utleniania lipidów. Dzięki temu otręby zmniejszają stres oksydacyjny i mogą przeciwdziałać przewlekłym chorobom cywilizacyjnym, w szczególności dotyczącym układu pokarmowego (w tym zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, nowotwory jelita grubego i inne). To jednak nie wszystko. Płatki otrębowe są od lat tematem zainteresowania wielu badaczy. Wykazano tym samym, że produkt ten dodatkowo:

  • reguluje poziom glukozy we krwi;
  • zmniejsza ciśnienie krwi i cholesterol LDL;
  • przyspiesza przemianę materii, wpływa pozytywnie na metabolizm.

Niestety, płatki otrębowe są źródłem kwasu fitynowego, który utrudnia wchłanianie dwuwartościowych pierwiastków, do których zaliczamy między innymi żelazo czy magnez. Tym samym spożycie ich powinno być umiarkowane, wkomponowane w zbilansowaną i urozmaiconą dietę. Jeden posiłek z dodatkiem płatków otrębowych w ciągu dnia całkowicie wystarczy.

Jak jeść płatki otrębowe?

Płatki otrębowe to chrupiący produkt, który od razu nadaje się do spożycia. Nie trzeba ich gotować ani poddawać obróbce termicznej, jak ma to miejsce choćby w przypadku płatków owsianych. Płatki otrębowe bardzo dobrze smakują z mlekiem, maślanką, jogurtem (owocowym lub jogurtem naturalnym). Chcąc przygotować zdrowe i sycące śniadanie można zmieszać:

Płatki otrębowe mogą stanowić również alternatywę dla popcornu lub chipsów, są więc zdrową przekąską.

Spożywając płatki otrębowe pamiętajmy, aby pić dużo wody. Błonnik potrzebuje wody do tego, aby móc pęcznieć, dlatego w ciągu dnia rekomenduje się wypicie około 1,5-2 l wody.

Płatki otrębowe – przeciwwskazania

Po płatki otrębowe nie powinny sięgać osoby, które nie mogą spożywać dużych ilości błonnika pokarmowego. Mowa o chorobie wrzodowej, przewlekłych biegunkach i fazach chorób przewlekłych przebiegających z biegunkami (np. zespół jelita drażliwego w fazie biegunkowej), stanach zapalnych trzustki i jelit oraz o pacjentach po operacjach w obrębie jamy brzusznej. Jeśli powyższe przeciwwskazania nie występują, płatki otrębowe mogą spożywać dzieci, seniorzy i kobiety ciężarne.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Harasym J., Otręby pszenne jako surowiec w biorafinerii, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 92/2010.
  2. Harasym J., Biorafineria zbożowa – substancje czynne w otrębach pszennych i metody ich otrzymywania, 2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami