Aktualizacja: 3 grudnia 2018
Yerba mate to napój sporządzany z listków oraz gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jak się okazuje jest zdrowszy od kawy i herbaty. Ponadto dodaje energii i nie uzależnia. Jakie właściwości wykazuje yerba mate oraz czym dokładnie się charakteryzuje? Podpowiadamy.
Spis treści
Yerba mate
Yerba mate to napar z gałązek oraz liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jest ono stale zielonym drzewem, które może osiągnąć wysokość nawet 15 metrów. Spotkać je można na terenach Ameryki Południowej zwłaszcza na obszarach Brazylii, Paragwaju, Argentyny, Urugwaju. To właśnie w tych państwach najczęściej jest on uprawiany i eksportowany na inne kontynenty.
Bardzo często yerba mate kojarzone jest z herbatą, co niestety jest błędne. Jest ono napojem, które posiada zupełnie inny charakter. Jego cechą charakterystyczną jest obecność aż o połowę więcej antyoksydantów, które znajdują się w czerwonym winie lub zielonej herbacie. Oprócz tego wykazuje działanie oczyszczające, regenerujące, wzmacniające oraz pobudzające.
Jakie właściwości zdrowotne wykazuje yerba mate?
Yerba mate nie tylko dodaje energii, ale również zmniejsza zmęczenie, relaksuje i koi nerwy. Wszystko dzięki obecności w niej teofiliny, teobrominy oraz kofeiny. Stanowi również źródło witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy C. Oprócz tego znaleźć w niej można wiele minerałów, do których zalicza się m.in. cynk, magnez, chrom i potas.
Warto zaznaczyć, że już kilka łyków tego naparu zapewnia uczucie sytości, zmniejsza apetyt, a także przyspiesza przemianę materii, przez co organizm w szybszy sposób spala tłuszcz. Ponadto wspomaga procesy trawienne, pobudza wydzielanie żółci, a także oczyszcza przewody układu pokarmowego.
Jak się okazuje yerba mate korzystnie wpływa również na nasz wygląd zewnętrzny. Wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Wszystko dzięki zawartości witaminy A oraz witamin z grupy B.
Napój ten wpływa korzystnie na redukcję poziomu cholesterolu we krwi, przez co zapobiega odkładaniu się go na ściankach naczyń krwionośnych. W ten sposób chroni również serce przed zawałem i zapobiega rozwojowi miażdżycy.
Czy yerba mate może szkodzić?
Stosowanie tego napoju w zalecanych ilościach nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Z kolei spożywany w nadmiarze z jednoczesnym stosowaniem używek (alkohol, tytoń) stanowi wysokie ryzyko rozwoju nowotworów przełyku. Chodzi głównie o temperaturę napoju. Wysoka temperatura podrażnia oraz uszkadza błonę śluzową przełyku, przez co automatycznie staje się mniej odporna na związki rakotwórcze pochodzące z tytoniu.
Ze względu na dużą zawartość kofeiny napój nie jest zalecany kobietom w ciąży, dzieciom oraz osobom posiadających wrzody żołądka.
W czym pije się yerba mate?
Napój ten pije się w specjalnym naczyniu zwanym matero oraz bombilli – rurki z sitkiem. Naczynie to zwykle wykonane jest z tykwy lub drewna. Przed użyciem należy jej wnętrze wysmarować tłuszczem (masłem lub olejem) w celu jego uszczelnienia. Każdą tykwę należy chronić przed nadmierną ilością wilgoci. Po wypiciu napoju należy opróżnić naczynie, nie pozostawiając w nim żadnej ilości suszu.
Bardzo popularne są także naczynia wykonane z ceramiki. W tym przypadku należy umyć naczynie wodą z detergentem. Tego rodzaju naczynia nie należą do drogich i co ważne w żaden sposób nie wpływają na smak naparu.
Gdzie można kupić yerba mate?
Sam susz można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnych jak i internetowych.
Jak przygotować napój?
Na początku warto zaznaczyć, że występuje wiele rodzajów yerba mate podobnie jak sposobów jej przygotowywania. W związku z tym zawsze pojawia się pytanie ile należy sypać suszu oraz ile razy w ciągu dnia można ją pić. Najlepiej jest wsypać siedem łyżeczek yerba mate, a następnie zalewać je siedem razy wodą. Łatwiej jednak jest wsypać dwie łyżeczki suszu i zalać je gorącą wodą o temperaturze około 80 stopni Celsjusza. Napój można spożywać po około 5 minutach od zalania. Napój pijemy przez rurkę z sitkiem, aż do jego zakończenia. Następnie fusy zalewa się ponownie wodą.
Ciekawostką jest fakt, że yerba mate w odróżnieniu od kawy gwarantuje bardzo długofalowy przepływ energii. Fusy z yerba mate można zalewać wielokrotnie do momentu aż stracą smak.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Jak mieszkałam ze znajomymi w wynajmowanym mieszkaniu to pijałam bo mogłam od nich ten specjalny kubeczek pożyczyć, a teraz nie piję bo takiego naczynka nie mam:D
Nigdy nie piłam, jak ja się uchowałam 🙂
Kiedys piłam yerbe regularnie, musze do tego wrocic:)
Jakoś nie mogę się przekonać do yerby… Może powinnam najpierw polecieć do Ameryki Południowej? 😀 Tak chyba zrobię znając siebie. A tymczasem wolę kawkę 😉
Szczerze? Nie moge sie przekonac…
Ależ ciekawe informacje, aż idę sobie zrobić, bo bardzo lubię 🙂