Aktualizacja: 15 listopada 2023
Warto znać różne sposoby na bólu, ponieważ każdy może czasami doświadczać dolegliwości bólowych z różnych powodów. Ból, migreny, dyskomfort i wiele podobnych objawów, to coraz częstsze problemy współczesnych ludzi. Poza lekami istnieje wiele sposobów na łagodzenie bólu, poniżej przedstawiamy takie, które nie obciążają organizmu są łatwe i bezpieczne do zastosowania.
Spis treści
Sposoby na ból
Środki przeciwbólowe
Leki przeciwbólowe działają na różne sposoby, w zależności od ich rodzaju i mechanizmu działania. Istnieje kilka głównych kategorii leków przeciwbólowych, z których każda ma swoje unikalne właściwości. W dłuższej perspektywie częste przyjmowanie takich środków może wywierać duży wpływ na nasze zdrowie. Popularny ibuprofen może wywoływać podrażnienie żołądka, a nawet powstawanie wrzodów żołądka. Aspiryna może, już przy niskich dawkach, wywoływać krwawienie jelit. Natomiast leki przeciwbólowe opioidowe, takie jak np. morfina, mogą prowadzić do uzależnienia, a ich przedawkowanie może doprowadzić do śpiączki lub nawet śmierci.
Zobacz również: Jak pozbyć się bólu w 5 minut?
Osoby nadużywające środków przeciwbólowych, mogą spodziewać się wystąpienia licznych skutków ubocznych. Także, nieczytanie ulotek czy niewiedza o niekonwencjonalnych źródłach uśmierzania bólu może w dłuższej perspektywie wyrządzić wiele złego. Poniżej przedstawiamy kilka alternatywnych sposobów na pozbycie się bólu – bez problemów żołądkowych, zamglenia umysłu, a także bez skutków ubocznych dla zdrowia.
Naturalne sposoby na ból
Naturalne metody łagodzenia bólu mogą być skuteczne w niektórych przypadkach, zwłaszcza przy łagodnych i umiarkowanych dolegliwościach. Skuteczność tych metod może być różna w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu i przyczyny bólu.
Ręce, które leczą – terapia manualna
W zależności od rodzaju bólu, warto rozejrzeć się za odpowiednią osobą pracującą technikami medycyny manualnej. Wykwalifikowany fizjoterapeuta masażami leczniczymi, suchym igłowaniem lub akupunkturą, może w szybki i efektywny sposób zgasić ognisko bólu, a regularne wizyty wpłyną zapobiegawczo na jego powstawanie. Jest to doskonały sposób relaksu, jak również zdrowy sposób wyzbycia się bólu. Delikatny masaż może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i zmniejszeniu bólu. Dodatkowo dzięki masażowi organizm uwalnia endorfiny, które w naturalny sposób niwelują cierpienie.
Medytacja
Szukając naturalnych sposobów na ból, warto spróbować medytacji. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wake Forest i opublikowanych w Journal of Neuroscience, odpowiednie techniki medytacji mają wpływ na zmniejszenie odczuwania bólu. Prawidłowy oddech i skupienie, pozbycie się wszelkich rozpraszających myśli i emocji podczas godzinnej medytacji wpływa na obniżenie aktywności obszaru mózgu (kory somatosensorycznej), który odpowiada za intensywność i lokalizację bodźców bólowych. Równocześnie pobudza do aktywności w obszarze mózgu odpowiedzialnym za modelowanie odbieranych bodźców bólowych. To właśnie działanie w wielu obszarach mózgu powoduje, że medytacja jest tak skuteczna w walce z bólem.
Głębokie oddychanie, medytacja czy joga mogą pomóc w redukcji stresu, który często towarzyszy bólowi.
Odpowiednia dieta
Ze względu na to, że bólowi towarzyszy często stan zapalny, warto zastanowić się nad wyeliminowaniem z diety pokarmów, które takie zapalenie może wywoływać. Zastanowić się trzeba nad spożywaniem w nadmiernej ilości cukru, glutenu, rafinowanych produktów, przetworzonej żywności, słodzonych napojów czy kawy. Również alkohol może powodować stany bólowe i warto go ograniczyć.
Świeże owoce i warzywa ze sprawdzonych źródeł mają wiele walorów odżywczych, które w dłuższej perspektywie czasu nie tylko mogą wpłynąć na zmniejszenie się objawów bólowych, ale także wpłyną na ogólne zdrowie i samopoczucie. Aromatyczny czosnek, cebula, szczypiorek, brokuły czy kalafior mają właściwości przeciwzapalne, więc warto je uwzględnić w diecie.
Suplementy diety
Aby skutecznie walczyć z bólem warto do swojego menu wprowadzić kilka suplementów diety, które oprócz walki z bólem będą wspierać ogólny stan zdrowia poprzez dostarczanie niezbędnych składników odżywczych. Warto też zapewnić swojemu organizmowi naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn, które z kolei pomoże w odzyskaniu dobrego samopoczucia i energii witalnej. Chlorella jest cennym źródłem chlorofilu, wielu witamin i aminokwasów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. Usuwa ona również metale ciężkie zalegające w organizmie, a także regeneruje wątrobę.
Doskonałym uzupełnieniem diety jest także Spirulina, która uzupełnia braki witamin, mikroelementów oraz makroelementy. Spirulina ma wiele korzyści zdrowotnych, ale przede wszystkim jest uznawana za cenne źródło białka, witaminy B12, żelaza i beta-karotenu. To wpływa na zwiększenie odporności organizmu i dodaje mu energii. Prowadzi to do poprawy samopoczucia i redukcji stanów zapalnych, co może wpływać pozytywnie na odczuwany ból.
Zioła i przyprawy
Zioła i przyprawy są dobrymi sposobami na ból, a dodatkowo poprawiają smak spożywanych posiłków. Naturalne, skuteczne i nie wywołują skutków ubocznych, a do tego są łatwo dostępne i proste w użyciu. Kurkuma idealnie sprawdza się na ból żołądka czy na dolegliwości zespołu jelita drażliwego. Dzięki kurkuminie, która ma właściwości przeciwzapalne, ból można zredukować tak samo, jak po przyjęciu ibuprofenu.
Z kolei pieprz czarny zwalcza zapalenie stawów, ból brzucha czy problemy trawienne. Zawarta w pieprzu piperyna, oprócz właściwości odchudzających i antynowotworowych, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Ekstrakt z czarnego pieprzu jest w stanie zwalczyć nawet gronkowca złocistego.
Imbir sprawdzi się podczas bólu głowy czy migreny. Ta bylina rozrzedza krew, podobnie jak aspiryna, ale nie daje skutków ubocznych. Imbir można stosować na dolegliwości takie jak: mdłości, ból żołądka, biegunka, infekcje, niestrawność czy artretyzm. Imbir ponadto, posiada właściwości przeciwzapalne i może pomagać w łagodzeniu bólu stawów oraz bólu mięśni. Najlepiej sprawdzi się świeżo pokrojony korzeń jako składnik herbaty i naparu ziołowego lub jako sok.
Rumianek natomiast, ma działanie przeciwzapalne i może być pomocny w łagodzeniu bólu trawiennego. Z uwagi na to, że rumianek ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne – jest świetnym sposobem na zaparcia i bóle brzucha.
Aktywność fizyczna
Osoby dotknięte stanami bólowymi mogą skorzystać z jeszcze jednego sposobu na ich zmniejszenie. Ćwiczenia, takie jak spacer, joga czy pływanie,mogą wspomóc rehabilitację, pomóc pozbyć się bólów pleców, zwiększyć elastyczność mięśni i stawów. Dzięki nauce prawidłowej postawy zmniejszy się napięcie mięśni i ograniczy ich ból.
Praktykując ćwiczenia relaksacyjne, można usprawnić działanie centralnego układu nerwowego, uspokoić nerwy i uwolnić się od stresu.
Sposoby na ból – podsumowanie
Sposoby na bólu różnią się w zależności od rodzaju bólu, jego przyczyny i indywidualnych preferencji. Jednak istnieje kilka powszechnie stosowanych metod łagodzenia bólu, które są popularne w społeczeństwie. Skuteczność różnych metod może być zależna od źródła bólu i jednostkowych cech każdej osoby. W przypadku przewlekłego bólu zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Obniska J., Narkotyczne leki przeciwbólowe – mechanizm działania, zastosowanie terapeutyczne i ich działania niepożądane, Kraków 2016.
- Stosowanie leków dostępnych bez recepty, CBOS, 2010.
- Co warto wiedzieć o suplementach diety? Poradnik konsumencki. Warszawa 2015.
- Krasnowska G., Sikora T., Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2011.
Ja również uważam za bardzo ważne wyeliminowanie z diety produktów powodujących stany zapalne – min. cukru oraz glutenu pszennego. Niestety w dzisiejszych zabieganych czasach jest to dosyć trudne. Zazwyczaj jem śniadania w pracy i niestety bywa, że jest to drożdżówka.
Ruch to wspaniałe lekarstwo. A jeszcze bardziej – środek zapobiegawczy.
O dobroczynnych właściwościach spiruliny słyszałam, ale nie przypuszczałam, ze nasz drogi kalafior, może mieć właściwości przeciwzapalne. 🙂
Ja kiedyś słyszałam, że ból głowy można zlikwidować jedną szklanką wody, tzn. że ból głowy jest sygnałem naszego organizmu o złym nawodnieniu. Ja po tabletki sięgam w ostateczności przy bardzo silnych bólach głowy lub brzucha. Bardzo ciekawe zastosowanie przypraw 🙂
Ciekawy wpis. Kiedyś może mi się przydać.