Okłady z sody na stan zapalny są wykonywane od wielu lat. Metodę zalicza się do medycyny alternatywnej, tradycyjnej. Popularnością cieszyła się zwłaszcza w poprzednim wieku, gdzie znajdowała się niemal w każdym gospodarstwie domowym w przeciwieństwie do klasycznych leków przeciwzapalnych.
Spis treści
Soda oczyszczona
Soda (pełna nazwa: soda oczyszczona) to inaczej wodorowęglan sodu, czyli nieorganiczny związek chemiczny o strukturze krystalicznego, białego proszku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i nie ma żadnego zapachu. Bardzo często stosowana jest w kuchni jako dodatek do wypieków, ma bowiem działanie spulchniające. Ponadto wykazuje szereg zastosowań w innych dziedzinach życia. Jest środkiem czyszczącym, bardzo dobrze usuwającym kamień i brud z trudno dostępnych miejsc. Bywa środkiem do pielęgnacji ciała, ponieważ ma działanie bakteriobójcze (może być składnikiem domowych past do zębów) i działanie zmiękczające (można moczyć w niej zrogowaciałe stopy).
Ponadto soda oczyszczona wykazuje działanie wybielające, alkalizujące (neutralizuje działanie kwasów, przez co bywa pita przy napadzie zgagi) oraz przeciwzapalne. Z tego względu bywa wykorzystywana w medycynie tradycyjnej, np. do wykonywania leczniczych okładów. Należy pamiętać, aby przy wystąpieniu problemów zdrowotnych, w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Nie należy leczyć się na własną rękę bez oceny medycznej.
Okłady z sody na stan zapalny – wskazania
Okłady z sody wykazują działanie przeciwzapalne, dlatego podstawowymi wskazaniami do ich zastosowania będą:
- swędzące, czerwone i/lub bolesne ślady po ukąszeniu owadów;
- opuchlizny różnego pochodzenia;
- lekkie oparzenia, w przebiegu których nie doszło do przerwania ciągłości skóry;
- zaostrzenie chorób przewlekłych dotyczących stawów, np. RZS czy łuszczycowego zapalenia stawów;
- doznane kontuzje, np. naderwanie więzadła, ścięgna czy skręcenie stawu, którym towarzyszy stan zapalny;
- silna reakcja poszczepienna.
Wskazaniem może być jednak każdy stan zapalny toczący się w organizmie, najlepiej na powierzchni skóry bądź niedaleko jej linii.
Jak zrobić okład z sody na stan zapalny?
Przepis na okład z sody jest bardzo prosty. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w ½ szklanki przegotowanej wody niegazowanej (powinna być letnia) energicznie mieszając. Po całkowitym rozpuszczeniu się sody w wodzie moczymy gazik lub płatek kosmetyczny i wyciskamy, aby nie kapała z niego lecznicza mieszanka. Przykładamy go do powierzchni skóry w miejscu największego zapotrzebowania. Utrzymujemy około 10 minut. Zabieg można powtórzyć 2-krotnie w ciągu dnia.
Należy pamiętać, że okłady z sody nie są potwierdzoną metodą klasycznej medycyny współczesnej. Dlatego lekarze z pewnością nie przepiszą jej jako zalecenie do domu. Po konsultacji ze specjalistą można na własną rękę spróbować wykonać taki okład. Choć nie jest metodą medycyny współczesnej, wielu pacjentów wskazuje na korzyści z jej stosowania.
Czy soda oczyszczona jest szkodliwa?
Okłady z sody oczyszczonej na stan zapalny są generalnie uznawane za bezpieczne. Soda wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwobrzękowe, jak również łagodzi dolegliwości bólowe, zaczerwienienie, świąd i pieczenie. Stosuje się ją na stan zapalny, opuchliznę i rany w formie przemywań lub okładów.
Należy jednak mieć na uwadze, soda może wysuszać skórę i w niektórych przypadkach generować podrażnienia. Dlatego okłady z jej dodatkiem powinny być stosowane ostrożnie. Najkorzystniej jest zacząć od mniejszych proporcji i trzymać okład na skórze krócej, aby zobaczyć reakcję organizmu. Wystąpienie silniejszego zaczerwienienia, podrażnienia lub innych niepożądanych reakcji jest sygnałem do zdjęcia okładu, oczyszczenia skóry i wybrania innych metod domowej terapii.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Sircus M., Soda – lecznicze właściwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.
- Ruman E., Lecznicza moc natury według Hildegardy z Bingen, Wydawnictwo Bernardinum.
Zostaw komentarz