Aktualizacja: 6 maja 2021
Naturalne środki czyszczące to skuteczna i w pełni ekologiczna alternatywa dla chemicznych detergentów. Coraz częściej ludzie decydują się właśnie na takie zamienniki, aby bezpiecznie i efektywnie dbać o czystość swojego domu. Takie preparaty są niezwykle proste w wykonaniu, a składniki znajdują się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Jeśli nie – nie ma problemu w ich szybkim zakupie.
Spis treści
Naturalne środki czyszczące – przykłady
Wykorzystując powszechnie dostępne składniki można przygotować naturalne środki czyszczące, takie jak:
- proszek do prania;
- preparat do czyszczenia toalety;
- spray do mycia szyb i luster;
- płyn do mycia podłóg;
- mleczko do czyszczenia powierzchni o uniwersalnym zastosowaniu.
Wystarczy znać odpowiednie proporcje oraz sposób wykonania, a nasz dom będzie zadbany na najwyższym poziomie. To ważne, ponieważ środowisko w którym przebywamy wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W efekcie można powiedzieć, że czystość naszego domu bezpośrednio przekłada się na nas samych.
Proszek do prania
Aby przygotować naturalny proszek do prania wystarczy użyć:
- pół szklanki sody kalcynowanej;
- pół szklanki boraksu;
- szklankę startego na tarce mydła, najlepiej marsylskiego;
- kilka kropel olejku eterycznego o ulubionym zapachu (opcjonalnie).
Składniki umieszczamy w słoiku, który następnie szczelnie zamykamy. Potrząsamy słoikiem do momentu, w którym składniki się wymieszają. Tak przygotowany naturalny proszek do prania jest gotowy do użycia przez najbliższy miesiąc. Na jedno pranie zwykle wystarcza 60 ml preparatu. Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie i problemy skórne dla bezpieczeństwa powinny zrezygnować z dodatku olejku eterycznego.
Preparat do czyszczenia toalety
Potrzebne są następujące składniki:
- kilkanaście (10-15) kropel olejku herbacianego;
- 60 ml octu spirytusowego;
- soda oczyszczona.
Olejek i ocet wlewamy do pojemnika ze spryskiwaczem (np. po zużytym już preparacie do szyb) i mocno wstrząsamy. Produkt jest już gotowy do użycia. Chcąc wyczyścić toaletę wystarczy spryskać jej ścianki płynem, posypać sodą oczyszczoną i ponownie spryskać płynem. Gdy całość przestanie się intensywnie pienić można umyć toaletę szczotką. Płynu nie należy przechowywać, jest przeznaczony do jednorazowego użytku.
Spray do mycia szyb i luster
Celem przygotowania sprayu należy przygotować składniki:
- 2 szklanki wody destylowanej lub przegotowanej (woda prosto z kranu pozostawi osad);
- 2 łyżki dobrego jakościowo mydła w płynie;
- 3-4 krople gliceryny (opcjonalnie);
- 2 łyżki wódki.
Wszystkie składniki umieszczamy w butelce ze spryskiwaczem, po czym potrząsamy nią aż do momentu wymieszania się składników. Płyn jest gotowy do użycia. Szklane powierzchnie należy czyścić przy użyciu miękkich ściereczek, np. z mikrofibry.
Płyn do mycia podłóg
Naturalny płyn do mycia podłóg wymaga użycia następujących składników:
- wiadro ciepłej wody;
- szklanka octu spirytusowego;
- kilka kropli olejku eterycznego.
Wszystkie składniki umieszcza się w wiadrze do mycia podłóg. Następnie należy dokładnie umyć podłogę tak jak zazwyczaj. Produkt przeznaczony jest do jednorazowego użytku, po wyczyszczeniu podłogi płyn wylewamy. Chcąc stłumić zapach octu, nie mając pod ręką żadnego olejku zapachowego, można z powodzeniem użyć liści mięty, laskę cynamonu, skórkę z owoców cytrusowych. Zapachowe składniki umieszczamy w occie na jakiś czas, aby ocet przesiąkł ich aromatem. Ostatecznie, tak przygotowany ocet (po przecedzeniu) można dodawać do płynu do podłóg.
Uniwersalne mleczko do czyszczenia
To chyba najczęściej wykorzystywany środek czyszczący, ponieważ można nim sprzątać niemal wszystkie powierzchnie – kuchenkę, blaty, powierzchnie w łazience. Celem jego przygotowania wystarczy mieć jedynie 3 podstawowe składniki:
- 100 g sody oczyszczonej;
- 50 ml mydła w płynie, najlepiej marsylskiego;
- 10 kropli olejku eterycznego, najlepiej sprawdza się cytrynowy.
Składniki mieszamy i umieszczamy w szczelnym pojemniku, przy czym produkt można przechowywać pewien czas. Czyścimy nim powierzchnie w taki sposób, w jaki robilibyśmy do zwykłym, sklepowym mleczkiem do czyszczenia powierzchni.
Dlaczego warto sięgać po naturalne środki czyszczące?
Chemiczne detergenty i produkty do czyszczenia różnych powierzchni bardzo często mają silny, drażniący skład. Ich użycie nie pozostaje obojętne zarówno dla domowników, jak i przyrody czy zwierząt domowych. W efekcie mogą wywoływać alergie, stany zapalne, podrażnienia skóry czy łzawienie oczu. Niektóre osoby wskazują na podrażnienie dróg oddechowych po zastosowaniu chemicznych środków czyszczących. W zależności od składu, drażniące działanie może mieć kontakt takich preparatów ze skórą lub nawet wdychanie ich oparów / aerozolu, dlatego ich nierozważne użycie może mieć konsekwencje zdrowotne.
Aby chronić siebie i swoich bliskich, a jednocześnie dbać o naturę, warto zdecydować się na regularne użycie równie skutecznych, naturalnych środków czyszczących. Ponadto warto pamiętać, aby zawsze sprzątać w gumowych rękawicach ochronnych, a po zakończeniu czynności dokładnie umyć ręce mydłem i ciepłą wodą.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gołofit-Szymczak M., Dobrzyńska E., Zagrożenia chemiczne i biologiczne w małych firmach sprzątających, Wydawnictwo CIOP PIB, Warszawa 2010.
- Legenza A., Domowe środki czystości, e-book.
- Balwierz R., Respondek K., Sarecka-Hujar B., Klama-Baryła A., Kurek-Górecka A., Dzierżewicz Z., Środki dezynfekcyjne i ich wpływ na stan skóry, Kosmetologia Estetyczna, 2/2018.
Zostaw komentarz