Naturalne sposoby na suchość pochwy po menopauzie mogą być niezwykle pomocne dla kobiet wchodzących w okres klimakterium, jednocześnie stanowiąc alternatywę dla leków. Są bezpieczne i skuteczne, przez co wiele kobiet chętnie po nie sięga. Nie należy zapominać, aby po menopauzie w dalszym ciągu regularnie uczęszczać do ginekologa i profilaktycznie rozpocząć wykonywanie mammografii.
Spis treści
Suchość pochwy po menopauzie – przyczyny
W odniesieniu do pochwy, objawy atrofii menopauzalnej stanowią konsekwencję procesów takich jak:
- spadek przepływu krwi w naczyniach krwionośnych;
- obniżenie zawartości kolagenu i elastyny w tkankach;
- dysfunkcja komórek mieści gładkich;
- wzrost gęstości tkanki łącznej;
- obniżone nawilżenie;
- spadek elastyczności ścian pochwy;
- wzrost pH w pochwie.
Wszystko to wiąże się zarówno z nagłymi zmianami w gospodarce hormonalnej (spadek stężenia estrogenów), jak i naturalnymi procesami związanymi ze starzeniem się organizmu człowieka, a jedną z poważniejszych konsekwencji takiego stanu jest niedobór bakterii produkujących kwas mlekowy. Suchość pochwy po menopauzie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, fizjologicznym. Niestety pogarsza jakość życia kobiet, utrudniając komfortowe współżycie z partnerem oraz zwiększając ryzyko rozwoju rozmaitych infekcji dróg moczowo-płciowych.
Naturalne sposoby na suchość pochwy po menopauzie
Aby zminimalizować suchość pochwy po menopauzie, warto wypróbować kilka prostych, domowych sposobów. Jeśli będą niewystarczające, a dolegliwość zbyt uciążliwa, warto jednak skonsultować się z ginekologiem. Prawdopodobnie przepisze on specjalne globulki nawilżające, które szybko uporają się z problemem.
Odpowiednia bielizna
Specjaliści rekomendują noszenie wyłącznie przewiewnej, oddychającej bielizny, która nie wbija się w ciało. Odradza się zakładanie majtek typu stringi, jak również sięgania po bieliznę ze sztucznych materiałów. Najlepiej sprawdzi się luźna bielizna bawełniana.
Dieta bogata w fitoestrogeny
Fitoestrogeny to naturalne związki występujące w żywności, które do złudzenia przypominają budowę i czynność ludzkich estrogenów. W efekcie ich spożycie może w naturalny sposób wpływać na poziom hormonów płciowych u kobiet, łagodząc objawy menopauzy, w tym suchości pochwy. Fitoesteogeny znajdują się m.in. w:
- winie czerwonym produkowanym z winogron;
- zbożach – owsie, jęczmieniu zielonym, życie;
- niektórych warzywach – marchwi, ciecierzycy, soi, kukurydzy, fasoli czerwonej;
- tofu;
- mące sojowej;
- pistacjach;
- niektórych owocach – brzoskwiniach, morelach, daktylach, malinach, czereśniach.
Warto wprowadzić je do codziennej diety zarówno w formie przekąsek, jak i dodatków do dań głównych. Pozostając w temacie diety i fitoestrogenów, warto wspomnieć o ogromnej roli ziołolecznictwa u kobiet po menopauzie. Nie tylko są one bogate w fitoesteogeny, ale również łagodzą pozostałe objawy związane z menopauzą, takie jak migreny, osłabienie czy wahania nastroju. Do polecanych ziół zaleca się przede wszystkim następujące:
- niepokalanek pospolity;
- kozłek lekarski;
- dzięgiel chiński;
- szałwia lekarska;
- dziurawiec zwyczajny;
- wiesiołek.
Najlepiej przyjmować je w formie naparów ziołowych, choć w wielu zielarniach i sklepach ze zdrową żywnością można zdobyć je w formie suplementów diety.
Kwas hialuronowy na suchość pochwy
Kolejnym polecanym rozwiązaniem na suchość pochwy po menopauzie jest suplementacja kwasu hialuronowego. To naturalnie występujący w organizmie każdego człowieka związek, który wykazuje bardzo silne właściwości higroskopijne. Ma zdolność wiązania wody i dzięki temu odpowiada za nawilżenie i nawodnienie tkanek, również błony śluzowej pochwy. Warto więc długoterminowo przyjmować kwas hialuronowy w kapsułkach, aby wpłynąć nie tylko na nawilżenie pochwy, ale i skóry całego ciała, jamy ustnej i gałek ocznych. Pomoże również picie dużej ilości płynów, przynajmniej 1,5 dziennie, skupiając się głównie na wodzie.
Pielęgnacja okolic intymnych
Okolice intymne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Aby nie pogłębiać suchości pochwy, należy bezwzględnie unikać mycia narządów płciowych zewnętrznych zwykłym mydłem lub żelem pod prysznic. Należy natomiast sięgać po specjalne żele, płyny i pianki do higieny intymnej, zawierające w swoim składzie kwas mlekowy, który pomoże utrzymać właściwe pH tych miejsc. Odradza się również wykonywanie irygacji pochwy, które w dużym stopniu zaburzają naturalną mikroflorę okolic intymnych.
Na koniec warto wspomnieć, że jeśli kobieta po menopauzie zmaga się z suchością pochwy, a chce pozostać aktywna seksualnie, najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po dedykowane żele intymne. Stosuje się je przed rozpoczęciem współżycia i/lub w trakcie, aby zapewnić w pochwie właściwy poślizg i nawilżenie. Dzięki temu stosunek seksualny nie kończy się otarciem i podrażnieniem pochwy.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Skałba P., Guz M., Zanikowe zapalenie pochwy, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2/2012.
Stachowiak G., Pertyński T., Kliniczne aspekty atrofii urogenitalnej u kobiet, Przegląd Menopauzalny, 1/2011. - Dębski R., Paszkowski T., Skrzypulec-Plinta V., Zgliczyński W., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy na temat zastosowania wyrobu medycznego GYNOMED® HialuGel w leczeniu zmian atroficznych pochwy i sromu, Przegląd Menopauzalny, 15/2016.
Zostaw komentarz