Jak usunąć drzazgę, aby czynność była bezbolesna i nie wiązała się z ryzykiem powikłań takich jak nadkażenie ranki? Warto to wiedzieć, ponieważ ryzyko wbicia się drzazgi w rękę jest wysoce prawdopodobne w każdym wieku. Zwłaszcza podczas zabawy czy aktywności na świeżym powietrzu bądź prac ogrodowych.
Spis treści
Co to jest drzazga?
Drzazgą nazywamy niewielki, odszczepiony fragmencik drewna o ostrym zakończeniu, który wbija się w ciało najczęściej pod kątem i dość głęboko, przez co trudno go wyjąć. Choć wielu osobom wydaje się, że ten drobny uraz jest całkowicie nieszkodliwy, nic bardziej mylnego. Oczywiście większość przypadków przebiega rzeczywiście niegroźnie, jednak zawsze istnieje ryzyko rozwoju tężca bądź nadkażenia rany powstałej po wbiciu się drzazgi.
Zobacz również: Zakażenie rany – objawy i leczenie.
Jak usunąć drzazgę?
W każdym przypadku należy jak najszybciej usunąć drzazgę. Nie tylko ze względu na ewentualne ryzyko skutków ubocznych, ale i w związku z bólem, pieczeniem i dyskomfortem w momencie, gdy drzazga znajduje się w ciele nieco dłużej. Co ważne, usuwanie drzazgi zawsze powinno odbywać się z wykorzystaniem czystych rąk. Przed podjęciem się czynności należy je umyć ciepłą wodą i mydłem, a jeśli to możliwe również odkazić. Oto sprawdzone metody na usuwanie drzazg.
Wyjęcie drzazgi paznokciami lub pęsetą
Najprostszą metodą usuwania drzazg jest wykorzystanie w tym celu własnych paznokci (jeśli są one długie) lub pęsety kosmetycznej. Wystarczy chwycić wystającą powyżej powierzchni skóry końcówkę drzazgi i szybkim, płynnym ruchem pociągnąć ją w takim kierunku, w jakim się wbiła. Może być to kierunek całkowicie pionowy, jak i skośny – widać to po dokładniejszym przyjrzeniu się końcówce drzazgi.
Jak wyciągnąć drzazgę igłą?
Jeśli nie jest możliwe wyjęcie drzazgi za pomocą paznokci lub pęsety, ponieważ przykładowo jest ona zbyt głęboko wbita w ciało, należy delikatnie pogłębić ranę, czyli wbić płytko pod drzazgę sterylną, jednorazową strzykawkę medyczną, aby ją podważyć i tym samym wyjąć choćby kawałek drzazgi ponad powierzchnię ciała. Wówczas z łatwością będzie można chwycić ją palcami lub wspomnianą wcześniej pęsetą.
Wyciśnięcie drzazgi
U niektórych osób sprawdzić się może metoda wyciskania. W jej przebiegu wystarczy chwycić skórę po obu stronach drzazgi i delikatnie naciskać w taki sposób, aby drzazga przesuwała się ku górze. Przebiega to podobnie, jak ma to miejsce przy wyciskaniu pryszcza lub zaskórnika. Jeśli jednak pojawia się ból, obrzęk i zaczerwienienie, metoda ta nie będzie szczególnie przyjemna.
Usuwanie drzazgi u lekarza
Zdarza się, że drzazga pomimo domowych prób wyjęcia jej, ciąż pozostaje w ciele i nie ma sposobu, aby się jej pozbyć. Wówczas należy udać się do lekarza rodzinnego, który zajmie się tą sprawą. Nie jest to problem zagrożenia życia, dlatego nie najlepszym pomysłem będzie udanie się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), chyba że w ostateczności, gdy wokół drzazgi pojawią się niepokojące objawy, np. zasinienie skóry.
Jak usunąć drzazgę domowym sposobem?
Istnieje wiele innych domowych metod na wyjęcie drzazgi, jednak ich skuteczność nie została nigdy potwierdzona. Przykładem jest przykładanie do drzazgi plasterka banana albo ogórka na 2 godziny, aby rozmiękczyć i spulchnić ciało w tym miejscu i ułatwić drzazdze wyjście na powierzchnię. Spotkać się można też z przykładaniem do skóry cebuli czy ziemniaka, co powinno mieć taki sam cel.
Co zrobić po usunięciu drzazgi?
Jeśli drzazga zostanie już wyjęta, skórę należy przetrzeć środkiem dezynfekującym rany, który powinien znajdować się w każdym gospodarstwie domowym. Wygodnym rozwiązaniem są wszelkie preparaty odkażające w sprayu, ponieważ nie trzeba mieć pod ręką wacika, gazika jałowego czy innego tworzywa, aby przetrzeć skórę. Po spryskaniu jej preparatem pozostawia się go do wyschnięcia.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz