Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 grudnia 2022

Jak pozbyć się nudności?Jak skutecznie pozbyć się nudności i szybko powrócić do normalnego funkcjonowania? Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną nudności i czy występują choroby ogólnoustrojowe. W wielu przypadkach możemy zmniejszyć nudności domowymi sposobami, całkowicie bezpiecznie.

Czym są nudności?

Nudności, zgodnie z definicją, są nieprzyjemnym ale niebolesnym odczuciem silnej, nieodpartej potrzeby zwymiotowania. Mogą występować całkowicie niezależnie od wymiotów, aczkolwiek bardzo często oba zjawiska wiążą się ze sobą. Do głównych przyczyn tego stanu zaliczamy:

Takich chorób i schorzeń jest oczywiście znacznie więcej. Nudności to jeden z bardziej niespecyficznych objawów – może towarzyszyć zarówno poważnym chorobom, jak i stanom fizjologicznym organizmu. Nudności często mogą być reakcją organizmu na stres. Ze względu na tak dużą rozbieżność przyczyn nudności należy bardzo dobrze zdiagnozować.

Jak pozbyć się nudności?

Leczenie nudności zależy głównie od tego, co je spowodowało. Schemat postępowania w przypadku omawianej dolegliwości obejmuje:

  • wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej;
  • rozpoczęcie leczenia przyczynowego po dokładnej diagnostyce;
  • w razie konieczności leczenie objawowe.

Najpierw zawsze należy leczyć dolegliwość podstawową. Przykładowo, jeśli nudności występują w przebiegu przegrzania lub udaru słonecznego, należy jak najszybciej zapewnić takiej osobie cień, podać jej wodę oraz wezwać pomoc medyczną. W niektórych sytuacjach nudności są zjawiskiem fizjologicznym i nie wskazują na zagrożenie życia czy zdrowia. Są naturalną reakcją organizmu. Mowa o ciąży lub chorobie lokomocyjnej.

W ramach doraźnego postępowania możemy:

  • spożywać lekkie posiłki;
  • unikać czyszczenia zębów tuż po spożyciu posiłku;
  • pić chłodne, klarowne płyny, najlepiej takie, które nie mają żadnego zapachu;
  • unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych, gorących i bardzo słodkich;
  • unikać aktywności fizycznej tuż po jedzeniu;
  • hamować odruchy kaszlu.

U wielu osób z nudnościami konieczne jest jednak zastosowanie leków przeciwwymiotnych, które będą korygować zaburzone funkcje przewodu pokarmowego. Takimi lekami są np. antagoniści receptora D-2 dopaminy czy antagoniści receptora histaminowego H-1. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leczenia nowotworów. Nudności bardzo często towarzyszą chemioterapii. Zwalczanie nieprzyjemnych objawów chemioterapii musi być zawsze indywidualnie dobrane do pacjenta. Metoklopramid jest lekiem z wyboru w leczeniu skutków ubocznych opioidów. Skuteczny bywa także haloperidol.

Pokarmy zmniejszające nudności

Nawet gdy mamy nudności należy jeść i dostarczać do organizmu ważne składniki odżywcze. Należy jednak zwrócić uwagę na to co jemy i pijemy, aby nie drażnić żołądka i nie prowokować wymiotów.

Uznaje się, że jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków na nudności jest imbir. Można dodać odrobinę do herbaty lub zjeść lekki posiłek doprawiony właśnie imbirem. Wykazano, że warzywa bogate w witaminę B6 także zmniejszają intensywność nudności i wymiotów. Warto więc zjeść np. odrobinę gotowanego ryżu zmieszanego z mieszanką gotowanych warzyw – zielony groszek, marchew, szpinak, kapusta czy ziemniak, w zależności od indywidualnych preferencji. W przypadku nudności ciążowych często sprawdzają się migdały jako przekąska.

Kolejnym ważnym elementem dietoterapii nudności są zioła. Ziołolecznictwo znane jest od dawna, współcześnie coraz więcej osób wraca do alternatywnych, naturalnych metod leczenia. Przy nudnościach warto małymi łyczkami, powoli i spokojnie popijać napar z melisy lekarskiej, rumianku pospoplitego lub mięty pieprzowej. Zioła te nie tylko zmniejszają nudności, ale również wpływają kojąco na cały układ pokarmowy i uspokajają organizm.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mokrawiecka A., Małecka-Panas E., Nudności i wymioty, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 6/2010.
  2. Leppert W., Woroń J., Nudności i wymioty u chorych na nowotwory – zalecenia postępowania terapeutycznego, Medycyna Paliatywna w Praktyce, 3/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami