Aktualizacja: 22 sierpnia 2022
Jak obniżyć ciśnienie krwi w domu bezpiecznymi sposobami? Nadciśnienie tętnicze jest jedną z popularniejszych chorób układu sercowo-naczyniowego na całym świecie. Dotyczy coraz młodszych osób i ma związek ze współczesnym stylem życia. Mówimy o nim wówczas, gdy ciśnienie tętnicze po pomiarze wynosi 140/90 mmHg. Warto wiedzieć, że nadciśnienie tętnicze często nie daje żadnych objawów, jednak powoduje stopniowe zmiany w mięśniu sercowym, naczyniach krwionośnych, a nawet w nerkach.
Spis treści
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Choć wiele osób chcąc obniżyć ciśnienie tętnicze krwi wciąż często sięga po leki, istnieją skuteczne i bezpieczne domowe sposoby, dające podobny efekt. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że osoby z bardzo wysokim nadciśnieniem, nieustabilizowanym lub powikłanym, a także osoby starsze i z innymi problemami zdrowotnymi nie powinny na własną rękę odstawiać przepisanych leków. Są one doraźną pomocą. Przedstawione niżej przykłady postępowania są jednak niezbędne, aby leki mogły działać.
Regularna aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych i najlepszych sposobów nie tyle na obniżanie ciśnienia krwi, o ile na utrzymywanie go we właściwym poziomie przez cały czas. Dzięki takiej praktyce unikniemy nagłych skoków ciśnienia i złego samopoczucia. Oczywiście nie chodzi o przemęczanie się lub zbyt intensywne wysiłki – zwłaszcza w przypadku osób starszych i chorujących na choroby współtowarzyszące. Mowa o lekkiej i umiarkowanej aktywności, indywidualnie dobranej do własnych możliwości i potrzeb. Są to np.: rekreacyjne pływanie, spacery, jazda na rowerze, gimnastyka czy joga. W razie wątpliwości przy wyborze dziedziny sportu warto jest skonsultować się ze swoim kardiologiem.
Ograniczenie soli i alkoholu
Sól oraz alkohol najmocniej wpływają na skoki ciśnienia tętniczego krwi. O ile alkohol można z łatwością wykluczyć z codziennej diety, o tyle sól może stanowić problem – w dzisiejszych czasach jest dodawana niemal do wszystkich produktów, które możemy kupić w sklepie. Warto jednak ograniczać jej spożycie na tyle, na ile jest to możliwe. Podczas gotowania posiłków w domu doprawiajmy je ziołami i przyprawami zamiast solą, natomiast kupując gotowe dania czytajmy skład i wybierajmy jedynie te naturalne. Dla skutecznego obniżenia ciśnienia, ważne jest ograniczenie soli i alkoholu. Pozostając w temacie używek bezwzględną koniecznością jest rezygnacja z palenia papierosów.
Co jeść na obniżenie ciśnienia?
Przy nadciśnieniu tętniczym postaw na zdrową dietę, najkorzystniej sięgać po produkty takie jak:
- czosnek – chroni przed zaleganiem cholesterolu i powstawaniem niebezpiecznych zakrzepów w tętnicach, dodatkowo obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko zawału;
- gorzka czekolada – jej składniki bezpośrednio wpływają na elastyczność ścian naczyń krwionośnych i zapobiegają ich skurczom, co umożliwia bezproblemowy przepływ krwi pod stałym ciśnieniem;
- jajka – zawarte w nich peptydy normalizują ciśnienie krwi. Należy jednak zachować umiar, ponieważ żółtka są jednocześnie źródłem cholesterolu;
- nasiona, oliwa z oliwek – a także wszystkie inne źródła NNKT, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi;
- spirulina – jej suplementacja wpływa pozytywnie na ciśnienie i prawidłowe parametry krwi, głównie ze względu na dużą zawartość składników takich jak: antyoksydanty, żelazo, NNKT oraz witamina C;
- zioła – np. zielona herbata, głóg, len (szczególnie jego ziele), aronia, serdecznik pospolity.
Jednocześnie należy unikać tłuszczów zwierzęcych, które w rzeczywistości nie są człowiekowi do niczego potrzebne.
Zobacz również: Nadciśnienie tętnicze?
Zadbaj o masę ciała
Nadwaga i otyłość są podstawowymi czynnikami ryzyka choroby nadciśnieniowej. Prawidłowa masa ciała jest niezbędna, aby ciśnienie było utrzymane w normie. Głównym zadaniem osób chorych będzie więc zrzucenie zbędnych kilogramów, jednak w bezpieczny sposób. Ze względu na charakter choroby unikamy przemęczania się – wszystkie wysiłki powinny być konsultowane z doświadczonym trenerem lub dobrane pod okiem lekarza. Dodatkowo należy przestrzegać dziennego zapotrzebowania kalorycznego, odejmując od niego około 200-300 kcal dziennie. Taka redukcja pozwoli nam schudnąć, jednak wciąż będzie bezpieczna dla organizmu, który każdego dnia otrzyma dawkę niezbędnych składników odżywczych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Wąsowski M., Marcinowska-Suchowierska E., Nadciśnienie terapeutyczne – odrębności diagnostyczne i terapeutyczne w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, 5/2011.
- Baszczuk A., Kopczyński Z., Musialik K., Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego na świecie i w Polsce, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2014.
- Grodzicki T., Gryglewska B., Tomasik T., Windak A., Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym w wieku podeszłym, Gerontologia Polska, 4/2012.
Zostaw komentarz