Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 listopada 2023

Jak dbać o włosy?Jak dbać o włosy? Jak można sobie pomóc w takiej sytuacji  gdy włosy są suche, łamliwe, puszące się lub z rozdwajającymi końcówkami. Większości z nas z pewnością przytrafił się dzień, kiedy włosy nie były w najlepszej kondycji. Czy jest na to jakiś sposób? Odpowiedź to Olej z Czarnego Kminku, który bez wątpienia jest numerem jeden w rozwiązywaniu wszystkich problemów dotyczącym włosów oraz skóry głowy.

Jak dbać o włosy?

Na świecie nie ma chyba takiej osoby, która byłaby w pełni zadowolona ze swoich włosów. Każdy ma inne oczekiwania co do swoich kosmyków. Jedni chcą, aby były bardziej nawilżone, inni błyszczące lub gęste. Zdrowe włosy to przede wszystkim zadbane włosy.

Istnieje niezliczona ilość produktów do pielęgnacji dostępnych na naszym rynku, ale większość z nich jest pełna chemii, co nie wpływa korzystnie na nasze włosy. Jednak coraz więcej producentów zaczyna do swoich kosmetyków wprowadzać coraz bardziej naturalne składy, dzięki czemu są delikatniejsze dla skóry głowy.

Aby zadbać o zdrowie swoich włosów, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, regularnie myć włosy łagodnym szamponem dostosowanym do rodzaju włosów. Należy także, ograniczyć  korzystanie z gorących narzędzi do stylizacji, takich jak prostownice, lokówki czy suszarki, ponieważ wysoka temperatura może uszkadzać strukturę włosów. Również powinno się unikać zbyt częstego stosowania chemii, takiej jak farbowanie czy trwała ondulacja, aby minimalizować obciążenia dla włosów.

Warto dostosować swoją rutynę pielęgnacyjną do indywidualnych potrzeb włosów, biorąc pod uwagę ich rodzaj i stan. Regularna, skoncentrowana pielęgnacja pomoże utrzymać włosy w dobrej kondycji i zachować ich naturalny blask. Należy też zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w w składniki, które wspierają zdrowie włosów od wewnątrz.

Dlaczego wypadają włosy?

Wypadanie włosów może być wynikiem dziedziczności genetycznej, zmian hormonalnych, chemioterapii lub następstwem przyjmowania leków. Każdy z nas może doświadczyć procesu ich wypadania. Zarówno kobiety jak i mężczyźni borykają się z tym problemem. Łysienie odnosi się do nadmiernego wypadania włosów ze skóry głowy. Oczywiście każdego dnia tracimy część włosów, ale są one zastępowane nowymi. Natomiast, jeżeli ten proces jest nasilony wtedy możemy już mówić o łysieniu.

Dziedziczna utrata włosów wraz z wiekiem jest najczęstszą przyczyną łysienia. Mężczyźni najczęściej golą wtedy swoje głowy na łyso. Inaczej jest w przypadku kobiet, dla których lśniące i długie włosy są atrybutem kobiecości. Starają się więc za wszelką cenę zahamować ten proces lub go maskować nosząc peruki, kapelusze, chusty lub tak dobierać fryzurę, aby w jak najmniejszym stopniu było widać oznaki łysienia. Gdy tylko zaczynają wypadać nam włosy, zazwyczaj sięgamy po suplementy diety bogate w biotynę.

Olej z czarnego kminku na włosy

Najcenniejszy Olej z czarnego kminku egipskiego, tłoczony jest na zimno, pochodzi z nasion czarnuszki (Nigella sativa) i od dawna jest stosowany w leczeniu łysienia.

W 2013 roku zostało przeprowadzone badanie na Uniwersytecie w Rzymie na temat wpływu oleju z nasion czarnego kminku na typ łysienia telogenowego, które charakteryzuje się zaburzeniem proporcji ilości włosów w fazie wzrostu i spoczynku. W badaniu tym brało udział 20 kobiet w wieku od 20 do 50 roku życia i zostały podzielone na dwie grupy. Wszystkie dwadzieścia kobiet miały poważne problemy z wypadaniem włosów. Dziesięć kobiet wykorzystywało do miejscowego leczenia skóry głowy preparat, który zawierał olej z nasion czarnego kminku, a pozostałe dziesięć preparat bez oleju z czarnuszki. Wszystkie dwadzieścia kobiet zostało zbadanych po okresie 3 i 6 miesięcy.

Po trzech miesiącach 90% kobiet w grupie przyjmującej olej z czarnego kminku odnotowało znaczny wzrost włosów, podczas gdy tylko 30% z drugiej grupy kontrolnej miało takie samo doświadczenie. Po sześciu miesiącach, połowa grupy eksperymentalnej wciąż wykazywała poprawę zarówno gęstości włosów jak i wzrostu. W drugiej grupie kontrolnej aż 60% kobiet nadal zauważało znaczną utratę ilości włosów.

Bioaktywne składniki olejku eterycznego z nasion czarnego kminku pomagają zmniejszyć stan zapalny, wykazuje on również działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne, co eliminuje zaburzenia równowagi skóry głowy i w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia utraty włosów.

Maseczka na wypadnie włosów

Poniższa maseczka nie tylko zmniejsza wypadanie włosów, ale i poprawia ich ogólną kondycję:

  • jedną łyżeczkę oleju z nasion z czarnego kminku wymieszać z jedną łyżką oliwy z oliwek lub oleju kokosowego;
  • wmasować w skórę głowy i pozostawić na 30 minut do jednej godziny;
  • po upływie wskazanego czasu umyć włosy delikatnym szamponem.

Powtarzać regularnie, co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu.

Olej z czarnuszki na skórę głowy

Olej z nasion czarnego kminku pełen jest silnych właściwości, które mają niesamowite korzyści dla włosów i skóry głowy. Działa jak naturalny balsam oczyszczający. Olej smaruje i chroni zewnętrzną warstwę włosów oraz skórę głowy za sprawą bogatych kwasów tłuszczowych, a także aminokwasów. Skutecznie może rozwiązać problemy takie jak łuszczyca czy wypryski, które mogą powodować łuszczenie i łupież. Jest bogaty również w przeciwutleniacze, które mogą zwalczać wolne rodniki uszkadzające włosy od środka.

Olej z nasion czarnego kminku ma kilka składników aktywnych, które czynią go bardzo dobrą bronią w walce z łupieżem. Łupież jest często spowodowany przez grzyby chorobotwórcze. W przypadku osób cierpiących na łuszczycę lub egzemę olej z czarnego kminku jest najlepszym i skutecznym, a do tego naturalnym rozwiązaniem.

Jak zapuścić zdrowe włosy?

Każda kobieta, która próbuje zapuścić włosy powinna zacząć regularnie stosować olej z czarnuszki nierafinowany. Nie tylko dlatego, że stymuluje ich wzrost, ale przede wszystkim, że dba o ich kondycję – znacząco minimalizuje proces rozdwajania się końcówek. Aminokwasy zawarte w oleju stanowią warstwę ochronną przez co proces ten się jest znacznie utrudniony.

Przepis na maseczkę wzmacniającą włosy:

  • ½ szklanki oleju kokosowego;
  • 1 łyżka miodu;
  • 1 łyżka oleju z nasion czarnego kminku.

Nanieś mieszankę na całe włosy (jeśli włosy są bardzo długie lub bardzo grube należy zwiększyć proporcje). Owinąć włosy ciepłym ręcznikiem na 15-20 minut, a następnie umyć je delikatnym szamponem. Dla uzyskania najlepszych efektów wykonywać taką maskę raz w tygodniu.

Olej z czarnego kminku w kapsułkach

Silne działanie odżywcze jak i przeciwgrzybiczne oraz nawilżające właściwości czarnego kminku będą chronić włosy i skórę głowy przez cały rok. Olej z czarnego kminku nie tylko stosuje się na zewnątrz. To także doskonały produkt do przyjmowania w postaci płynnej doustnie (wymieszany np. z miodem) lub w wygodniejszej formie kapsułek. Olej z czarnego kminku wykorzystywany jest w celach zdrowotnych od tysięcy lat. Jest on bogaty w substancje odżywcze, takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, które mogą wspomagać zdrowie włosów.

Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), takie jak omega 3 i omega 6, odgrywają istotną rolę w zdrowiu włosów. Stanowią one kluczowe składniki budulcowe komórek skóry głowy i włosów, wspierając nawilżenie, elastyczność i ogólną kondycję włosów. Regularne spożycie źródeł NNKT, takich jak ryby, orzechy, olej z czarnego kminku, czy olej z pachnotki zwyczajnej, może przyczynić się do poprawy wyglądu i struktury włosów.

Suplementacja olejem z czarnego kminku może przyczynić się do nawilżenia włosów, zapobiegania łamliwości i rozdwajaniu końcówek. Ponadto olej ten zawiera antyoksydanty, które mogą pomagać w ochronie włosów przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Przyczynia się to do ogólnego zdrowia włosów.

Dodatkowo, olej z czarnego kminku może mieć właściwości przeciwzapalne, co może być korzystne w przypadku chorób skóry głowy i włosów, takich jak łupież czy podrażnienia skóry.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
  2. Pawłowska N., Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych, Wydawnictwo Blondhaircare, 2016.
  3. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami