Aktualizacja: 9 lipca 2023
Domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej mogą skutecznie uzupełnić leczenie podstawowe, a jeśli stan zapalny nie jest ostry, mogą wręcz stanowić pierwszy wybór pacjentów, jeszcze przed udaniem się do lekarza. Warto jednak pamiętać, że jeśli pojawiają się inne niepokojące objawy, zapalenie cewki moczowej ma charakter nawracający lub trwa przez dłuższy czas, jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza.
Spis treści
Domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej
Domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej są skuteczne i na ogół bezpieczne, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Co więcej, są one dostępne dla każdego. Można więc korzystać z nich podczas oczekiwania na wizytę u lekarza, w trakcie dalszych wyjazdów lub w dni, kiedy specjalista nie przyjmuje (np. niedziele, święta). Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej.
Naturalne antybiotyki
Nie jest to metoda, która pomoże natychmiast, jednak może znacznie złagodzić objawy zapalenia cewki moczowej w perspektywie czasu. Ma to znaczenie zwłaszcza przy stanach zapalnych przewlekłych. Dodatkowo regularne spożywanie naturalnych antybiotyków chroni przed zakażeniami w przyszłości. Jako że znaczna większość zapaleń cewki moczowej wynika z infekcji bakteryjnych, takie postępowanie ma uzasadnione znaczenie. Do grona naturalnych antybiotyków zaliczamy przede wszystkim czosnek, cebulę, miód pszczeli, imbir oraz olejek z oregano.
Witamina C
Podczas zapalenia cewki moczowej warto dostarczyć do organizmu dużych dawek witaminy C. Należy więc spożywać jej źródła, takie jak papryka, natka pietruszki, czarne porzeczki, kalafior, kapusta włoska, szczypior czy pomidory. Dodatkowo warto wdrożyć jej suplementację, np. w postaci aceroli (najlepsze znane źródło witaminy C) lub preparatów do rozpuszczania w wodzie. Witamina C działa moczopędnie i wspomaga oczyszczenie dróg moczowych z bakterii i martwych komórek błon śluzowych, a dodatkowo jest silnym antyoksydantem. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i zwiększa odporność.
Wysoki poziom nawodnienia
Ważnym elementem jest działanie moczopędne, które będzie usuwać bakterie z dróg moczowych i łagodzić stany zapalne. Podstawą jest tutaj przede wszystkim wysoki poziom nawodnienia organizmu, przynajmniej 2 l płynów dziennie. Do płynów tych zalicza się wodę (mineralną i z dodatkiem ziaren soli kłodawskiej, aby uzupełnić elektrolity), soki z żurawiny oraz czarnego bzu, a także niektóre napary ziołowe. Nie wlicza się natomiast kawy i alkoholu, których powinno się wręcz unikać przy stanach zapalnych cewki moczowej.
Ziołolecznictwo
Przykre dolegliwości ze strony cewki moczowej mogą łagodzić niektóre zioła, zwłaszcza mącznica lekarska, jałowiec pospolity, skrzyp polny, nawłoć pospolita, lubczyk ogrodowy i pietruszka zwyczajna. Należy wykonywać z nich napary, które następnie popija się drobnymi łyczkami w ciągu dnia. Przed rozpoczęciem ziołolecznictwa należy jednak wykluczyć przeciwwskazania do picia konkretnych ziół. Przykładowo mącznica lekarska jest przeciwwskazana w ciąży, u dzieci poniżej 12 lat oraz przy stanach zapalnych żołądka.
Nasiadówki
Najkorzystniej przy zapaleniu cewki moczowej działają nasiadówki z rumianku, igliwia sosny, kory dębu lub kory sosny. Nasiadówki można przygotowywać 2 razy dziennie po 10-15 minut. Wystarczy do miski z wodą o temperaturze około 36 stopni C dodać 2 szklanki naparu z wybranych surowców roślinnych, a następnie usiąść w niej tak, aby cewka moczowa była całkowicie przykryta wodą. Najlepiej miskę umieścić w wannie, aby nie zabrudzić podłogi naparem.
Ciepłolecznictwo
Przy zapaleniu cewki moczowej świetnie sprawdzają się ciepłe okłady na podbrzusze i okolicę krzyżową grzbietu. Można je wykonywać za pomocą tradycyjnych termoforów lub zakupić specjalną matę grzewczą (polecaną zwłaszcza wtedy, gdy infekcje mają charakter nawracający). Ciepłe okłady można również przykładać bezpośrednio do okolicy krocza i wzgórka łonowego. Dodatkowo należy nosić ciepłą bieliznę i odzież, a jeśli tylko jest to możliwe, postawić na wygrzewanie się w łóżku, pod kołdrą. Odpoczynek to dodatkowy bodziec stymulujący regenerację organizmu i walkę z infekcjami.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Kowal-Gierczak B., Lamer-Zarawska E., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Hryniewicz W., Holecki M., Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Warszawa 2015.
Zostaw komentarz