Aktualizacja: 11 lipca 2022
Przyczyn wywołujących szybko przetłuszczające się włosy jest wiele. Należeć mogą do nich m.in. stres, zaburzenia hormonalne, niezdrowe jedzenie lub po prostu zaniedbanie. Tłuste włosy, oprócz tego, że wyglądają nieestetycznie, mogą prowadzić do powstania różnego rodzaju chorób skóry głowy np. łupieżu. Sprawdźmy jakie są domowe sposoby na przetłuszczające się włosy i w jaki sposób można z tym walczyć.
Spis treści
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Problemy jakimi są przetłuszczające się włosy wywołuje nadmierna praca gruczołów łojowych. Pobudzenie ich może być spowodowane zarówno czynnikami chorobotwórczymi, jak i prowadzeniem złego trybu życia. Istnieją jednak domowe sposoby, aby pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. Oto kilka z nich.
1. Aloes
Aloes może być wykorzystywany jako domowy kosmetyk do pielęgnacji włosów. Działa on zarówno nawilżająco na same włosy, jak i łagodząco w przypadku łupieżu lub innych chorób owłosionej skóry głowy. Aby stworzyć taki kosmetyk, należy niewielką ilość szamponu połączyć z łyżeczką soku cytrynowego i jedną łyżeczką żelu aloesowego. Szampon stosuje się regularnie przy każdym myciu głowy.
2. Mięta
Mięta, dzięki zawartości olejków eterycznych, bardzo korzystnie wpływa na włosy i owłosioną skórę głowy. Skutecznie redukuje łupież oraz poprawia stan włosów, wygładzając i nadając im blask.
W celu przygotowania domowego preparatu pielęgnacyjnego, należy przez około 20 minut gotować garść liści mięty. Po ostudzeniu dodać niewielką ilość powstałego wywaru do szamponu, a następnie nałożyć na włosy w formie maski. Maskę warto utrzymać na włosach przez około 15-20 minut, po czym dokładnie spłukać.
3. Cytryna
Dzięki dużej zawartości witaminy C, kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz soli mineralnych cytryna ogranicza przetłuszczanie się włosów. Ponadto wzmacnia cebulki zapobiegając ich wypadaniu, a także likwiduje łupież i świąd skóry. Sok z cytryny opóźnia proces siwienia włosów, dotlenia je i odświeża.
Zobacz również: Woda z cytryną – korzyści i skutki uboczne.
Sok z cytryny należy zmieszać z filiżanką wody destylowanej i używać jako preparatu do wcierania w skórę głowy po każdym jej umyciu. Po wykonaniu masażu warto pozostawić preparat na skórze przez około 5-10 minut, a następnie dokładnie spłukać.
4. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy bardzo dobrze ogranicza nadmierną produkcję sebum skóry, w tym również owłosionej skóry głowy. Zapobiega to więc przetłuszczaniu się włosów oraz niweluje świąd skóry.
1/4 szklanki octu jabłkowego należy zmieszać z 0,5 l wody, a następnie wetrzeć powstałą substancję w skórę głowy, po dokładnym jej umyciu. Spłukać preparat letnią wodą.
5. Nalewka ze skrzypu polnego
Skrzy polny pomaga usunąć problem z łupieżem, który może być następstwem długotrwałego defektu w postaci przetłuszczania się włosów. Wpływa także na ich kondycję, dodatkowo dbając o paznokcie. Wzmacnia włosy zapobiegając wypadaniu, a także nadaje im zdrowy połysk.
Skrzyp polny można przyjmować w postaci kapsułek lub w formie suszu sporządzając z niego napar. Można wykonać z niego również nalewkę. Warto wtedy zaopatrzyć się w zmielony skrzy polny, który należy zalać 1 litrem spirytusu. Taką mieszaninę pozostawiamy na około tydzień. Po upływie tego czasu należy odmierzyć 2 łyżeczki nalewki i rozcieńczyć je w szklance wody. Taki preparat rozpylaj na skórę głowy 3-4 razy w tygodniu.
Podsumowanie
W przypadku gdy pojawią się przetłuszczające się włosy w nadmiarze, można przeciwdziałać temu wieloma domowymi i przede wszystkim naturalnymi metodami. Oprócz wyżej wymienionych, na uwagę zasługuje również uzupełnianie swojej diety w odpowiednie składniki odżywcze działając również od środka. Warto więc spożywać np. zioła takie jak skrzyp polny czy pokrzywa, a także stosować inne naturalne suplementy diety jakimi są algi w tym np. alga Spirulina. Zawiera ona bowiem wiele cennych składników odżywczych, w tym biotynę, która w dużym stopniu wpływa na kondycję zarówno włosów, skóry, jak i paznokci.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Rodzeń J., Fitrzyk K., Ciszek A., Wpływ powszechnie stosowanych szamponów z SLS i szamponów ekologicznych na przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.
Używam octu jabłkowego w formie płukanki ale nie wiedziałam że ogranicza też przetłuszczanie włosów 🙂 kolejny plus 🙂
Na moje włosy żadne drogeryjne specyfiki nie działają, czy to ze skrzypem, czy z miętą, czy z innymi wynalazkami. Może rzeczywiście warto samodzielnie sobie jakiś preparat zrobić i wypróbować…
Musimy wykorzystać 🙂