Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 lipca 2023

Domowe sposoby na przeczyszczenieDomowe sposoby na przeczyszczenie mogą być stosowane doraźnie w przypadku zaparć. Nie powinno się ich jednak wykorzystywać bez konsultacji z lekarzem w sytuacjach, w których zaparcia wynikają z poważnych chorób przewlekłych, istnieje podejrzenie zablokowania światła jelita bądź występują inne, niepokojące objawy, np. silne bóle brzucha, gorączka czy nadęcie jamy brzusznej.

Domowe sposoby na przeczyszczenie

Domowe sposoby na przeczyszczenie na ogół są bezpieczne, dobrze tolerowane przez organizm oraz skuteczne, dlatego zyskały dużą popularność. Co istotne, większość potrzebnych produktów do przygotowania tych metod znajduje się w niemal każdym gospodarstwie domowym. Poniżej przedstawiamy wybrane sposoby na przeczyszczenie.

Ziołolecznictwo

Przy zaparciach bardzo dobrym rozwiązaniem jest powolne popijanie ciepłego, naparu ziołowego. Można go przyrządzić z ziół o działaniu przeczyszczającym, np. babki płesznik, babki jajowatej, kory kruszyny. Należy jednak pamiętać, że napary przeczyszczające działają poprzez rozkurczanie mięśni gładkich jelit. Przeciwwskazaniem do ich picia jest więc ciąża, ponieważ macica również jest mięśniem gładkim, reagującym rozkurczowo na działanie składników ziół. We wczesnych etapach ciąży mogłoby dojść do poronienia, w późniejszych zaś do przedwczesnego porodu.

Nawodnienie organizmu

Aby zmiękczyć stolec zalegający w jelitach i dokładnie przeczyścić ich światło, wskazane jest picie dużej ilości płynów. 1,5 l wody dziennie uznaje się współcześnie za optymalną dawkę, jednak przy zaparciach można tę ilość zwiększyć. Najlepiej pić czystą wodę, jednak większy potencjał przeczyszczający mają: sok z kiszonej kapusty, woda z kiszonych ogórków, woda z dodatkiem soku z cytryny, sok z suszonych śliwek czy naturalna żywność probiotyczna, np. kefir, maślanka, kwaśne mleko. Można więc podzielić dawkę 2-2,5 l płynów dziennie na 50% wody oraz 50% wspomnianych napojów. Choć nie jest to medycznie zalecane, niektóre osoby doświadczają efektu przeczyszczającego po wypiciu kawy zawierającej kofeinę.

Siemię lniane

Przed spożyciem należy dokładnie zmielić ziarna, np. w młynku do kawy, a następnie zalać wrzątkiem 2 łyżki takiego proszku. Po 2 godzinach, gdy siemię lniane wypuści śluzy, mieszanka nadaje się do wypicia. Niejednokrotnie udowodniono, że jest to jedna z bezpieczniejszych i skuteczniejszych naturalnych metod na przeczyszczenie.

Pokarmy zawierające błonnik

Spożycie dużych ilości błonnika działa przeczyszczająco, ponieważ przyspiesza perystaltykę jelit, zmiękcza masy kałowe oraz wpływa pozytywnie na bakterie probiotyczne odpowiadające za trawienie i formowanie stolca. Jeśli zmagamy się z zaparciami, dieta powinna być bogata w produkty takie jak: żywność probiotyczna, orzechy i nasiona, pieczywo pełnoziarniste, kasze, ciemny ryż i makaron, a także owoce i warzywa spożywane razem ze skórkami (jeśli nie ma konieczności ich obierania).

Suplementy na przeczyszczenie

W większości przypadków przyjęcie suplementu diety nie spowoduje bezpośredniej konieczności wypróżnienia się, jednak czynność ta wykonywana regularnie przez kilka dni może już wspomóc leczenie zaparć. Takimi suplementami są przede wszystkim algi morskie, jako źródło błonnika i antyoksydantów (np. Spirulina, Chlorella), kwasy tłuszczowe Omega 3, oleje roślinne (np. olej z nasion czarnego kminku) oraz maślan sodu. Suplementy popijamy szklanką wody, jednocześnie nawadniając organizm.

Aktywność fizyczna

Umiarkowana aktywność fizyczna może przywrócić właściwą ruchomość poszczególnym pętlom jelita oraz wesprzeć perystaltykę. Pomaga przesunąć masy kałowe w kierunku odbytnicy i jest relaksem, przez co umożliwia rozkurczenie światła jelit. Jeśli zmagamy się z zaparciami warto więc wybrać się na 15-20 minutowy, spokojny spacer, przejażdżkę rowerową lub jogę w ogrodzie. Jeśli to nie pomoże, można dodatkowo przez 5 minut wykonywać czynne ćwiczenia obręczy miednicznej i stawów biodrowych (bez obciążenia).

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Daniluk J., Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny, Varia Medica, 4/2018.
  4. Jarzębicka D., Sieczkowska J., Ryżko J., Oracz G., Terapia biofeedback w leczeniu czynnościowego zaparcia stolca, Standardy Medyczne/Pediatria, 11/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami