Aktualizacja: 10 lipca 2023
Domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny powinny być znane każdej osobie, w szczególności jednak anemikom i pacjentom zmagającym się z niskim poziomem tego związku. Nierzadko okazuje się, że za pomocą stosownej i przemyślanej diety można w dużym stopniu wpłynąć na parametry krwi i stan zdrowia. Są to metody bezpieczne, niedrogie i skuteczne, które zawsze warto wypróbować.
Spis treści
Domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny
Hemoglobina (Hb) jest białkiem należącym do hemoporfiryn. Podstawową jej rolą jest transport tlenu z płuc do tkanek oraz dwutlenku węgla z różnych tkanek do płuc. Jeśli poziom hemoglobiny jest niski, komórki nie mogą otrzymać takiej ilości tlenu, która jest im niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Poziom hemoglobiny można łatwo zbadać, wchodzi w skład podstawowej morfologii krwi, której cena waha się w granicach 10-12 zł. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na podniesienie poziomu hemoglobiny. Niemal wszystkie one oscylują wokół zbilansowanej i dobrze ułożonej diety.
Warzywa liściaste
Niski poziom hemoglobiny bardzo często wiąże się z anemią z niedoboru żelaza. Dlatego w pierwszej kolejności podczas badań krwi warto ocenić poziom żelaza, a jeśli wyjdzie zbyt niski należy wprowadzić do codziennej diety zielone warzywa liściaste. Są to przede wszystkim: szpinak, kapusta, sałata, roszponka, jarmuż, liście kozieradki. Najlepiej spożywać je na surowo, np. w postaci sałatek lub warzywnych koktajlów, jednak równie dobrze można poddawać je obróbce termicznej.
Zobacz również: Dieta przy anemii.
Spirulina
Świetnym źródłem żelaza i suplementem diety wpływającym na podniesienie poziomu hemoglobiny jest Spirulina, czyli niebieskozielona alga znana m.in. z wysokiej zawartości pełnowartościowego białka i właśnie żelaza. Ma go więcej niż szpinak lub mięso. Spirulinę należy przyjmować codziennie, w efekcie czego dostarczymy do organizmu również inne składniki odżywcze. Liczne badania udowodniły korzystny wpływ tej algi na parametry krwi, nie tylko pod kątem żelaza i hemoglobiny.
Witamina C
W diecie osoby z niską hemoglobiną bezwzględnie powinna znajdować się witamina C. Jej źródłami pokarmowymi są przede wszystkim: natka pietruszki, papryka, czarny bez, czarna porzeczka, maliny, truskawki, zielone warzywa liściaste. Jednak za najbogatsze źródło tej witaminy uznaje się owoce aceroli, które w Polsce można zdobyć pod postacią suplementów diety. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza w układzie pokarmowym, przez co może on zostać efektywniej wykorzystany.
Żelazo hemowe vs. żelazo niehemowe
Wyróżnia się 2 typy żelaza pokarmowego: hemowe (organiczne) i niehemowe (jonowe, nieorganiczne). Żelazo hemowe występuje głównie w mięsie i podrobach, natomiast w produktach roślinnych zawarte jest żelazo niehemowe. Żelazo hemowe wykazuje największą przyswajalność, rzędu nawet 25-50%. Z kolei żelazo niehemowe charakteryzuje się dużo niższą wchłanialnością, o zakresie około 1-10%. Choć przy niskiej hemoglobinie w diecie powinny znajdować się zarówno źródła żelaza roślinne, jak i zwierzęce, najlepiej stawiać na te drugie. Żelazo znajduje się w mięsie, jajkach, owocach morza i rybach.
Unikanie kawy i herbaty
Kawa i herbata są bogate w polifenole, których wysoka zawartość blokuje wchłanianie żelaza i wielu innych pierwiastków. Z tego względu jeśli zmagamy się z niską hemoglobiną związaną z niedoboru żelaza, najlepiej unikać spożycia kawy i herbaty. Można je zastąpić wodą mineralną, kompotami, sokami i smoothies. Dodatkowo bezwzględnie należy unikać spożycia alkoholu i palenia papierosów.
Diagnostyka chorób nerek
Erytropoetyna (EPO) jest hormonem odpowiedzialnym za inicjację tworzenia się erytrocytów i stymulację ich dalszego wzrostu. Erytrocyty natomiast, nazywane także krwinkami czerwonymi, przenoszą na sobie hemoglobinę zawierającą żelazo i tlen lub dwutlenek węgla. Jeśli zmagamy się z niskim poziomem hemoglobiny, być może wynika on z zaburzeń w produkcji erytropoetyny, która tworzy się w nerkach. Należy zbadać poziom EPO, a następnie ocenić kondycję nerek, np. wykonując USG nerek, badanie moczu oraz panel nerkowy (badania krwi).
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Zapora E., Jarocka I., Hemoglobina – źródłem reaktywnych form tlenu, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 67/2013.
- Borkowska A., Antosiewicz J., Żelazo – przyjaciel, który bywa toksyczny, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2020.
- Barker H., Payne A., Dietetyka i żywienie kliniczne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
Zostaw komentarz