Kolagen do picia
Kolagen do picia

Domowe sposoby na obrzęki nógDomowe sposoby na obrzęki nóg mogą być skutecznym uzupełnieniem leczenia podstawowego w przebiegu rozmaitych chorób, których objawem są obrzęki limfatyczne kończyn dolnych. Mogą jednak być także świetną pomocą w przypadku kobiet ciężarnych (gdzie obrzęki stóp są częstą dolegliwością) oraz w sytuacjach, gdy obrzęki wiążą się z nieodpowiednim stylem życia. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na obrzęki nóg

Obrzęki nóg można leczyć w konsultacji ze specjalistą, np. decydując się na pakiet drenażu limfatycznego, uczęszczając na zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do presoterapii, jak również przyjmując odpowiednią farmakoterapię. W wielu przypadkach skuteczne są jednak domowe sposoby.

1. Elewacja kończyn dolnych

Elewacja to nic innego jak uniesienie kończyn dolnych powyżej poziomu serca. Dzięki temu chłonka (zwana również limfą, której gromadzenie się jest przyczyną obrzęków) może spływać do węzłów chłonnych kończyn dolnych. Wystarczy położyć się na podłodze lub łóżku i umieścić pod nogami stos poduszek lub specjalne kliny. Można również położyć się na podłodze i ułożyć nogę na krześle lub fotelu, w taki sposób, aby stopa znajdowała się wyżej niż biodro. Pozycja musi być rozluźniona, warto głęboko oddychać i jednocześnie relaksować się. W tej pozycji można jednak także oglądać telewizję lub czytać książkę. Jedna sesja powinna trwać około 15 minut, w ciągu dnia można wykonywać ich kilka.

2. Chłodzenie kończyn dolnych

Bardzo dobrze sprawdza się ekspozycja kończyn dolnych na niskie temperatury. Nie od dziś wiadomo, że krioterapia skutecznie likwiduje obrzęki, poprawia przepływ krwi i limfy oraz działa przeciwzapalnie. Należy jednak stosować ją świadomie i umiejętnie. Ulgę przyniesie chłodny prysznic lub polewanie kończyn dolnych naprzemiennie ciepłą i zimą wodą. Zimna woda początkowo obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne, następnie miejsce ma zjawisko zwane falą Lewisa (okresowe zwężanie i rozszerzanie naczyń). Opcjonalnie można zastosować chłodny kompres.

3. Okłady

Okłady na obrzęki nóg stosuje się od wielu lat. Wiele osób wskazuje na skuteczność okładów z:

  • ziemniaków – ziemniaki można obrać ze skórki, pokroić na plastry i obłożyć nimi nogi. Alternatywnie można zetrzeć je na tarce, odcisnąć z nich sok, nasączyć sokiem gazę i przyłożyć na 15 minut do kończyn dolnych;
  • kapusty włoskiej – w tym celu należy użyć świeżych liści młodej kapusty, które delikatnie tłuczemy tłuczkiem do mięsa, aby z liści wyszedł sok. Następnie obkładamy nimi obrzęknięte miejsce i owijamy gazą, aby liście dobrze się trzymały. Okład trzymamy około 20 minut.

Okłady można wykonywać codziennie.

4. Odpowiednia dieta

Przy obrzękach ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy unikać picia alkoholu oraz spożywania soli. Warto natomiast pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie, często sięgać po owoce i warzywa oraz wszelkie produkty bogate w potas, krzem, selen i witaminę C. Po konsultacji z lekarzem można sięgnąć po suplementy diety, np. acerolę, Spirulinę, kompleks witamin z grupy B, kolagen i inne.

5. Ziołolecznictwo

Istnieje wiele ziół, których picie w formie naparów może zmniejszać obrzęki. Przed ich zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku suplementów diety. Wszystko przez to, że składniki suplementów i ziół mogłyby wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami. Z kolei w przypadku kobiet ciężarnych wiele ziół może być potencjalnie niebezpiecznych dla przebiegu ciąży. Rekomendowane zioła na obrzęki to przede wszystkim mniszek lekarski, pokrzywa i skrzyp polny.

Kiedy udać się do lekarza?

Wizyta u lekarza będzie wskazana zawsze wtedy, gdy domowe sposoby nie przynoszą rezultatów oraz gdy pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy. Zaliczamy do nich między innymi następujące:

  • pieczenie i ból kończyn dolnych;
  • silny świąd kończyn dolnych;
  • uwypuklenie naczyń krwionośnych na przebiegu kończyn dolnych;
  • zasinienie i zmiana zabarwienia kończyn dolnych;
  • zmiany skórne w obrębie kończyn dolnych;
  • ogólne złe samopoczucie, przewlekłe zmęczenie;
  • zmiana zabarwienia i zapachu moczu.

Powyższe objawy nie powinny być bagatelizowane.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Grembecka M., Suplementy diety – panaceum na wszystkie dolegliwości?, Gazeta AMG, 1/2019.
  3. Sieroń A., Śliwińska Z., Wielka fizjoterapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami