Kolagen do picia
Kolagen do picia

Domowe sposoby na nerwobóleDomowe sposoby na nerwobóle są często skuteczny uzupełnieniem terapii podstawowej zaleconej przez lekarza, zwłaszcza jeśli problem ma charakter przewlekły lub gdy szukamy alternatyw dla leków. Należy dobrać je w zależności od indywidualnych preferencji – nie każda sprawdzi się u wszystkich pacjentów, dlatego dobrym pomysłem jest sprawdzenie kilku różnych i wybór optymalnych spośród nich.

Co to jest nerwoból?

Nerwobóle (inaczej: neuralgie) mają zwykle charakter napadowy, a ich przyczyny mogą być różne, mimo tego zawsze wiążą się z pośrednim lub bezpośrednim uszkodzeniem struktur nerwowych. Możliwe przyczyny nerwobólu:

Nerwoból jest problemem neurologicznym, zatem pomocy należy szukać u lekarza neurologa. Zdecydowanie najczęściej diagnozuje się neuralgię nerwu trójdzielnego lub neuralgię międzyżebrową, choć może ona dotyczyć dowolnej struktury nerwowej. Ból ma zazwyczaj charakter ostry, kłujący, przeszywający i parzący. Trwa od kilku sekund do kilku minut, po czym słabnie lub ustępuje, aby po pewnym czasie powrócić.

Domowe sposoby na nerwobóle

Jeśli to możliwe, nerwobóle leczymy przyczynowo, np. zdejmując zbyt ciasny opatrunek gipsowy lub lecząc półpasiec odpowiednimi lekami. Warto jednak znać bezpieczne, sprawdzone, domowe metody pomagające w powrocie do zdrowia i sprawności. Oto one.

Suplementacja witamin z grupy B

Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Ich niedobór może prowadzić do różnych zaburzeń neurologicznych, w tym do uszkodzeń nerwów, zaburzeń nastroju, nerwobóli i chorób neurodegeneracyjnych. Ich suplementacja znacząco przyśpiesza natomiast regenerację nerwów i działa przeciwzapalnie, co potwierdziło wiele badań klinicznych. Hamują one również transmisję bólu i poprawiają przewodnictwo nerwowe. Warto zadbać, aby dieta była bogata w źródła witamin z grupy B (np. drożdże, zboża, owoce, warzywa, jaja), jednak przy nerwobólach dodatkowo zaleca się ich suplementację w formie kapsułek lub Spiruliny.

Ciepłolecznictwo

Zabiegi z zakresu ciepłolecznictwa zalicza się do podstawowych procedur z zakresu fizykoterapii. Są cenione od setek lat i cieszą się bardzo wysoką skutecznością, zwłaszcza przy problemach neurologicznych. Nie powinno się ich stosować wprawdzie przy zaostrzeniu chorób i ostrych stanach zapalnych, lecz w każdym innym przypadku działają rozluźniająco, relaksująco, przeciwbólowo. Przyspieszają regenerację struktur nerwowych, które potrzebują do tego nieco wyższych temperatur. Przy nerwobólach można więc stosować ciepłe okłady lub wykupić pakiet zabiegów z zakresu naświetlania promieniowaniem podczerwonym / ultrafioletowym.

Ziołolecznictwo

Wyróżnia się wiele ziół, które wykazują działanie neurostymulujące i przeciwbólowe. Zioła zawierają w sobie mnóstwo wartościowych składników, w tym antyoksydantów, witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na czynność i anatomię układu nerwowego. Przy nerwobólach można zdecydować się na codziennie wypijanie 1-2 filiżanek naparu z:

Zdecydowanie największą skutecznością cieszy się jednak ziele dziurawca. Należy pamiętać, aby nie podawać naparów z dziurawca dzieciom poniżej 12. roku życia, kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Roślina może ponadto wchodzić w liczne interakcje z różnymi substancjami leczniczymi (m.in. z lekami immunosupresyjnymi, lekami przeciwzakrzepowymi, lekami przeciwnowotworowymi czy lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy).

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Miller M., Banach M., Neuralgia amiotroficzna – opis przypadku, Przegląd Lekarski, 7/2015.
  2. Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Kozubski W., Neurologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami