Aktualizacja: 7 września 2023
Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały? Niestety ten problem dotyczy sporej części populacji bez względu na płeć. Wiąże się nie tylko z nadaktywnością gruczołów łojowych zlokalizowanych w skórze głowy, ale również z niewłaściwą jej pielęgnacją. Poniżej omawiany problem został bliżej scharakteryzowany.
Spis treści
Przetłuszczające się włosy – charakterystyka
Umowną granicą, jaką można przyjąć, określając stopień przetłuszczania się włosów, jest okres 24 godzin – jeśli po upływie doby włosy potrzebują mycia (a w niektórych przypadkach następuje to nawet szybciej), można zdiagnozować przetłuszczające się włosy. Wówczas należy wdrożyć zmiany w codziennej pielęgnacji włosów czy diecie, a jeśli to nie pomoże, zaleca się wizytę u dermatologa i/lub trychologa. Ważna jest prawidłowa diagnoza, ponieważ problem może być poważniejszy i wynikać z zaburzeń hormonalnych lub z chorób skóry głowy i włosów (np. łojotokowego zapalenia skóry). Najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów to jednak:
- nieprawidłowa pielęgnacja;
- źle dobrane kosmetyki;
- niedokładne czy zbyt rzadkie mycie włosów;
- podrażnienia, na które skóra reaguje nadprodukcją sebum;
- częste dotykanie głowy, bawienie się włosami;
- ciągłe noszenie nieprzewiewnych czapek, chustek, kapeluszy;
- codzienny bardzo wysoki poziom aktywności fizycznej (skóra głowy również się poci).
Przetłuszczające się włosy są dość łatwe do opisania. Szybko tracą elastyczność, już w krótkim czasie po umyciu ich wyglądając na nieświeże. Dotyczy to zwłaszcza okolic przy skórze głowy, przy czym końcówki mogą być przesuszone i ze skłonnością do rozdwajania się.
Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały?
W pierwszej kolejności warto spróbować domowych sposobów. Nierzadko już zmiana nawyków pozwala na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Jeśli poniższe sposoby nie pomogą, należy udać się do specjalisty, który zleci badania poziomu hormonów i oceni kondycję skóry pod kątem schorzeń dermatologicznych i trychologicznych.
Szampon
Wybieraj odpowiednie produkty do mycia włosów. Pamiętaj, że szampon myje skórę głowy, a nie włosy, dobieraj go więc pod potrzeby skóry. Dobrze sprawdzają się szampony dla dzieci, których skład jest najłagodniejszy, jednak dla niektórych są zbyt słabe i nie myją dokładnie włosów (zwłaszcza gdy stosuje się różne produkty do ich stylizacji). Bez względu na rodzaj szamponu powinny być one bez silikonów, dużej ilości olei i innych substancji filmotwórczych, które przyspieszają proces przetłuszczania się skóry głowy.
Maski i odżywki
Wiele osób błędnie uznaje, że w przypadku włosów przetłuszczających się nie ma konieczności stosowania masek czy odżywek. Jednak potrzebują one właściwej, intensywnej pielęgnacji tak samo, jak pozostałe typy włosów. Różnica polega na tym, że wszelkie odżywcze produkty, które mogłyby nasilić przetłuszczanie się, nakłada się przed myciem włosów. Zastosowanie znajdują również delikatne odżywki bez spłukiwania, nakładane od połowy długości włosów ku końcówkom, jednak ich rodzaj należy dobrać indywidualnie. Powinien to być produkt bardzo lekki, np. z ziołowymi ekstraktami, bądź w sprayu, który włosów nie obciąży, a jedynie pomoże je po myciu rozczesać i zabezpieczy zniszczone końcówki.
W pielęgnacji włosów przetłuszczających się świetnie sprawdzą się glinki, np. glinka ghassoul. Do przygotowania domowych płukanek do włosów i kosmetyków można również wykorzystać zioła: pokrzywa, skrzyp, mięta, szałwia, łopian, tatarak, kora dębu, liście brzozy i wiele, wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem są płukanki przygotowane z mydlnicy lekarskiej. Dzięki zawartości saponin wywar z korzenia mydlnicy lekarskiej nie tylko dobrze się pieni, ale również odtłuszcza.
Zobacz również: Ziołowe płukanki do włosów.
Suszenie i przegrzewanie skóry głowy
Osoby zmagające się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów muszą uważać na długie, gorące kąpiele czy prysznice, nieprzewiewne nakrycia głowy, korzystanie z sauny, mocno ogrzewane pomieszczenia, noszenie turbanu z ręcznika zbyt długo po myciu włosów, a także na temperaturę powietrza suszarki. Najlepiej suszyć je lekko ciepłym lub nawet chłodnym strumieniem powietrza. Wysokie temperatury aktywują procesy termoregulacji, a więc wzmagają aktywność gruczołów potowych znajdujących się w skórze głowy.
Dieta na przetłuszczające się włosy
O piękne włosy należy dbać nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Codzienna dieta powinna być bogata przede wszystkim w cynk, witaminę E, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe Omega 3. Liczne badania potwierdzają, że spożywanie pestek słonecznika lub migdałów zamiast słodyczy i chipsów może w dużym stopniu poprawić stan zdrowia skóry i włosów. Wskazane jest unikanie niezdrowych przekąsek i tłuszczów nasyconych. Warto suplementować Spirulinę, olej z czarnuszki egipskiej, Chlorellę oraz acerolę.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus.
- Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
Zostaw komentarz