Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 kwietnia 2024

Co na wzdęcia i gazy?Co na wzdęcia i gazy? Każda osoba, która doświadczyła problemów z układem trawiennym wie, jak czasami jest to kłopotliwe. Intensywność gazów zależna jest od gospodarki jelitowej i znajdujących się tam bakterii oraz gromadzeniu związków siarki.

Jak pozbyć się wzdęć i gazów?

Poniżej przedstawiamy sposoby, które mogą pomóc zidentyfikować problem, wskazać co powoduje dyskomfort trawienny oraz jak sobie z tym radzić.

Zobacz również: Flora jelitowa.

Powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie

Szybkie jedzenie, bez dokładnego przeżuwania może podrażniać układ trawienny, co będzie powodowało powstawanie gazów. Uważne i spokojne jedzenie nie tylko sprawia, że jest się bardziej zrelaksowanym i zapewnia się zdrowe trawienie, ale również:

  • ogranicza połykanie powietrza;
  • zwiększa początkowy etap trawienia już w jamie ustnej poprzez wydzieliny z gruczołów ślinowych, enzymów potrzebnych do metabolizowania pożywienia;
  • dochodzi do rozkładu składników pokarmowych poprzez mechanizm żucia.

Warto stosować się do tej wskazówki, ponieważ powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie pomagają lepiej strawić jedzenie i uczucie sytości szybciej się pojawi.

Picie wody między posiłkami

Bardzo ważne jest zapewnienie właściwego przepływu pokarmu w przewodzie pokarmowym poprzez odpowiednie nawodnienie między posiłkami czystą wodą. Nawodnienie to również klucz do usuwania toksyn z organizmu, czyli tzw. naturalny detoks.

Chociaż dostarczanie dużej ilości wody do organizmu w ciągu dnia jest niezbędne, to spróbuj powstrzymać się od picia w trakcie posiłku. W połączeniu z jedzeniem, woda będzie rozcieńczyć soki trawienne wydzielane do metabolizowania jedzenia, a to może przyczynić się do powstania problemów.

Dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca może pomóc uzyskać odpowiedź jakie produkty przyczyniają się do powstania nadmiernej ilości gazów. Wykonaj pięć kroków, aby wiedzieć czego unikać. Proces ten będzie polegał na usuwaniu czynników ze swojej diety, które powodują gazy, a następnie ich ponowne wprowadzanie celem wykrywania objawów. W efekcie, jedne z najczęstszych czynników wywołujących nadmierne gazy to:

Dieta eliminacyjna – zasady stosowania:

  • unikanie produktów z substancjami drażniącymi układ pokarmowy;
  • czytanie etykiet na opakowaniach;
  • zapisywanie w notatniku spożytych posiłków;
  • rozpoczęcie dodawania produktów z powrotem, stopniowo, pojedynczo;
  • obserwowanie objawów i zachodzących zmiany w organizmie.

W wielu przypadkach takie podejście skutecznie wskaże szkodliwe produkty.

Kwas żołądkowy

Kwas żołądkowy jest niezbędny na różnych etapach trawienia. Odpowiada za:

  • sterylizację żywności;
  • aktywację enzymów trawiennych;
  • otwieranie zwieracza odźwiernika;
  • zamykanie zwieracza przełyku;
  • aktywację wydzielania żółci;
  • rozbijanie białka.

Bez odpowiedniego poziomu kwasu żołądkowego nie jesteśmy w stanie wysterylizować naszej żywności, zabić niechciane mikroorganizmy i trawić, a także skutecznie przyswajać pokarm. Proces ten wywołuje powstawanie większego stresu dla układu pokarmowego i prowadzi do fermentacji mikroorganizmów. Naturalnym produktem ubocznym fermentacji mikrobiologicznej jest gaz. Kiedy nie jesteśmy w stanie skutecznie metabolizować siarkę, otrzymujemy naprawdę śmierdzące gazy.

Enzymy trawienne

Enzymy trawienne pomagają w prawidłowy sposób rozkładać składniki znajdujące się w żywności, które karmią bakterie i przyczyniają się do powstawania gazów. Znaleźć je można w naturalnych suplementach diety. Są one również obecne w wielu produktach i żywności, a także w fermentowanych napojach takich jak np. ocet jabłkowy.

Enzymy trawienne rozłożą węglowodany, kwasy nukleinowe, aminokwasy i kwasy tłuszczowe tak, że będą one łatwiej przyswojone w organizmie. Dla przykładu, gaz i wzdęcia – symptomy niedoboru enzymów trzustkowych, mogą być „obsługiwane” za pomocą enzymów trawiennych, takich jak lipazy, amylazy i proteazy.

Bakterie jelitowe

Ponad 500 różnych gatunków bakterii znajduje się w jelitach. Probiotyki są bardzo przydatne w uzupełnieniu stężenia zdrowych bakterii, które tam się rozwijają. Naturalne źródła probiotyków znaleźć można w wodzie kokosowej, mleku kokosowym, kefirze, jogurcie naturalnym i fermentowanych warzywach takich jak np. kiszona kapusta. Natomiast poprawa równowagi mikroflory jelitowej ma krytyczne znaczenie dla zmniejszenia ilości szkodliwych bakterii, które mogą prowadzić do nadmiernego nagromadzenia się gazu.

Zobacz również: Zespół jelita drażliwego (IBS).

Wiatropędne zioła

Wiatropędne zioła były tradycyjnie używane przez wieki na całym świecie w praktyce medycyny ajurwedyjskiej. Są to m.in.:

Te wiatropędne zioła redukują wzdęcia, co zmniejsza ucisk w jelitach. Dodatkowo wspierają zdrowa motorykę przewodu pokarmowego i zwiększają wchłanianie się składników pokarmowych. Wiatropędne zioła mają właściwości lecznicze, można je uzyskać pijając herbatę z własnej mieszanki ziół lub włączyć je do posiłków.

Uzupełnienie niedoboru magnezu

Magnez może być jednym z najczęściej pomijanych składników mineralnych, które są konieczne, aby poprawić trawienie i zmniejszyć gazy. National Institutes of Health donosi, że pierwiastek ten jest niezbędny we wspieraniu ponad 300 procesów enzymatycznych oraz służy jako środek zwiotczający mięśnie wzdłuż przewodu pokarmowego. W efekcie aż ponad 80% społeczeństwa cierpi na niedobór magnezu, który odgrywa ważną rolę w zdrowej perystaltyce jelit.

Co na wzdęcia i gazy?

Powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie mają wiele korzyści dla zdrowia trawiennego, ponieważ szybkie jedzenie może prowadzić do podrażnienia układu trawiennego i powstawania gazów. Spokojne jedzenie ogranicza połykanie powietrza i zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych. Warto również nawadniać organizm między posiłkami, co jest istotne dla właściwego trawienia. Dieta oczyszczająca może pomóc zidentyfikować produkty przyczyniające się do nadmiernych gazów.

Odpowiedni poziom kwasu żołądkowego jest niezbędny dla skutecznego trawienia. Enzymy trawienne pomagają w rozkładzie składników pokarmowych i zmniejszają występowanie gazów. Poprawa równowagi bakteryjnej jelit może zmniejszyć nadmierną produkcję gazów. Natomiast regularnie stosowane zioła wiatropędne mogą pomóc w redukcji wzdęć i poprawie motoryki przewodu pokarmowego. Dodatkowo, suplementacja magnezu może wspomóc zdrowe trawienie poprzez zwiększenie perystaltyki jelit.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Słomka M., Małecka-Panas E., Wzdęcia i odbijania, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 1/2011.
  2. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 6/2016.
  3. Andrych K., Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami