Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 września 2024

Witamina B7Witamina B7 (inaczej: biotyna) należy do grona witamin z grupy B oraz jednocześnie witamin rozpuszczalnych w wodzie. Znana jest przede wszystkim ze swojego działania na włosy, skórę i paznokcie, choć w praktyce spełnia w organizmie człowieka znacznie więcej funkcji. Co warto o niej wiedzieć?

Witamina B7 – charakterystyka

Witamina B7 to heterocykliczny, organiczny związek chemiczny, zawierający układ skondensowanych pierścieni. Posiada wzór sumaryczny C10H16N2O3S oraz masę molową 244,31 g/mol. Rośliny i niektóre mikroorganizmy wykazują zdolność biosyntezy witaminy B7 z kwasu pimelinowego w kilku etapach przy udziale odpowiednich enzymów.

Witamina B7 – źródła

Niewielkie ilości biotyny mogą być produkowane przez bakterie probiotyczne w obrębie jelita grubego, choć nie są to ilości wystarczające do pokrycia dziennego zapotrzebowania. Dlatego należy dostarczać ją wraz z dietą, a w określonych przypadkach również z suplementami diety. Najbogatszymi źródłami witaminy B7 są m.in.:

W formie suplementów diety raczej nie jest sprzedawana jako izolowany związek, najczęściej wchodzi w skład kompleksu witamin z grupy B. Dobrymi źródłami witaminy B7 są też algi morskie (Spirulina, Chlorella, Wakame) oraz młody, zielony jęczmień.

Witamina B7 – działanie

Witamina B7 jest niezbędna do życia i wpływa na wiele procesów już na poziomie komórkowym. Stanowi grupę prostetyczną wielu istotnych enzymów – ssaki (w tym człowiek) zapewniają odpowiednią podaż biotyny poprzez mechanizm wieloenzymatyczny, znany jako cykl biotynowy. Związek ten pełni funkcję enzymatyczną i jest regulatorem ekspresji genów. Witamina ta jest koenzymem dla karboksylaz biorących udział w metabolizmie glukozy, lecytyny, syntezie kwasów tłuszczowych oraz w glukoneogenezie.

Biotyna ma ogromny wpływ na urodę i samopoczucie. Udowodniono, że to właśnie ona wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Sprawia, że są nawilżone, gładkie i wyglądają na zdrowe. Witamina B7 spowalnia siwienie włosów i ich nadmierne wypadanie, ogranicza łuszczenie się naskórka i poprawia mikrokrążenie w skórze. Dlatego stosuje się ją w formie suplementów diety przy wszelkich schorzeniach dermatologicznych i trychologicznych.

Niedobór witaminy B7

Niedobory biotyny w organizmie obserwuje się najczęściej u osób z przewlekłymi chorobami jelit oraz skrajnymi niedożywieniem. Jest ona na tyle częsta w żywności, że nawet przy średnio zbilansowanej diecie spożywa się jej wystarczające ilości. Zagrożeniem może być wrodzony niedobór biotyny, spowodowany autosomalną cechą recesywną prowadzącą do braku syntetazy holokarboksylazy lub biotynidazy. Niedobór witaminy B7 może skutkować m.in.:

W przypadku noworodków i niemowląt niedobór witaminy B7 powoduje spadek ciśnienia tętniczego krwi, a nawet stopniowy zanik nerwu wzrokowego. Wpływa to na pogorszenie ogólnego rozwoju psychoruchowego. U kobiet ciężarnych niedobór biotyny jest teratogenny, czyli wywołuje wady wrodzone u rozwijającego się płodu.

Witamina B7 – zapotrzebowanie

Rekomendowane dzienne spożycie witaminy B7 dla osób dorosłych wynosi około 30 µg/dzień, natomiast dla noworodków – 5 µg/dzień. Średnie dzienne spożycie wśród dorosłych mieści się w przedziale 30-70 µg, w związku z czym przy prawidłowo zbilansowanej, zdrowej diecie ryzyko wystąpienia niedoboru tej witaminy jest bardzo niskie. Nadmiaru witaminy B7 również się nie obserwuje – jest on usuwany z organizmu wraz z moczem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pozostałych witamin z grupy B.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Paul-Samojedny M., Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków.
  2. Barnasz N., Dobosz A., Witaminy w pigułce, witamina B7, 1/2019.
  3. Kowalska A., Bartkiewicz J., Dettlaff K., Biotyna – fakty i nadzieje, Farmacja Polska, 78/2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami