Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 września 2024

Witamina B13Witamina B13 (inaczej: kwas orotowy). Wciąż nie cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów i mało kto wie, że taki związek w ogóle istnieje. Mimo tego ma kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Można kupić ją w formie suplementu diety. Co należy o niej wiedzieć?

Witamina B13 – charakterystyka

Kwas orotowy jest organicznym związkiem chemicznym i jednocześnie pochodną uracylu. Posiada wzór sumaryczny C5H4N2O4 i masę molową 156,096 g/mol. Powstaje endogennie w organizmie człowieka i jest kluczowy m.in. przy przemianach pirymidyn, np. w trakcie syntezy nukleotydów. To szczególnie istotne zwłaszcza podczas wszelkich procesów anabolicznych, także w związku z rozwojem płodu. Należy wiedzieć, że znacznie częściej stosuje się nazwę „kwas orotowy” niż witamina B13 – klasyfikacja tego związku do grona witamin wciąż nie jest powszechnie akceptowalna.

Witamina B13 – działanie

Witamina B13 uczestniczy w syntezie kwasu foliowego, witaminy B12 (kobalamina) oraz kwasów nukleinowych. Wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, dlatego może być stosowana w kosmetykach dla skóry dojrzałej oraz w suplementach diety anti aging. Dodatkowo udowodniono, że działa ona antyarytmiczne, obniża zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi oraz wspiera budowanie masy mięśniowej u sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Kwas orotowy wywiera niezwykle korzystne działanie w stosunku do wątroby, czyli jednego z najważniejszych narządów wewnętrznych o wielokierunkowym działaniu. Zapewnia miąższowi wątrobowemu ochronę przed szkodliwymi toksynami, tworząc względem nich nieprzepuszczalną barierę. Wykazano, że wysoki poziom witaminy B13 w organizmie może zmniejszać ryzyko marskości wątroby i stłuszczenia wątroby.

Witamina B13 – źródła

Witamina B13 może być syntezowana w pewnych ilościach w organizmie człowieka, choć znaleźć ją można także w produktach spożywczych znajdujących się w każdym sklepie. Najlepszymi źródłami pokarmowymi kwasu orotowego są: zsiadłe mleko, warzywa korzeniowe (m.in. seler, marchew, pietruszka), serwatka, szpinak, szczaw, a nawet drożdże piwne. Są to produkty dość powszechne w kuchni większości Polaków, dlatego ewentualne niedobory witaminy B13 zdarzają się stosunkowo rzadko i dotyczą głównie osób niedożywionych, z chorymi jelitami oraz przewlekle stosujących antybiotyki.

Niedobór witaminy B13

Udowodniono, że niedobory witaminy B13 znacznie zwiększają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych i chorób autoimmunologicznych związanych z nadmierną ilością wolnych rodników tlenowych. Takimi chorobami są m.in.: dna moczanowa, kolka nerkowa, różnego rodzaju zaburzenia metabolizmu białek, miażdżyca tętnic wieńcowych. Długotrwałe braki witaminy B13 w ludzkim ustroju prowadzą do osłabienia, anemii oraz spadku siły mięśniowej.

Osoby narażone na niedobory witaminy B13 powinny rozważyć jej suplementację. Jest ona dostępna w formie kapsułek lub tabletek, które należy obficie popić wodą (podobnie jak inne związki z grupy witamin B, tak i kwas orotowy bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie). Opakowanie witaminy B13 kosztuje średnio 40-50 zł.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Manna L., Hauge S., A possible relationship of vitamin B13 to orotic acid, Journal of Biological Chemistry, 1/1953.
  2. Takayama K., Furuya A., Microbial Production of Orotic Acid (Vitamin B13), Biotechnology of Vitamins, Pigments and Growth Factors.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami