Aktualizacja: 15 lutego 2023
Retinoidy to grupa aktywnych biologicznie związków, będących analogami retinolu i noszącymi wspólną nazwę „witamina A„. Zaliczamy do nich między innymi: retinol, retinal i kwas retinowy oraz ich metabolity i izomery. Retinoidy należą do najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia. Udowodniono, że efektywnie pobudzają aktywność fibroblastów oraz produkcję włókien kolagenowych.
Spis treści
Retinoidy – charakterystyka
Omawiane związki dostarcza się do organizmu wraz z dietą, a ich dobrymi źródłami są między innymi:
Pierwszym elementem wchłaniania retinoidów jest rozpuszczanie ich w tłuszczach znajdujących się w posiłku. Do komórek jelitowych przedostają się poprzez dyfuzję prostą, a po wchłonięciu przez enterocyty retinol jest estryfikowany przez ARAT i LRAT. Do transportu retinoidów niezbędne są wyspecjalizowane białka osocza – RBP oraz CRBP. Głównym miejscem metabolizowania omawianych związków jest wątroba.
Retinoidy regulują rozmaite procesy biologiczne: proliferację, różnicowanie komórek oraz apoptozę, poprzez zmianę aktywności genów, aktywując receptory jądrowe. Retinoid po dotarciu do keratynocytu przemieszcza się do jego wnętrza i łączy z odpowiednim receptorem. Wyróżniamy 3 generacje retinoidów:
- I – retinoidy monoaromatyczne naturalne, działające nieselektywnie, np. retinol (witamina A), tretynoina, izotretynoina, alitretynoina;
- II – retinoidy monoaromatyczne, będące syntetycznymi analogami witaminy A;
- III – retinoidy będące syntetycznymi pochodnymi poliaromatycznymi, o budowie znacznie różniącej się od naturalnie występujących retinoidów, np. adapalen, arotynoid, tazaroten.
Retinoidy można dostarczać do organizmu wraz z żywnością, można jednak aplikować je miejscowo na skórę bądź stosować doustnie pod postacią leków.
Funkcje retinoidów
Funkcje retinoidów:
- regulacja procesów odnowy komórek naskórka, np. złuszczanie warstwy rogowej;
- stymulacja syntezy kolagenu, zwłaszcza typu I, III i IV;
- stymulacja powstawania mikrowłókien elastyny;
- hamowanie aktywności enzymów o działaniu niszczącym w stosunku do kolagenu i elastyny;
- zwiększenie proliferacji i nasilenie różnicowania się keratynocytów, czego efektem jest wzrost spoistości warstwy rogowej i pogrubienie warstwy ziarnistej;
- normalizacja procesów złuszczania;
- angiogeneza.
Powyższe działanie ma miejsce przy stosowaniu odpowiednich dawek. Nadmiar retinoidów działa niekorzystnie.
Retinoidy w medycynie
Retinol, czyli witamina A, jest prototypem wszystkich innych retinoidów. Związek ten jest kluczowy do regulacji wzrostu, rozwoju kości, utrzymania ciągłości błon śluzowych i naskórka. Niedobory witaminy A wpływają niekorzystnie na stan skóry, dlatego bywa ona często dodawana do kosmetyków i zalecana pod postacią suplementów diety. Wskazaniami do stosowania kosmetyków i suplementów diety zawierających retinoidy są:
- trądzik pospolity i trądzik różowaty;
- choroby rozrostowe, np. rogowiak kolczystokomórkowy;
- brodawki płaskie;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- skóra pergaminowa i skóra barwnikowa;
- rogowacenie słoneczne;
- choroba Dariera;
- rybia łuska;
- łuszczyca;
- liszaj płaski;
- łupież czerwony mieszkowy.
Zastosowanie tych związków jest niezwykle szerokie. Retinoidy stosowane miejscowo aplikuje się w niewielkich ilościach na skórę raz na dobę, wieczorem, po umyciu twarzy. Krem nawilżający można zaaplikować dopiero po upływie pół godziny.
Retinoidy – skutki uboczne
Nadmierne lub nieodpowiednie stosowanie retinoidów prowadzi do hiperwitaminozy A, czego objawami są przede wszystkim:
- podwyższenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego oraz płynu mózgowo-rdzeniowego;
- zwiększenie stężenia wapnia w ustroju;
- hepatomegalia;
- wahania poziomu cholesterolu;
- zapalenie czerwieni wargowej;
- szorstkość, suchość i nadmierne łuszczenie się skóry;
- nudności;
- powiększenie węzłów chłonnych;
- depresja i wahania nastroju;
- cukrzyca;
- nadmierna aktywność układu immunologicznego, reakcje uczuleniowe i anafilaktyczne;
- bóle głowy;
- nadmierna senność bądź odwrotnie – bezsenność.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania retinoidów jest ciąża. W przypadku kobiet ciężarnych, stosowanie pochodnych witaminy A (szczególnie w I trymestrze) może prowadzić do poważnych uszkodzeń płodu, np. wodogłowia, małogłowia, wad ośrodkowego układu nerwowego.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym, Hygeia Public Health, 3/2019.
- Marona H., Gunia A., Pękala E., Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, Farmakologia Polska, 3/2010.
- Glenc-Ambroży M., Retinoidy w profilaktyce fotostarzenia, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 6/2020.
- Czarnota A., Retinoidy. mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 4/2018.
Zostaw komentarz