Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 czerwca 2024

retinalRetinal jest organicznym związkiem chemicznym należącym do aldehydów. Występuje fizjologicznie w organizmie człowieka, np. w narządzie wzroku, choć nie tylko. Bywa mylony z retinolem, który także występuje w ustroju i spełnia zbliżone funkcje. Oba związki warto jednak od siebie odróżniać.

Retinal a retinol

Retinol to alkohol nienasycony zaliczany do grupy karotenoidów oraz retinoidów. Posiada wzór sumaryczny C20H30O oraz masę molową 286,45 g/mol. W organizmie człowieka tworzy się w wątrobie z beta-karotenu, będącego prowitaminą A. Odpowiada m.in. za prawidłowe widzenie, wzrost i rozwój organizmu, kondycję skóry. Z kolei podobnie brzmiący retinal jest związkiem organicznym z grupy aldehydów o wzorze sumarycznym C20H28O oraz masie molowej 284,44 g/mol. Również znajduje się w tych samych strukturach i pełni podobne funkcje – jaka jest więc między nimi różnica? Otóż retinol przekształca się w ustroju w kwas retinowy, czyli jego pełnowartościową postać. Potrzebuje do tego jednak dwóch przemian biochemicznych. Retinal stanowi produkt przejściowy powstający po pierwszej z tych przemian. Mówiąc w skrócie, to właśnie on przekształca się w kwas retinowy.

Retinal – charakterystyka

Retinal należy do I generacji retinoidów. W tej grupie znajdują się wyłącznie retinoidy monoaromatyczne naturalne, działające nieselektywnie, do których zalicza się: retinol i jego metabolit retinal, tretynoinę, izotretynoinę, alitretynoinę. Aldehyd retinowy (inaczej: retinal) tworzy się wskutek utleniania retinolu. Kwas retinowy to najbardziej utleniona pochodna retinolu. Występuje w postaci 3 różnych izomerów geometrycznych, w zależności od konformacji podstawników, przy występujących w cząsteczce wiązaniach podwójnych.

Jego największe ilości w organizmie człowieka znaleźć można w rodopsynie, czyli światłoczułym barwniku występującym w narządzie wzroku. Cząsteczka retinalu wykazuje zdolność absorbowania światła, co wywołuje zmianę izomerycznej formy cis w postać trans i prowadzi do dysocjacji rodopsyny do retinalu oraz białka opsyny. W efekcie możliwa jest produkcja neuroprzekaźników, które odpowiadają za transport bodźców wzrokowych z ośrodka wzrokowego do ośrodkowego układu nerwowego (do mózgu).

Retinal w kosmetologii

Zarówno retinol, jak i retinal, są częstymi składnikami kosmetyków i leków dermatologicznych do użytku zewnętrznego. Należy jednak wiedzieć, że retinal (w porównaniu do retinolu) szybciej przekształca się w kwas retinowy, dlatego jego działanie będzie efektywniejsze. W drogeriach spotkać można kosmetyki z retinolem zazwyczaj w stężeniach 0,3%, 0,5% lub 1%, zaś produkty z retinalem mają stężenie 0,05% lub 0,1%.

Retinal – działanie

Udowodniono, że jako naturalny składnik skóry i naskórka znacznie wzmacnia kondycję tych struktur. Wykazuje działanie antybakteryjne, spłyca zmarszczki mimiczne, poprawia jędrność skóry i wpływa na procesy gojenia się naskórka, np. po podrażnieniach. Doskonale odżywia skórę i ją regeneruje. W przeciwieństwie do retinolu jest dla niej całkowicie bezpieczny – retinol nie jest zbyt delikatny zwłaszcza dla cery wrażliwej czy bardzo zniszczonej. Retinal znajduje zastosowanie w kosmetykach do cery dojrzałej, zniszczonej oraz problematycznej. Bardzo dobrze radzi sobie z łagodzeniem oznak problemów dermatologicznych, zwłaszcza trądziku. Udowodniono, że właściwie stosowane kosmetyki z retinalem poprawiają jakość bariery naskórkowej, obniżają szorstkość skóry oraz spowalniają działanie enzymów odpowiadających za destrukcję kolagenu i elastyny.

Retinal – przeciwwskazania

Choć retinol wykazuje niezwykle korzystne właściwości i jest delikatny dla skóry, nie zawsze może zostać użyty. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, który nie tylko zaleci bezpieczne kosmetyki z retinalem, ale także dobierze wszystkie pozostałe elementy codziennej pielęgnacji oraz da wskazówki dotyczące właściwego postępowania podczas pielęgnacyjnych zabiegów.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Problemy Higieny i Epidemiologii, 91/2010.
  2. Czarnota A., Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 4/2018.
  3. Marona H., Gunia A., Pękala E., Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, Farmakologia Polska, 66/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami