Aktualizacja: 18 listopada 2022
Winogrona stanowią owoce, których właściwości wykorzystywane są od wielu wielu lat. Ciekawostką jest fakt, że tak naprawdę wartości odżywcze nie tylko występują w ich owocach i skórkach, ale również w szypułkach, liściach, a nawet pestkach. Co więc kryje się w tych owocach oraz do czego są one wykorzystywane?
Spis treści
Kilka słów na temat historii …
Winorośl właściwa, bo tak brzmi rzeczywista nazwa winogron, pochodzi z terenów Kaukazu oraz Iranu. To właśnie stamtąd został rozpowszechniony na pozostałą część Europy i inne kontynenty. Winogrona stanowią najstarszy gatunek uprawianych roślin. Dowodem tego jest fakt, że znana jest już prawdopodobnie od 7000 – 9000 lat.
Jak wiadomo najcenniejszy surowiec wśród winogron to owoce. Zwykle są one spożywane na surowo lub w postaci suszonej, jako popularne rodzynki.
Winogrona – właściwości
1. Owoce.
Doceniane są nie tylko ze względu na swój smak, ale również cenne właściwości. Miąższ owoców bogaty jest błonnik, który reguluje trawienie oraz wspomaga proces odchudzania. Winogrona to także źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów takich jak glukoza i fruktoza. Stanowią one doskonałe źródło energii dla komórek organizmu. W winogronach występują także kwasy owocowe np. jabłkowy czy winowy, które wykazują działanie moczopędne.
Ponadto owoce te stanowią źródło aminokwasów. Są to m.in.:
- histydyna – odpowiedzialna jest za syntezę białek
- leucyna – wzmacnia włókna mięśniowe
- glicyna – poprawia pamięć i koncentrację
Dojrzałe owoce dodatkowo zawierają sole mineralne takie jak potas, fosfor i wapń. Warunkują one prawidłową pracę serca oraz układu kostnego. Obecne jest także żelazo – pierwiastek, który zapobiega anemii oraz jod warunkujący pracę tarczycy. W miąższu winogron występuje również magnez i chlor. Oba te pierwiastki wspomagają pracę układu nerwowego.
2. Liście.
Cenne właściwości posiadają również liście winogron. Wykazują działanie przeciwzapalne oraz przyspieszają proces gojenia się ran. Działają także moczopędnie oraz przeciwzakrzepowo. Ciekawostką jest fakt, że liście winogron można spożywać na dwa sposoby w postaci kiszonej lub po prostu na surowo. Wykorzystuje się je przy daniach takich jak gołąbki, bowiem świetnie zastępują kapustę.
3. Skórka, pestki i szypułki.
Skórka, pestki i szypułki stanowią równie cenną część winogron. To właśnie w niej występują wartościowe dla nas polifenole w tym resweratrol, którego największa ilość występuje w skórce. Związek ten jest bardzo ważny dla naszego organizmu, bowiem hamuje agregację płytek krwi przez co zapobiega niebezpiecznym zakrzepom. Resweratrol pomocny jest także w leczeniu otyłości, ponieważ przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne, przez co spowalnia proces starzenia się organizmu. Związki obecne w skórce winogron wykazują dodatkowo działanie przeciwbakteryjne.
Pestki z kolei stanowią źródło naturalnych garbników takich taniny. Ich głównym działaniem są właściwości ściągające, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Związki takie jak garbniki uelastyczniają skórę, pobudzają krążenie krwi oraz wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.
Jak powszechnie wiadomo z pestek winogron można wytłoczyć olej, który stanowi źródło cennych NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz fosfolipidów w tym lecytynę wzmacniającą układ nerwowy.
Winogrona – zastosowanie
1. Kosmetyka.
Ze względu na to, że w winogronach znaleźć można pierwiastki wpływające na elastyczność skóry, znalazły one zastosowanie w dziedzinie kosmetologii. Dodatkowo obecny w ich składzie potas warunkuje jej jędrność. Istotnym faktem jest, że pierwiastki te razem w połączeniu np. z witaminą C działają niemalże jak lek. A więc wykazują właściwości przeciwzapalne oraz łagodzą podrażnienia naskórka. Z tego względu wyciąg z winogron jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej. Dodatkowo przypisuje mu się właściwości zmniejszające produkcję sebum skóry.
2. Kuchnia.
Zastosowanie winogron w kuchni jest bardzo szerokie. Z owoców tych można wykonać m.in. sok. A przez to, że zawierają dużą ilość pektyn galaretkę lub inne przetwory takie jak dżem czy konfitury. Winogrona można wykorzystać jako składnik sałatek owocowych oraz jako smaczny dodatek do ciast czy innych deserów. W kuchni zastosowanie znalazły również liście winogron. Jak już wcześniej wspomniano, wykorzystuje się je do tradycyjnych polskich gołąbków. Stanowią bowiem w nich doskonały zamiennik dla kapusty. Z kolei z pestek winogron można uzyskać zdrowy olej. A wszystko to dzięki obecności w nich kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz