Zmarszczki mimiczne powstają pod wpływem skurczów mięśni twarzy związanych z mimiką, która jest niezbędna m.in. do wyrażania emocji. Pierwsze zauważyć można już w okolicach 25. roku życia, co po części wiąże się ze spadkiem produkcji kolagenu. Widoczność zmarszczek mimicznych można zmniejszać za pomocą świadomej pielęgnacji skóry.
Spis treści
Zmarszczki mimiczne jako efekt starzenia się skóry
Starzenie się skóry jest procesem wielopoziomowym. Wyróżnia się wiele czynników umożliwiających podział procesu starzenia na poszczególne rodzaje. Przykładowo czynniki endogenne odpowiadają za tzw. wewnątrzpochodne starzenie się skóry, z kolei czynniki egzogenne – za starzenie zewnątrzpochodne skóry. W starzeniu wewnątrzpochodnym największe znaczenie mają wiek i profil genetyczny, warunkujące szybkość zachodzenia niekorzystnych zmian w wyglądzie skóry. Do czynników warunkujących starzenie zewnątrzpochodne zalicza się przede wszystkim klimat, sposób odżywiania, rodzaj i sposób wykonywanej pracy, palenie tytoniu i stosowanie używek oraz nadmierną ekspozycję skóry na promieniowanie UV. Ponadto w okolicach 30. roku życia zaczyna spadać fizjologiczna produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego, w efekcie czego skóra jest mniej wytrzymała, elastyczna i jędrna, a poziom jej nawilżenia znacznie maleje.
Przyczynia się to nie tylko do szybszego powstawania zmarszczek, ale i do zwiększania ich widoczności. Szczególnym rodzajem procesu starzenia się skóry, jest starzenie mimiczne, opisane dokładniej poniżej.
Zmarszczki mimiczne – jak wyglądają?
Zmarszczki mimiczne to inaczej zagłębienia w skórze powstałe wskutek czynności mimicznej twarzy, a dokładnie mięśni wyrazowych. Swoim wyglądem przypominają każdy inny rodzaj zmarszczek, różnica wynika jedynie z mechanizmu ich powstawania. Mogą lokalizować się na twarzy w każdym miejscu, w którym znajdują się mięśnie mimiczne. Przykładowo zmarszczki między brwiami (tzw. lwia zmarszczka) powstają wskutek skurczów mięśnia piramidowego i mięśnia marszczącego brwi. Z kolei zmarszczki wokół nosa stanowią efekt pracy mięśni unoszących górną wargę. Popularnymi zmarszczkami mimicznymi są tzw. kurze łapki wokół oczu oraz zmarszczki palacza wokół ust.
Zmarszczki mimiczne – przyczyny
Zmarszczki mimiczne pojawiają się w ciągu życia najwcześniej i stanowią konsekwencję powtarzających się na twarzy (tysiące razy w ciągu życia), uśmiechów, grymasów, gestów, które nadają jej wyglądowi charakter, a także są narzędziem w komunikowaniu się z otoczeniem oraz okazywaniu uczuć i nastrojów. Pierwszym etapem ich tworzenia się są lekko zarysowane zmarszczki w wyniku skurczu mięśni mimicznych twarzy, które wraz z wiekiem i częstością skurczów ulegają pogłębieniu i utrwaleniu (tzw. miostarzenie). Im człowiek jest starszy, tym zmarszczki mimiczne stają się bardziej widoczne.
Należy zaznaczyć, że wywołane skurczami naprężenia przenoszone są także na komórki skóry właściwej, produkujące włókna podporowe – kolagen i elastynę, czyli fibroblasty. Przewlekle powtarzalne naprężenia powodują przetrwały skurcz i zmiany fizjologiczne, wskutek których powstają tzw. miofibroblasty, wydzielające białka kurczliwe – aktynę i miozynę. Białka kurczliwe odpowiadają za powstawanie i pogłębianie zmarszczki mimicznej.
Sposoby na zmarszczki mimiczne
Istnieje wiele sposobów zmniejszających widoczność zmarszczek mimicznych oraz opóźniających ich tworzenie się. Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy, zbilansowany tryb życia. Najważniejsze zalecenia obejmują:
- rezygnację z palenia papierosów;
- unikanie częstego, długotrwałego opalania się i wystawiania twarz na wielogodzinne działanie promieni słonecznych;
- picie dużej ilości wody w ciągu dnia, minimum 1,5 l, nie wliczając w to kawy i alkoholu;
- utrzymywanie zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w witaminy z grupy B, cynk, pełnowartościowe białko;
- suplementację kwasu hialuronowego, suplementacja kolagenu, suplementację witaminy D.
Dodatkowo nie należy pomijać znaczenia codziennej, świadomej pielęgnacji, m.in. codziennego oczyszczania skóry przed pójściem spać, nawilżania czy regeneracji. W przypadku zmarszczek mimicznych bardzo dobrze sprawdzają się profesjonalne zabiegi kosmetyczne, takie jak np.:
- mikrodermabrazja lub oksydermabrazja;
- mezoterapia igłowa i mezoterapia bezigłowa;
- peelingi kawitacyjne i peelingi kwasowe;
- masaże, w tym masaż Kobido, masaż rollerem jadeitowym, masaż kamieniem gua-sha;
- kinesiotaping estetyczny twarzy;
- iniekcje kwasem hialuronowym;
- laseroterapia.
Najlepiej porozmawiać z kosmetologiem, który poleci wybrane przez siebie zabiegi indywidualnie do potrzeb skóry.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Wojnowska D., Czy można zapobiec konsekwencjom menopauzy dla skóry?, Przegląd Menopauzalny, 1/2013.
- Jakimowicz-Klein B., Zmarszczki. Możesz je pokonać, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2006.
- Grządziel P., Goździalska A., Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 1/2022.
- Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
- Osika G., Wesołowska A., Możliwości opóźniania procesów starzenia się skóry z wykorzystaniem wybranych substancji leczniczych, Farmakologia Polska, 75/2019.
Zostaw komentarz