Aktualizacja: 7 września 2023
Włosy wysokoporowate to jeden z rodzajów charakteryzujących kondycję łodygi włosa, tuż obok włosów niskoporowatych i włosów średnioporowatych. Klasyfikacja włosów ze względu na ich porowatość wyznacza kierunek działania w pielęgnacji, jednak nie powinna być jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę w zadbaniu o włosy. Równie istotny jest styl życia, dieta czy stan zdrowia.
Spis treści
Włosy wysokoporowate – charakterystyka
Włosy wysokoporowate wyróżniają się nieregularnie rozmieszczoną łuską, która mocno odstaje
od kory włosa i bardzo łatwo reaguje na zmiany temperatury czy wilgotności powietrza. Można ją zaobserwować podczas badania trychologicznego, znacznie powiększając obraz rzutowany na łodygę włosa. Nawet jeśli uda się chwilowo domknąć łuski włosa odpowiednim traktowaniem, nie jest to nigdy efekt trwały.
Włosy wysokoporowate:
- są wyjątkowo wrażliwe i łatwo ulegają zniszczeniu;
- szybko wysychają po umyciu;
- łatwo poddają się stylizacji, np. farbowaniu, kręceniu i innym zabiegom fryzjerskim, które należy jednak przeprowadzać bardzo ostrożnie, ponieważ pozbawione ochronnej łuski szybko mogą stać się kruche, łamliwe i rozdwajające na końcach;
- z reguły są matowe, szorstkie i spuszone, co nasila się przy braku odpowiedniej pielęgnacji.
Często porowatość włosów jest naturalnym urokiem danej osoby. Taką porowatość mają włosy naturalnie kręcone i falowane. Jednakże porowatość włosów może wzrosnąć także wskutek naszych nieodpowiednich działań – częstego farbowania, rozjaśniania, ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zabiegów chemicznych i termicznych. Nawet niewłaściwa pielęgnacja (stosowanie źle dobranych szamponów i odżywek) może poskutkować powstaniem wysokoporowatych włosów.
Jak dbać o włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate lubią proteiny, które jako podstawowy ich budulec dokładnie wypełniają luki w łusce włosa i wygładzają go. Najlepiej więc po każdym umyciu włosów stosować odżywki proteinowe (osobno lub łącząc je z odżywkami emolientowymi). W pielęgnacji włosów wysokoporowatych są również oleje, które wygładzają włosy, sprawiając, że są one bardziej elastyczne i błyszczące. Do olejowania włosów wysokoporowatych najlepsze będą te oleje, które mają większe cząsteczki:
- olej lniany;
- olej migdałowy;
- olejek jojoba;
- olej z pestek winogron;
- olej z awokado;
- olej z czarnuszki egipskiej;
- olej sezamowy;
- olej arganowy;
- olej z wiesiołka.
Unikać należy jedynie ciężkich maseł (np. masła kakaowego, masła shea) i tych, które są dobre dla włosów o porowatości niskiej. Jednocześnie należy pamiętać, że włosy wysokoporowate są bardziej wrażliwe na detergenty, należy więc wybierać delikatne szampony lub korzystać z metody OMO. Przynajmniej raz w tygodniu należy zadbać o głębokie odżywienie włosów, nakładając na nie maskę regeneracyjną i umieszczając pod foliowym czepkiem na 30 minut. Na koniec każdego mycia warto zastosować płukankę, która pomoże nam domknąć rozchyloną łuskę włosa. Tak działa płukanie zimną wodą i stosowanie zakwaszających płukanek (z octem, sokiem z cytryny lub innych cytrusów czy na bazie herbatki z hibiskusa).
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Najlepszą i najtrafniejszą metodą oceniającą porowatość włosów jest wizyta u trychologa, który za pomocą specjalnych narzędzi powiększających wielokrotnie obserwowane tkanki, będzie w stanie z ogromną precyzją określić strukturę łodyg włosów. W warunkach domowych można natomiast przeprowadzić tzw. test kokosa. Aby go wykonać, należy przeprowadzić standardowe olejowanie włosów olejem kokosowym. Jeśli włosy są wysokoporowate, po tym zabiegu staną się bardziej napuszone i pojawi się na nich tzw. aureola.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus,
- Mackojć A., Kiedy porowatość włosów może stać się problemem, Trychologia w Praktyce.
- Słupek W., Trychologia kosmetyczna, pielęgnacyjna skóry głowy i włosów, 2016.
Zostaw komentarz