Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 października 2023

Włosy średnioporowateWłosy średnioporowate to jeden z 3 podstawowych rodzajów włosów (tuż obok niskoporowatych i wysokoporowatych) w zależności od ułożenia łusek na łodydze. Z kolei porowatość to nic innego jak właśnie stopień odchylenia łusek oraz ich naturalna zdolność do wracania na swoje pierwotne miejsce. Określenie stopnia porowatości ma kluczowe znaczenie dla codziennej, właściwej pielęgnacji włosów.

Włosy średnioporowate – charakterystyka

Poza włosami średnioporowatymi wyróżniamy również:

  • włosy niskoporowate – określane jako zdrowe, ponieważ łuski ściśle przylegają do łodyg. W efekcie są one gładkie, jedwabiste i pełne blasku. Mimo tego wykazują podatność na obciążanie i przetłuszczanie, nie są z kolei podatne na stylizacje;
  • włosy wysokoporowate – łuski odchylają się od łodyg, przez co takie włosy mają tendencję do elektryzowania się, przesuszania, puszenia. Są podatne na stylizację.

Włosy średnioporowate znajdują się pomiędzy powyższymi rodzajami, co oznacza, że mają cechy zarówno włosów wysokoporowatych, jak i niskoporowatych. Ich cechy charakterystyczne:

  • tendencja do przesuszania się i utraty nawilżenia, jednak wyłącznie okresowo lub w określonych sytuacjach;
  • tendencja do elektryzowania się i puszenia pod wpływem wyższej wilgotności powietrza;
  • rozdwajanie końcówek;
  • naturalne falowanie się, zwłaszcza po ich umyciu.

Takie włosy są dość łatwe w pielęgnacji, ponieważ zastosowanie odpowiednich kosmetyków szybko poprawia ich wygląd i kondycję. Muszą być one jednak dobrze dobrane. Po właściwej pielęgnacji i stylizacji wyglądają zdrowo i mogą nawet przypominać swoim wyglądem włosy niskoporowate. Porowatość włosów przeważnie określa się samodzielnie, choć bywa to trudne. Dlatego najlepiej udać się do trychologa, który oceni łodygi włosów i stopień odchylenia łusek w powiększeniu nawet 700-krotnym.

Włosy średnioporowate – pielęgnacja

Największą trudnością w pielęgnacji włosów średnioporowatych jest dokładne określenie ich potrzeb – nie wszystkie kosmetyki przeznaczone do takich włosów sprawdzą się u każdego. Problemy włosów średnioporowatych są niezwykle obszerne, czego nie obserwuje się przy innych rodzajach włosów. Niektóre osoby próbują uporać się z rozdwojonymi końcówkami czy przesuszeniem pasm, a inne narzekają na brak objętości i szybkie przetłuszczanie – w zależności od tego, czy włosy mają więcej cech włosów niskoporowatych, czy wysokoporowatych. Jak powinna więc wyglądać ich pielęgnacja?

Równowaga PEH

Równowaga PEH to inaczej właściwy balans 3 podstawowych składników kosmetyków do pielęgnacji włosów: emolientów, humektantów i protein. Warto bazować na tej wiedzy i posiadać w domu produkty z każdej grupy, dobierając je indywidualnie podczas czynności mycia włosów, biorąc pod uwagę ich aktualny stan. Jeżeli kosmyki są wyraźnie suche, potrzebują nawilżających humektantów, takich jak przykładowo aloes. Należy jednak pamiętać, że włosy po zastosowaniu humektantów szybko chłoną wilgoć z powietrza, dlatego przy niesprzyjającej pogodzie zaczną się puszyć.

Proteiny uzupełniają zniszczoną strukturę włosa, dlatego przydają się, kiedy końcówki włosów mają tendencję do łamania i kruszenia. Emolienty z kolei wygładzają pasma, dodają im blasku i ułatwiają rozczesywanie. Zalicza się do nich m.in. oleje, w szczególności z olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek winogron czy oliwę z oliwek. Emolienty do jedne z najbardziej uniwersalnych składników kosmetyków, jako że dodatkowo zabezpieczają włosy przed utratą cennych substancji i wody, utrzymując je w najlepszej możliwej kondycji.

Włosy średnioporowate – stylizacja

Włosy średnioporowate są stosunkowo dobrze podatne na stylizację i długo utrzymują się w ułożonej fryzurze. Mimo tego nie należy nadużywać prostownicy, lokówki czy zbyt często chodzić na zabiegi z wykorzystaniem wysokich temperatur, ponieważ nietrudno o ich zniszczenie. W miarę możliwości zaleca się rezygnację z zabiegów z użyciem ciepła, zaś włosy poleca się suszyć chłodnym strumieniem powietrza.
Warto także pamiętać, że włosy średnioporowate często są uwrażliwione, każde ich tarcie powoduje głębsze odchylanie się łusek i niszczenie łodyg. Dlatego na noc najlepiej wiązać je w kok albo warkocz, aby uniknąć nadmiernego ocierania o poduszkę, mogącego powodować uszkodzenia. Bardzo dobrze sprawdzą się delikatne poszewki z jedwabiu, tak naturalne i korzystne dla włosów.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mackojć A., Kiedy porowatość włosów może stać się problemem?, Trychologia w Praktyce.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  3. Kołomycew A., Jak dbać o włosy?, Poradnik początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami