Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 października 2023

Włosy niskoporowateWłosy niskoporowate to jeden z 3 podstawowych rodzajów włosów, wyszczególniony na podstawie kondycji ich łodyg i łusek. Charakteryzuje się łuskami przylegającymi ściśle do kory, dzięki czemu włos jest wygładzony i pełen blasku. Takie włosy można zaobserwować np. u kobiet pochodzących z Chin, Japonii czy Indii.

Porowatość włosów – czym jest?

Porowatość włosów określa się na podstawie ich kondycji – dotyczy stopnia rozchylenia łusek włosów. Wszystkie szczegóły dotyczące stanu włosów wpływają na ich klasyfikację. Jeśli chcemy dobrze dobrać odpowiednie preparaty do włosów i jak najlepiej je zregenerować, wcześniej warto określić poziom ich porowatości. Należy jednak pamiętać, że porowatość włosów może zmieniać się w kierunku niskiej, gdy odpowiednio dbamy o włosy lub wysokiej, gdy je rozjaśniamy czy często farbujemy. Porowatość włosów najlepiej jest sprawdzać pod kamerą, używając do tego powiększenia X700. To jeden z podstawowych zabiegów w gabinetach trychologicznych. Klasyfikacja włosów ze względu na ich porowatość wyznacza kierunek działania w pielęgnacji.

Włosy niskoporowate – charakterystyka

Niskoporowate włosy uznaje się za ogólnie zdrowe, ponieważ łuski są zamknięte i ściśle ułożone. Nie puszą się pod wpływem wilgoci. Wyglądają na błyszczące, gładkie i zdrowe, ale nie oznacza to, że utrzymanie ich w dobrej kondycji nie wymaga systematycznej pielęgnacji. Większość osób na terenie Polski ma włosy wysokoporowate z natury i nie wynika to ze skutków złej pielęgnacji czy nadmiernej stylizacji. Porowatość to cecha charakterystyczna np. włosów kręconych. Tę porowatość można w pewnym stopniu regulować, dzięki używaniu odpowiednich masek i odżywek, które będą domykały łuskę włosa. Ryzyko wysokiej porowatości włosów zwiększają także częste zabiegi takie jak kręcenie i prostowanie włosów, farbowanie ich czy rozjaśnianie. Cechy charakterystyczne włosów niskoporowatych:

  • odporność odporne na uszkodzenia, wszelkie zabiegi fryzjerskie, ale i stylizację (niska podatność na stylizację i szybki powrót włosów do stanu wyjściowego);
  • ciasne przyleganie łusek do kory, co daje efekt gładkich, jedwabistych i pełnych blasku włosów;
  • podatność na obciążenie, co może dawać efekt oklapniętych, a nawet tłustych włosów.

Przez ścisłe przyleganie łusek włosów, wszelkie substancje odżywcze kosmetyków stosowanych do ich pielęgnacji, zamiast wnikać w głąb włosa, osiadają na nim, tworząc dodatkową powłokę i sprawiając, że włosy tracą sprężystość, witalność i swój naturalny blask. Należy mieć to na uwadze podczas codziennej pielęgnacji.

Włosy niskoporowate – pielęgnacja

Włosy niskoporowate lubią oleje o małych cząsteczkach, np.:

Tylko małe cząsteczki są w stanie wniknąć w głąb włosa, nie nadbudowując się na jego powierzchni. W pielęgnacji włosów niskoporowatych sprawdzają się także aminokwasy i hydrolizowana keratyna. Pozostałe proteiny mogą niestety powodować nadmierne obciążenie włosów. Warto sięgać po lekkie, oparte na wodzie substancje nawilżające (np. żel aloesowy czy ekstrakty roślinne) oraz dobrze oczyszczające szampony. Kosmetyki, które wymagają przytrzymania ich na włosach (np. maski, które optymalnie nakłada się na 30 minut) najlepiej reagują na wyższe temperatury, ponieważ dochodzi wówczas do rozchylenia łusek włosów i wniknięcia składników aktywnych w głąb łodygi. Należy więc założyć foliowy czepek i ręcznik.

Włosy niskoporowate mają tendencję do przetłuszczania się, dlatego należy dbać o ich oczyszczanie oraz oczyszczanie skóry głowy. Mimo tego nie należy sięgać po bardzo silne detergenty, które przesuszyłyby i podrażniły delikatną skórę głowy. Szampon oczyszczający przed użyciem można np. rozcieńczyć i rozpuścić w odrobinie wody, a następnie umyć włosy utworzoną w te sposób pianą.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mackojć A., Kiedy porowatość włosów może stać się problemem?, Trychologia w Praktyce.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  3. Kołomycew A., Jak dbać o włosy?, Poradnik początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami