Aktualizacja: 26 lutego 2024
Wcierka do włosów to skuteczny i bezpieczny kosmetyk, który (stosowany systematycznie) może efektywnie poprawić wygląd włosów i kondycję skóry głowy. W zależności od rodzaju wcierki uzyskuje się działanie przeciwświądowe, przyspieszające porost włosów, dodające im gęstości i blasku, a nawet hamujące wypadanie. Kosmetyk powinien być zawsze dobrany do potrzeb skóry głowy.
Spis treści
Wcierka do włosów – charakterystyka
Działanie wcierek opiera się głównie na składnikach aktywnych (przeważnie są to wyciągi ziołowe i ekstrakty roślinne), które pobudzają krążenie krwi, odżywiają skórę głowy i stymulują szybszy wzrost włosów. Duże znaczenie ma również sam masaż, który powinien być przy okazji wykonywany. Dzięki niemu składniki preparatu mają szansę lepiej i szybciej wniknąć w głąb skóry i zadziałać. Wcierki często są sporządzone na bazie alkoholu i w ich przypadku jest to korzystne. Alkohol działa jako promotor przejścia i sprawia, że substancje aktywne są w stanie wniknąć w skórę. Z wcierek na bazie alkoholu powinny jednak zrezygnować osoby z bardzo wrażliwą skórą głowy oraz silnym przetłuszczaniem się włosów. Wcierki można z łatwością przyrządzić samodzielnie w domu, np. przygotowując napar ziołowy z pokrzywy i skrzypu, schładzając go, a następnie wmasowując w skórę głowy.
Kiedy używać wcierki do włosów?
Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać suchość i podrażnienie skóry głowy, m.in.:
- zbyt agresywne szampony, farby i rozjaśniacze;
- gorące powietrze suszarki, a nawet mocne ogrzewanie w pomieszczeniach zamkniętych;
- promienie słoneczne;
- dieta uboga w kwasy tłuszczowe;
- alergia na różne składniki kosmetyczne;
- choroby skóry głowy i włosów.
Wszelkie podrażnienia skóry głowy są wskazaniem nie tylko do ograniczenia czynników ryzyka, które je spowodowały, ale również do zastosowania delikatnej, łagodzącej wcierki. Pożądanymi składnikami takich wcierek są np.: miód, żel aloesowy, rumianek, ekstrakt z nieśplika japońskiego. Wskazania do stosowania wcierek obejmują również:
- nadmierne wypadanie włosów;
- rzadkie, cienkie włosy;
- powolny wzrost nowych włosów;
- łupież i świąd skóry głowy.
To element pielęgnacji rekomendowany każdemu, kto chce zadbać o gęstość, wytrzymałość i blask swoich włosów. Bez względu na płeć, wiek czy stan zdrowia.
Jak stosować wcierkę do włosów?
Przede wszystkim podkreśla się wagę systematyczności – wcierkę należy aplikować 1-2 godziny przed każdym myciem włosów. Jeśli zatem są one myte codziennie, także wcierka powinna być aplikowana codziennie. Istotnym elementem stosowania wcierek jest masaż, który pozwala na wniknięcie składników aktywnych bezpośrednio do skóry głowy. Należy zawsze robić go czystymi dłońmi, najlepiej z krótko obciętymi paznokciami. Ważny jest również kierunek, w którym się go wykonuje – od czoła do karku, czyli wzdłuż przebiegu mięśni czaszki. Wszelkie ruchy powinny być delikatne, wyłącznie opuszkami palców, okrężne.
Masaż pobudza krążenie w naczyniach krwionośnych i dotlenia cebulki włosowe, przez co pomaga w walce z wypadającymi włosami. Poza tym przyspiesza ich porost, pomaga odżywić skórę głowy, jak również pozbyć się z niej martwego naskórka i włosów, które i tak niedługo by wypadły, a blokują mieszki włosowe przed wzrostem nowego włosa. Masaż podczas wcierania produktu pozwala zagęścić włosy i stymuluje do pracy uśpione cebulki. Jest także zabiegiem relaksującym, odstresowującym. Masaż przy wcierce powinien trwać 5-10 minut i obejmować całą powierzchnie głowy. Produkt ten można stosować długoterminowo, nawet przez wiele miesięcy.
Rodzaje wcierek do włosów
Największą popularnością cieszą się następujące rodzaje wcierek do włosów:
- wcierka do włosów wzmacniająca – sprawia, że cienkie włosy stają się grubsze i bardziej wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych. Polecane składniki: cynamon, chili, piperyna, aloes, skrzyp polny;
- wcierka na wypadanie włosów – pobudza cebulki włosowe do pracy, zatrzymując nadmierne przerzedzanie się włosów. Polecane składniki: mięta pieprzowa, żeń-szeń, arnika górska, pantenol, niacynamid;
- wcierka do włosów łagodząca – zmniejsza podrażnienia, zaczerwienienia i świąd skóry głowy. Polecane składniki: tymianek, probiotyki, arnika górska, olejek z czarnuszki siewnej;
- wcierka do włosów normalizująca – reguluje czynność gruczołów łojowych, przeciwdziałając przetłuszczaniu się włosów, a także przywraca skórze głowy odpowiednie pH. Polecane składniki: szałwia, brzoza, pokrzywa, olejki o działaniu odświeżającym.
Każdorazowo wcierka do włosów powinna być dobrana do potrzeb skóry głowy, a nie do potrzeb włosów, jak mogłoby się wydawać. Wyjątkiem są wcierki z dodatkiem olejów – wówczas najlepiej, aby oleje były dopasowane do porowatości włosów.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
- Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
- Kołomycew A., Jak dbać o włosy?, Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus 2014.
Zostaw komentarz