Kolagen do picia
Kolagen do picia

WazelinaWazelina to biała lub żółta mazista substancja będąca mieszaniną alkanów. Ze względu na uniwersalność znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i życia.

Czym charakteryzuje się wazelina?

To mieszanina alkanów o łańcuchach prostych, zawierających od 12 do 23 atomów węgla w cząsteczce – płynnych, półpłynnych lub stałych. Substancja ta ulega topnieniu w temperaturze 35-45 stopni Celsjusza. Posiada właściwości podobne do parafiny i podobnie jak ona jest otrzymywana z niskowrzących frakcji z destylacji ropy naftowej (np. z mazutu).

Wazelina nie rozpuszcza się w wodzie, a w obecności emulgatorów tworzy emulsje. Nie reaguje z kwasami i zasadami, nie zmydla się, natomiast można ją rozpuścić w benzynie i chloroformie. Po stopieniu miesza się z tłuszczami, olejami i woskami.

Wazelina kosmetyczna to wodno-wazelinowa emulsja, często z dodatkiem olejku zapachowego, zawierająca od 25 do 50% wazeliny z emulgatorami. Resztę stanowi woda, niekiedy z dodatkiem boraksu.

Jakie zastosowanie ma wazelina?

Wazelinę stosuje się głównie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym (wazelina kosmetyczna) do produkcji różnych maści czy kremów. Może być również stosowana jako smar w przemyśle technicznym.

Wazelinę można bez problemu kupić w każdej aptece i większości sklepów kosmetycznych. W warunkach domowych stosuje się ją:

  • na pięty – zwłaszcza jeśli są suche i pękają. W tym przypadku warto posmarować pięty grubszą warstwą substancji i założyć skarpetki, a następnie odczekać kilka godzin;
  • jako bazę do domowych kosmetyków – np. peelingów. Do wazeliny można dodać odrobinę soli morskiej i nasiona chia, a następnie tak przygotowaną mieszanką masować ciało;
  • podczas perfumowania się – wystarczy nanieść odrobinę wazeliny na wewnętrzną część nadgarstka, a następnie skropić do miejsce ulubionymi perfumami. W efekcie zapach utrzyma się znacznie dłużej;
  • na usta – zwłaszcza jeśli są suche i spierzchnięte. Wazelina świetnie nawilża i chroni usta przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, np. wiatru;
  • podczas masażu – aby spowodować poślizg dłoni i tym samym zwiększyć przyjemność podczas tej czynności.

W przemyśle farmaceutycznym omawianą substancję stosuje się do produkcji wielu preparatów do stosowania zewnętrznego. Wazelina jest substancją hydrofilową, zatem może wiązać trwale duże ilości wody i wodnych roztworów substancji leczniczych. Idealnie nadaje się do przygotowywania maści uwodnionych (szczególnie często stosuje się ją podczas produkcji maści epidermalnych jako podłoże bezwodne).

Bezpieczeństwo stosowania

Wazelina uznawana jest za substancję bezpieczną, ponieważ nie wchłania się przez błony śluzowe i skórę, a działając na ich powierzchni – nie podrażnia struktur. Można zatem powiedzieć, że wykazuje działanie obojętne. Tak naprawdę, jedynym przeciwwskazaniem do stosowania wazeliny są niektóre problemy skórne, np. trądzik czy łojotok – czyli wszelkie schorzenia mające związek z zaburzoną równowagą produkcji sebum. Idealnie sprawdzi się jednak w przypadku każdej innej skóry (zwłaszcza suchej, jako środek ochronny).

Bibliografia

  1. Dudek K., Kasza T., Ruszel M., Sikora E., Suryło P., Tomaszkiewicz-Potępa A., Vogt O., Chemia, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2008.
  2. Tomaszewski P., Od wazeliny do krzemowej rewolucji: czyli niezwykła historia największego polskiego odkrycia, które zmieniło świat, Nauka w Polsce, 16/2017.
Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami