Kolagen do picia
Kolagen do picia

Typy ceryWarto znać podstawowe typy cery, aby móc świadomie określić własny typ. Postępowanie to jest podstawą doboru jakichkolwiek kosmetyków do pielęgnacji czy makijażu, jak również określenia rekomendowanej suplementacji i nawyków pielęgnacyjnych, które mogłyby poprawić kondycję skóry. Przeważnie typ skóry określa się samodzielnie na podstawie ogólnodostępnej wiedzy, choć w razie problemów można skonsultować się z lekarzem dermatologiem (przy problemach skórnych) lub z kosmetologiem.

Cera sucha

Cera sucha wyróżnia się niedoborem wilgoci i lipidów. Wygląda na przesuszoną, jest napięta (zwłaszcza po umyciu samą wodą), a czasami piecze lub swędzi. Łatwo ulega podrażnieniom wskutek działania czynników zewnętrznych i ma tendencję do łuszczenia się, zwłaszcza w okolicach nosa czy policzków. Możliwe przyczyny:

Podstawą świadomej pielęgnacji jest nawilżanie skóry i wzmacnianie jej bariery ochronnej. Warto sięgać po kosmetyki zawierające oleje roślinne, żel aloesowy, pantenol, glicerynę, mocznik, alantoinę, mleczko pszczele czy kwas mlekowy. Kosmetyki powinny być naturalne, pozbawione parabenów, SLS i substancji chemicznych, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę. Przed wyjściem na silne słońce podstawą jest zastosowanie kremu z filtrem UV. Raz w tygodniu zaleca się sięganie po nawilżające maseczki lub odżywcze serum. Bardzo dobrze sprawdza się suplementacja kwasu hialuronowego, wykazującego silne właściwości nawilżające.

Cera tłusta i problematyczna

Charakterystycznymi elementami cery tłustej są powiększone pory i nadmierna produkcja sebum, co prowadzi do rozwoju niedoskonałości, takich jak wągry i pryszcze. Cera tłusta ma więc tendencję do przekształcania się w cerę problematyczną. Typowe jest świecenie się skóry, na której gromadzi się warstwa sebum. Możliwymi przyczynami cery tłustej i problematycznej są:

Podstawą postępowania jest przywracanie naturalnej równowagi skóry dzięki specjalnym, antybakteryjnym środkom oczyszczającym i pielęgnacyjnym. Zabronione jest stosowanie preparatów silnie wysuszających, to tylko pobudzi skórę do produkcji większej ilości sebum. Co ciekawe, skóra tłusta dobrze reaguje na olejowanie jej, np. olejek z czarnuszki egipskiej lub olejek migdałowym. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie wyciskać samodzielnie niedoskonałości, ponieważ nasila to stan zapalny i powoduje rozprzestrzenienie się bakterii na większe obszary skóry. Codziennie rano i wieczorem należy oczyszczać skórę, aplikując następnie na nią kremy nawilżające i regulujące wydzielanie sebum. Jeśli to możliwe, warto zrezygnować z nakładania makijażu i unikać mycia skóry gorącą wodą.

Cera mieszana

Cera mieszana łączy w sobie cechy skóry tłustej oraz cery suchej. W efekcie ma tendencję do przetłuszczania się w strefie T (czoło, nos i broda) oraz do przesuszania się na policzkach. W strefie T zwykle pojawiają się zaskórniki i rozszerzone pory. Przyczyną skóry mieszanej jest zaburzone wydzielanie sebum w określonych partiach twarzy. Pielęgnacja skóry mieszanej jest wymagająca. Należy pamiętać o oczyszczaniu skóry, stosowaniu kosmetyków niezatykających pory i delikatnych, jak również intensywnym nawilżaniu jej. Warto zadbać o uzupełnianie niedoborów pokarmowych – zarówno poprzez dietę, jak i suplementację (np. Spiruliną, Chlorellą).

Cera naczynkowa

Mianem cery naczyniowej określa się skórę twarzy, szyi i dekoltu, która czasowo lub stale jest zajęta zmianami rumieniowymi w postaci teleangiektazji i/lub plam naczyniowych o zróżnicowanym nasileniu. Na powierzchni wykwitów naczyniowych mogą pojawiać się inne zmiany zapalne, jak np. obrzęk, krosty, grudki i guzki. Wykwity lokalizują się głównie na skórze twarzy. Możliwe przyczyny cery naczyniowej:

  • silny stres w życiu;
  • nadmierna reakcja organizmu na ciepło;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nadużywanie alkoholu;
  • częste spożywanie ostrego jedzenia;
  • stosowanie niektórych leków;
  • problemy naczyń krwionośnych.

Osoby ze skłonnością do zaczerwienień powinny unikać czynników wzmagających to zjawisko oraz stosować wysoką fotoprotekcję. Cera naczyniowa jest z reguły wrażliwa i wymaga specjalistycznej pielęgnacji, dlatego do mycia stosuje się bardzo delikatne kosmetyki (absolutnie nie zwykłe mydło) Woda do mycia powinna być letnia. Należy także unikać gorących kąpieli, które przyczyniają się do zaczerwienienia skóry twarzy. Najbardziej wskazane jest używanie mleczek na bazie roślinnych wyciągów. Po oczyszczeniu skórę przemywa się tonikiem do cery wrażliwej, by usunąć pozostałości mleczka i przywrócić naturalne pH. Następnie aplikuje się krem do cery naczynkowej.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Suligowska I., Technik usług kosmetycznych, pielęgnowanie zdrowej skóry, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006.
  2. Górska A., Graboś A., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Profesjonalna pielęgnacja twarzy, Wydawnictwo EDICON, Poznań 2017.
  3. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.
  4. Janda K., Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami