Kolagen do picia
Kolagen do picia

Trądzikowa mapa twarzyTrądzikowa mapa twarzy to umowny schemat wskazujący na powiązanie lokalizacji zmian trądzikowych w obrębie twarzy z możliwymi ich przyczynami. W wielu przypadkach ułatwia określenie możliwych przyczyn trądziku, co z kolei daje szansę na skuteczniejsze leczenie i szybszą diagnostykę.

Trądzikowa mapa twarzy

Tak zwane mapowanie twarzy wzięło się z medycyny chińskiej i ajurwedy. Zgodnie z jego założeniami, lokalizacja trądziku wskazuje na konkretne problemy zdrowotne lub czynniki ryzyka, które prowadzą do nasilania się zmian skórnych. Częste potwierdzanie wyników tych obserwacji sprawiło, że powstała tzw. trądzikowa mapa twarzy. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że trądzikowa mapa twarzy to jedynie zarys diagnostyczny – nigdy nie zastąpi wizyty u dermatologa, który zajmuje się profesjonalnym leczeniem chorób skórnych, w tym trądziku. Podsumowując, warto kierować się taką mapą podczas samodzielnych oględzin twarzy, jednak nie należy rezygnować z fachowej pomocy.

Linia włosów i czoło

Trądzik pojawiający się wyłącznie na linii włosów nie jest częstym czy typowym zjawiskiem. Przeważnie wskazuje na:

  • niedokładne zmywanie makijażu tej okolicy w obawie przed zmoczeniem włosów;
  • noszenie mało przewiewnej czapki ze sztucznych materiałów, co powoduje wzmożoną potliwość skóry głowy i linii włosów;
  • częste dotykanie włosów, bawienie się grzywką.

Znacznie częściej zaobserwować można nasilenie zmian trądzikowych w okolicy całego czoła. Może się zdarzyć, że taka sytuacja wskazuje na:

  • nieodpowiednią dietę bogatą w fast-foody i źródła cukrów prostych;
  • nadmierny stres w życiu codziennym;
  • brak snu, niewysypianie się;
  • schorzenia jelit.

Aby załagodzić tego typu zmiany skórne, najlepiej zwrócić uwagę na styl życia – dietę, stres, poziom aktywności. Nierzadko zdarza się, że wdrożenie właściwych nawyków i zadbanie o równowagę fizyczno-emocjonalną poprawia kondycję skóry.

Okolica brwi

Uważa się, że wypryski zlokalizowane głównie wokół brwi wskazują na schorzenia wątroby. Jeśli nie zostały one nigdy zdiagnozowane, prawdopodobnie dana osoba narażona jest na czynniki wpływające negatywnie na kondycję wątroby – tłusta dieta, nadmiernie spożywanie alkoholu, ekspozycja na metale ciężkie.

Nos

Pryszcze pojawiające się na nosie i w jego najbliższej okolicy to najczęściej wskaźnik stresu w życiu człowieka. Im więcej sytuacji stresowych, z którymi trudno jest sobie poradzić, tym większe ryzyko zmian trądzikowych na nosie. Uważa się jednak, że ich przebieg nasilają dodatkowo słodkie produkty i napoje gazowane. Inne możliwe przyczyny pojawiania się pryszczów na nosie to: niedobory witamin z grupy B, nadmiar soli w diecie, problemy z ciśnieniem tętniczym.

Policzki

Zmiany trądzikowe na policzkach przeważnie wskazują na toczące się w organizmie reakcje alergiczne, zwłaszcza na alergię pokarmową (nabiał, zboża). Prawdopodobnie spożyte zostały produkty zawierające związki, na które układ immunologiczny danej osoby reaguje nadmiernie. Jeśli testy alergiczne nie potwierdziły żadnej alergii, warto zwrócić uwagę, czy telefon komórkowy, przez który rozmawiamy, jest odpowiednio czysty. Mało kto w dzisiejszych czasach przykłada wagę do regularnej dezynfekcji ekranu telefonu.

Okolica ust i broda

Zgodnie z założeniami trądzikowej mapy twarzy, zmiany skórne w okolicach warg mogą wskazywać na dotykanie ust nieumytymi rękoma, spożywanie brudnych owoców i warzyw oraz różnego rodzaju schorzenia zębów, np. próchnicę. W przypadku kobiet trądzik przy ustach może nasilać się podczas owulacji, co ma podłoże hormonalne. Zmiany trądzikowe na brodzie u mężczyzn mogą świadczyć o nieprawidłowej technice golenia się lub o zaburzeniach hormonalnych. Bez względu na płeć trądzik na brodzie pojawia się w sytuacjach stresowych.

Uszy

Zmiany trądzikowe na uszach pojawiają się bardzo rzadko. Głównie z tego względu, że mniej jest tam gruczołów łojowych, w których może gromadzić się sebum i bakterie. Jeśli jednak trądzik pojawi się w tej okolicy, można podejrzewać nadmiar kawy lub soli w diecie, jak również niski poziom nawodnienia organizmu. Ponownie uwagę warto zwrócić na czystość telefonu komórkowego, przez który się rozmawia.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
  2. Layton A., Thiboutot D., Bettolo V., Trądzik – kompendium, Wydawnictwo DK Media, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami